Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 12.12.2012 A A A
„Szósty Kontynent” oczami Anny Molskiej
OLGA PLESIŃSKA
Źródło: http://www.zacheta.art.pl/article/view/1033/anna-molska-szosty-kontynent

W swoim najnowszym projekcie Anna Molska wyrusza w mroźne, południowe rejony świata, na spotkanie z wciąż niezbadanym „szóstym kontynentem”. Zafascynowana wczesnymi ekspedycjami badawczymi analizuje relacje uczestników, fotografie, przeźrocza, rysunki oraz ścinki dokumentalnych filmów, by stworzyć w przestrzeni galerii zaskakującą artystyczną kombinację.


Dziadek artystki, Janusz Molski, fizyk, w latach 50. XX wieku uczestniczył w ekspedycji polskich naukowców na Antarktydę. Ekspedycja ta była jedną z wielu przeprowadzonych w tamtym czasie. Materiał zgromadzony w trakcie wielomiesięcznych podbiegunowych poszukiwań stał się dla Anny Molskiej inspiracją do stworzenia własnej wizji spotkanie z nieznanym lądem.

 

Osią narracji filmu jest dialog między wielokrotnym organizatorem ekspedycji a jedną z ich uczestniczek. Artystka przygląda się grupie polskich polarników zamkniętych w klaustrofobicznej przestrzeni stacji badawczej. Ekstremalne warunki relacji międzyludzkich stały się pretekstem do refleksji nad tą stroną ludzkiej natury, która każe nadawać sens egzystencji poprzez działanie pozornie irracjonalne i nienaturalne. Całości dopełnia nakreślenie kontekstu politycznego ekspedycji- pisze na stronie Galerii Zachęta Joanna Kordjak-Piotrowska, kuratorka wystawy.

 

Projekt Anny Molskiej szuka odpowiedzi na pytanie o motywacje ludzi biorących udział w tak ryzykownych wyprawach. Zdaje się ocierać o przypuszczenie, że decyzjami tymi rządzi… przypadek.

 

Wystawę można oglądać w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie od 24 listopada do 3 lutego.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Ruszyła ArtSfera MNK
17 lipca Muzeum Narodowe w Krakowie otworzyło ArtSferę MNK, ...
Wystawa Irminy Staś „Ząb w ząb”
Tytuł wystawy „Ząb w ząb” jest parafrazą dwóch sformułowań: ...
Otwarcie wystawy Gdańsk 2020
Otwarcie wystawy online Gdańsk 2020, która prezentuje 50 prac ...
Dama z gronostajem w Łazienkach Królewskich
To nie żart! Od dziś na ogrodzeniu Muzeum Łazienki Królewskie ...