Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 30.11.2012 A A A
Przedwojenne Wiadomości Literackie w nowej odsłonie
RED.
Okładka pierwszego numeru wznowionych Wiadomości Literackich

W tym miesiącu na rynku prasowym i literackim pojawił się nowy – stary tytuł: „Wiadomości Literackie”. Przed II wojną światową, w latach 1924 – 1939 „Wiadomości Literackie” były tygodnikiem. Teraz pismo będzie się ukazywało jako miesięcznik.


Pierwszy numer „Wiadomości Literackich” ukazał się 6 stycznia 1924, a ówczesnym redaktorem naczelnym był Mieczysław Grydzewski, wielka osobowość która skupiła wokół siebie najlepszych artystów międzywojnia. Jego najbliższymi współpracownikami przy tworzeniu tego wyjątkowego pisma literackiego byli między innymi Władysław Broniewski, Julian Tuwim, Antoni Słonimski i Tadeusz Boy – Żeleński. Nakład tygodnika sięgał wtedy około 15 000 egzemplarzy.

 

Wznowione „Wiadomości Literackie” nie są i nie będą bezpośrednią kontynuacją przedwojennego tygodnika. Celem redakcji jest przede wszystkim przypominać, że właśnie niespełna 100 lat temu pojawili się ludzie, którzy głosili „hasła poszanowania i czci dla każdego sposobu i dla każdego objawu uczciwej pracy w imię sztuki”. Redaktorem naczelnym odrodzonych „Wiadomości Literackich” jest Tomasz Malowaniec.

 

Nowy miesięcznik kulturalno-społeczny otwiera się na twórców już znanych i początkujących, którzy wierzą w swój talent i chcieliby zadebiutować na łamach pisma. Główne działy miesięcznika poświęcone są literaturze, historii, kinematografii oraz reportażom podróżniczym i społecznym.

 

„Wiadomości Literackie” co miesiąc do nabycia w sieci Empik.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Nowa data i formuła Big Book Festival 2020
Ósmy międzynarodowy Duży Festiwal Czytania odbędzie się ...
Ani kroku w tył, czyli dlaczego niektórych rzeczy nie da się uprościć i co z tego wynika
Co mają ze sobą wspólnego pułapka na myszy i wić bakterii? ...
DEMONY DZIECIŃSTWA – UPIORY DOROSŁOŚCI
Opowieść o traumatycznym dzieciństwie. Bliznach, jakie pozostają ...
Napisz pamiętnik i zostań współautorem książki!
Gdy w internecie skończyły się ciekawe seriale a wszystkie ...