Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 06.12.2012 A A A
„Z Różewicza dyplom” nagrodzony w Moskwie
OLGA PLESIŃSKA
Finał spektaklu. Fot. Materiał prasowy - M. Krynarys

„Z Różewicza dyplom” – spektakl dyplomowy studentów V roku Wydziału Aktorskiego PWSFTviT w Łodzi – został wyróżniony na 32 Międzynarodowym Festiwalu Szkół Filmowych i Teatralnych w Moskwie nagrodą specjalną. Dodatkowy pokaz spektaklu niebawem w Łodzi.


Spektakl został doceniony nie tylko w Moskwie. Reżyser „Z Różewicza Dyplom” Zbigniew Brzoza, otrzymał Złotą Maskę sezonu 2011/2012, zaś grający w spektaklu Mateusz Król został laureatem Grand Prix 30 Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. Nagrody 30 FST otrzymali także biorący udział w przedstawieniu Daria Olasik, Filip Pławiak i Agnieszka Skrzypczak.

 

Z Różewicza dyplom to groteskowy, dynamiczny i zaskakujący obraz PRL-owskej „małej stabilizacji”, w której banalność codziennych problemów i przedsięwzięć mieszkańców blokowiskowych M3 przeplata się z dramatami egzystencjalnymi i tragediami totalitaryzmu. Mimo obecności w spektaklu akcentów dramatycznych, problematyki zaniku więzi społecznych, upadku wartości czy wręcz bezsensu życia, całość podana jest nadzwyczaj lekko - jak ją określił Łukasz Kaczyński w Dzienniku Łódzkim: „mini-manifest Różewicza, nieoficjalny, niezobowiązujący i żartobliwy w formie”.

 

Scenariusz sztuki powstał w oparciu o kilka dramatów Różewicza: „Grupa Laokoona”, „Świadkowie, albo nasza mała stabilizacja”, „Akt przerywany”, „Na czworaka”, „Wyszedł z domu”, „Pułapka”, „Dzidzibobo czyli miłość romantyczna czeka już pod drzwiami”, „Co tu macie. Na punkcie skupu makulatury” oraz  „Dramat rozbieżny”.

 

Na dodatkowy pofestiwalowy pokaz spektaklu „Z Różewicza dyplom” zapraszamy 16 grudnia o godz. 18:00.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (1)
PODOBNE TEMATY
Wojownik: premiera już w ten weekend
Teatr Pieśń Kozła we Wrocławiu zaplanował premierowe spektakle ...
23. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca
Głównymi bohaterami tegorocznej edycji festiwalu będą artyści ...
24. Konfrontacje Teatralne
Trwa 24. edycja Konfrontacji Teatralnych. Przed nami tydzień ...
„Imię” w Teatrze Studio Buffo
W Teatrze Studio Buffo na stałe zagościła inscenizacja francuskiej ...