Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 01.12.2012 A A A
W grudniu Czesław Śpiewa w Krakowie
OLGA PLESIŃSKA / RED.
Materiał prasowy

Już 2 grudnia w krakowskim Lizard Kingu Czesław Śpiewa nagra pierwszą w historii zespołu koncertówkę. Koncert promuje także ich najnowszą płytę- „Czesław Śpiewa Miłosza”. Poezja najwyższych lotów otoczona niebanalnym dźwiękiem to zapowiedź klimatycznego, magicznego wieczoru.


W koncertowym repertuarze poza piosenkami z najnowszej płyty znajdują się także przeboje z dwóch poprzednich krążków zespołu, „Debiut” i „Pop” oraz dorobek pierwszego zespołu Czesława Mozila – Tesco Value. Muzycy zabierają swoich słuchaczy w zwariowaną podróż do krainy finezyjnych dźwięków tanga, popu, folku i awangardy. Używają do tego szerokiej gamy instrumentów. Szklane dzwoneczki, rozmaite dęciaki, akordeony i ukulele to tylko kilka elementów spośród wielu trybików tej muzycznej machiny.

 

Tych, którzy znają i cenią twórczość Czesława Mozila i jego zespołu, do kupienia biletów zachęcać nie trzeba. Pozostałym prezentujemy krótką historię muzyków.

 

Czesław Śpiewa- to projekt  polskiego lidera Czesława Mozila, którego dopełnieniem jest grupa duńskich muzyków. Zespół gra energiczną mieszankę z pogranicza folku, punka, a ich występy często mają znamiona kabaretu.

 

Ich historia rozpoczyna się w 2007 roku kiedy to grupka studentów Duńskiej Królewskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze postanowiła połączyć swoje siły i zacząć grać razem. Już w 2008 roku nagrali swój pierwszy album, „Debiut”. Płyta okryła się  podwójną platyną i otrzymała trzy Fryderyki. Promująca krążek piosenka „Maszynka do świerkania” podbiła listy przebojów, zajmując m.in. pierwsze miejsce w radiowej „Trójce”. Hit „chłopca z akordeonem” skradł również serce polskim internautom zdobywając na portalu YouTube wynik ponad 12 milionów odsłon.

 

Dwa lata później pojawiła się kolejna płyta polsko- duńskiego składu z Czesławem Mozilem na czele. Wydany w 2010 roku krążek „POP” również odniósł sukces. Płyta opatrzona prowokacyjną okładką obrazuje teatr współczesnej Polski, w którym sztuka i kicz występują na jednej scenie. Jej motyw przewodni to akordeon kontra orkiestra symfoniczna. Piosenki opowiadają o Polsce, klasie średniej zachłyśniętej zmianami, muzycznym szufladkowaniu, zanikającej miłości i nadziei. Jak to skwitował Marcin Flint, dziennikarz muzyczny Życia Warszawy: „Bohaterska jest walka Czesława by polski pop nosił w końcu znamiona kreatywności i nie był tworem sztucznym i ulizanym”.

 

2012 rok Czesław Mozil rozpoczął solowym koncertem na finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Irlandii. Zespół Czesław Śpiewa zagrał również dwa klimatyczne koncerty w paryskim klubie Le Kibélé. Tej jesieni ukazał się teledysk do utworu „Postój Zimowy”, który promuje nową płytę artysty „Czesław Śpiewa Miłosza”.

 

Płyta „Czesław Śpiewa Miłosza” to oryginalny melanż poezji najwyższych lotów z awangardowym brzmieniem. Utwory takie jak: „Postój Zimowy” czy „Do Laury” w swobodnych i odważnych aranżacjach polsko-duńskiej formacji zyskują zupełnie nowy, zaskakujący wymiar. Jak twierdzi lider zespołu „za dziesięć lat polonistki chcąc pokazać swoim uczniom poezję polskiego noblisty będą załączać do jego wierszy linki z naszą muzyką”.

Grupa Czesław Śpiewa swoje występy na żywo podnosi do rangi  spektakli muzycznych. To wielobarwne widowiska z  wirtuozerskimi popisami instrumentalnymi - wszyscy członkowie zespołu są absolwentami Royal Danish Music Academy- oraz  freestyle’ową konferansjerką rodem z kabaretu artystycznego. Tutaj muzyka przeplata się z autobiograficznymi anegdotami i nietuzinkowymi żartami. Bo Duńczycy z Czesław Śpiewa potrafią stworzyć klimat intymnego spotkania z publicznością zarówno w kameralnej przestrzeni knajp jak i przepastnych salach koncertowych.

 

Kupujcie (cena 55 zł) bilety zanim znikną!

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Trzydzieści pięć lat działalności zespołu Hunter
Hunter zaprasza do Krakowa na koncert z okazji XXXV lecia działalności ...
Sarsa autorką muzyki do JAK ZOSTAĆ GWIAZDĄ!
Sarsa, jedna z najoryginalniejszych polskich artystek, autorką ...
Tanki – singiel Pawła Tura zapowiadający jego solowy album
Paweł Tur, dotychczas lider rockowego zespołu Centrala57, pierwszym ...
„Korsarz” wraca do Warszawy
Po 150 latach nieobecności, 20 marca 2020 roku powraca na scenę ...