Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 11.12.2012 A A A
Kobiety Kaddafiego – polskie wydanie już w styczniu
JUSTYNA KIELNIACZ

Francuska korespondentka dziennika Le Monde wydała książkę, która opisuje historię ofiar Kaddafiego. Kobiet, które zostały porwane, wykorzystane i nawet po śmierci dyktatora nie mogą czuć się bezpieczne, bo zostały wykluczone ze społeczeństwa.


Wydane przez Prószyński i Sk-a tłumaczenie książki Annick Cojean (w oryginale tytuł brzmi Zdobycz: w haremie Kaddafiego) pojawi się w księgarniach 24.01.2013 r. Dziennikarka opublikowała artykuł w Le Monde w listopadzie ubiegłego roku, potem postanowiła zająć się tym tematem na większą skalę i zebrała materiał do publikacji.

 

Dziennikarskie śledztwo w Trypolis doprowadziło do ujawnienia wielu faktów z życia osobistego byłego przywódcy Libii. Jedna z uprowadzonych kobiet, która była wykorzystywana seksualnie przez Kaddafiego, Soraya, opowiada o tym, jak została zauważona przez tyrana podczas uroczystości szkolnej, kiedy wręczała mu bukiet. Już następnego dnia kobieta ubrana w mundur przyszła do salonu fryzjerskiego jej matki i zabrała 15-letnią wówczas dziewczynkę pod pozorem udziału w kolejnej uroczystości.

 

Główna bohaterka opowiada, jak podczas wielogodzinnej podróży pustynią pobrano jej krew do badania, rozebrano, zmierzono piersi i ogolono. Potem zaczęła dzielić los pozostałych kobiet, które zostały porwane przez Kaddafiego. Gwałcił swoje ofiary, bił je i oddawał na nie mocz.

 

Podobny los spotkał setki libijskich kobiet. Nawet jeśli udało im się uciec z niewoli, nie mogą liczyć na wsparcie swojej rodziny. Ich bracia lub ojcowie mogą chcieć jej zabić, żeby zmazać hańbę, jaką sprowadziły na rodzinę.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Nominowani do Nagrody Gombrowicza
Nominacje otrzymali za swoje pierwsze książki, wydane w małych ...
SKOK W BOK! PRZEDSMAK PROGRAMU 7. BIG BOOK FESTIVAL
Duży Festiwal Czytania odbędzie się w długi czerwcowy weekend, ...
Pierwsze nazwiska gości Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej
Przyszło nam żyć w ciekawych czasach, pełnych szybkich zmian, ...
Seryjny morderca z Łodzi nie odpuszcza - "TRANS" Krzysztofa Domaradzkiego już na rynku.
Druga część łódzkiej trylogii kryminalnej, kontynuacja świetnie ...