Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 06.12.2012 A A A
„Z Różewicza dyplom” nagrodzony w Moskwie
OLGA PLESIŃSKA
Finał spektaklu. Fot. Materiał prasowy - M. Krynarys

„Z Różewicza dyplom” – spektakl dyplomowy studentów V roku Wydziału Aktorskiego PWSFTviT w Łodzi – został wyróżniony na 32 Międzynarodowym Festiwalu Szkół Filmowych i Teatralnych w Moskwie nagrodą specjalną. Dodatkowy pokaz spektaklu niebawem w Łodzi.


Spektakl został doceniony nie tylko w Moskwie. Reżyser „Z Różewicza Dyplom” Zbigniew Brzoza, otrzymał Złotą Maskę sezonu 2011/2012, zaś grający w spektaklu Mateusz Król został laureatem Grand Prix 30 Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. Nagrody 30 FST otrzymali także biorący udział w przedstawieniu Daria Olasik, Filip Pławiak i Agnieszka Skrzypczak.

 

Z Różewicza dyplom to groteskowy, dynamiczny i zaskakujący obraz PRL-owskej „małej stabilizacji”, w której banalność codziennych problemów i przedsięwzięć mieszkańców blokowiskowych M3 przeplata się z dramatami egzystencjalnymi i tragediami totalitaryzmu. Mimo obecności w spektaklu akcentów dramatycznych, problematyki zaniku więzi społecznych, upadku wartości czy wręcz bezsensu życia, całość podana jest nadzwyczaj lekko - jak ją określił Łukasz Kaczyński w Dzienniku Łódzkim: „mini-manifest Różewicza, nieoficjalny, niezobowiązujący i żartobliwy w formie”.

 

Scenariusz sztuki powstał w oparciu o kilka dramatów Różewicza: „Grupa Laokoona”, „Świadkowie, albo nasza mała stabilizacja”, „Akt przerywany”, „Na czworaka”, „Wyszedł z domu”, „Pułapka”, „Dzidzibobo czyli miłość romantyczna czeka już pod drzwiami”, „Co tu macie. Na punkcie skupu makulatury” oraz  „Dramat rozbieżny”.

 

Na dodatkowy pofestiwalowy pokaz spektaklu „Z Różewicza dyplom” zapraszamy 16 grudnia o godz. 18:00.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (1)
PODOBNE TEMATY
Teatr Wielki - Opera Narodowa ogłasza repertuar sezonu 2020/21
Przed nami 6 premier, 25 tytułów operowych i baletowych, szereg ...
SPEKTAKLOVE w Małej Warszawie
Spektakle z  repertuaru IMKA LIGHT będzie można obejrzeć ...
Dzień Teatru Publicznego w Teatrze Kubuś
Mamut na ulicach Kielc, debata kulturalna z udziałem lalek i ...
Teatr WARSawy w końcu stabilniejszy
Podczas posiedzenie Rady m.st. Warszawy, która odbyła się ...