Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 06.12.2012 A A A
„Z Różewicza dyplom” nagrodzony w Moskwie
OLGA PLESIŃSKA
Finał spektaklu. Fot. Materiał prasowy - M. Krynarys

„Z Różewicza dyplom” – spektakl dyplomowy studentów V roku Wydziału Aktorskiego PWSFTviT w Łodzi – został wyróżniony na 32 Międzynarodowym Festiwalu Szkół Filmowych i Teatralnych w Moskwie nagrodą specjalną. Dodatkowy pokaz spektaklu niebawem w Łodzi.


Spektakl został doceniony nie tylko w Moskwie. Reżyser „Z Różewicza Dyplom” Zbigniew Brzoza, otrzymał Złotą Maskę sezonu 2011/2012, zaś grający w spektaklu Mateusz Król został laureatem Grand Prix 30 Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. Nagrody 30 FST otrzymali także biorący udział w przedstawieniu Daria Olasik, Filip Pławiak i Agnieszka Skrzypczak.

 

Z Różewicza dyplom to groteskowy, dynamiczny i zaskakujący obraz PRL-owskej „małej stabilizacji”, w której banalność codziennych problemów i przedsięwzięć mieszkańców blokowiskowych M3 przeplata się z dramatami egzystencjalnymi i tragediami totalitaryzmu. Mimo obecności w spektaklu akcentów dramatycznych, problematyki zaniku więzi społecznych, upadku wartości czy wręcz bezsensu życia, całość podana jest nadzwyczaj lekko - jak ją określił Łukasz Kaczyński w Dzienniku Łódzkim: „mini-manifest Różewicza, nieoficjalny, niezobowiązujący i żartobliwy w formie”.

 

Scenariusz sztuki powstał w oparciu o kilka dramatów Różewicza: „Grupa Laokoona”, „Świadkowie, albo nasza mała stabilizacja”, „Akt przerywany”, „Na czworaka”, „Wyszedł z domu”, „Pułapka”, „Dzidzibobo czyli miłość romantyczna czeka już pod drzwiami”, „Co tu macie. Na punkcie skupu makulatury” oraz  „Dramat rozbieżny”.

 

Na dodatkowy pofestiwalowy pokaz spektaklu „Z Różewicza dyplom” zapraszamy 16 grudnia o godz. 18:00.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (1)
PODOBNE TEMATY
CZWORO DO POPRAWKI - nowa produkcja teatralna Fundacji Garnizon Sztuki
Fundacja Garnizon Sztuki rozpoczyna nowy projekt, którego zwieńczeniem ...
Gęstość zaludnienia. Historia wybuchu. Nowy spektakl w Teatrze Kana
Zapraszamy na wymowny, przejmujący spektakl o apokalipsie, o ...
„WYKRYWACZ KŁAMSTW" – JUBILEUSZOWA SZTUKA ANNY GORNOSTAJ!
W tym roku Dyrektor warszawskiego Teatru Capitol, Anna Gornostaj, ...
"Hamlet" na 70-lecie Teatru Dramatycznego
Rok 2019 będzie dla Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy rokiem ...