Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 11.12.2012 A A A
Kobiety Kaddafiego – polskie wydanie już w styczniu
JUSTYNA KIELNIACZ

Francuska korespondentka dziennika Le Monde wydała książkę, która opisuje historię ofiar Kaddafiego. Kobiet, które zostały porwane, wykorzystane i nawet po śmierci dyktatora nie mogą czuć się bezpieczne, bo zostały wykluczone ze społeczeństwa.


Wydane przez Prószyński i Sk-a tłumaczenie książki Annick Cojean (w oryginale tytuł brzmi Zdobycz: w haremie Kaddafiego) pojawi się w księgarniach 24.01.2013 r. Dziennikarka opublikowała artykuł w Le Monde w listopadzie ubiegłego roku, potem postanowiła zająć się tym tematem na większą skalę i zebrała materiał do publikacji.

 

Dziennikarskie śledztwo w Trypolis doprowadziło do ujawnienia wielu faktów z życia osobistego byłego przywódcy Libii. Jedna z uprowadzonych kobiet, która była wykorzystywana seksualnie przez Kaddafiego, Soraya, opowiada o tym, jak została zauważona przez tyrana podczas uroczystości szkolnej, kiedy wręczała mu bukiet. Już następnego dnia kobieta ubrana w mundur przyszła do salonu fryzjerskiego jej matki i zabrała 15-letnią wówczas dziewczynkę pod pozorem udziału w kolejnej uroczystości.

 

Główna bohaterka opowiada, jak podczas wielogodzinnej podróży pustynią pobrano jej krew do badania, rozebrano, zmierzono piersi i ogolono. Potem zaczęła dzielić los pozostałych kobiet, które zostały porwane przez Kaddafiego. Gwałcił swoje ofiary, bił je i oddawał na nie mocz.

 

Podobny los spotkał setki libijskich kobiet. Nawet jeśli udało im się uciec z niewoli, nie mogą liczyć na wsparcie swojej rodziny. Ich bracia lub ojcowie mogą chcieć jej zabić, żeby zmazać hańbę, jaką sprowadziły na rodzinę.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Jeszcze bogatszy program. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie®
Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie® zbliżają się ...
Olga Hund laureatką Nagrody Gombrowicza
Olga Hund, autorka książki „Psy ras drobnych”, została ...
Rozpoczyna się XVI Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera
Już po raz szesnasty ożywi letnią Warszawę i powita wracających ...
30. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi
Jubileuszowa 30. edycja Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i ...