Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
"Piramidiana" w Galerii Sztuki
A A A
Data imprezy: 14.06.2018 - 14.07.2018 | Miasto: LegnicaAutor: Jerzy Olek

Wernisaż: 22.06., 18:00

Twórczość Jerzego Olka rozwija się wokół zagadnienia przestrzeni, której subiektywne wyobrażenia przedstawia rysunkiem, fotografią, lustrzanym odbiciem, grafiką lub komputerowym drukiem, tworząc rozbudowane struktury wizualne i instalacje. Interesują go zagadnienia związane z widzeniem, jego ograniczeniami, ze złudzeniami optycznymi i technikami iluzjonistycznego obrazowania.

Artysta od początku lat 90. realizuje swój autorski program "Bezwymiar iluzji", na który składają się obrazy, rysunki, instalacje, fotografie, grafiki, projekcje, a także szereg tekstów teoretycznych. Koncentruje się wokół problematyki związanej z próbami uprzestrzennienia obrazu, wykroczenia poza dwuwymiarowość przedstawienia. Jego refleksja dotyczy także widzialności rzeczy, możliwości i granic poznania. Twórca rozważając interesujące go zagadnienia posiłkuje się wiedzą z zakresu matematyki, geometrii nieeuklidesowej, psychofizjologii i kosmologii. W swoich komentarzach łączy ze sobą wątki filozofii zen ze spuścizną europejskiej awangardy. Publikuje, wystawia i podróżuje, stale współpracuje ze znanymi artystami i cenionymi przedstawicielami świata nauki, co pozwala mu lokować podejmowane działania w szerokiej perspektywie.

Wystawa „Piramidiana” jest w pewnej mierze kontynuacją tego, czym Jerzy Olek zajmuje się od lat: naturą linii, a więc i geometrii jako takiej. Interesuje go szukanie nietypowego porządku oraz porządkująca gra z niespodziewanym przypadkiem. Jedną z lubianych przez niego form jest czworościan i piramida.

Jerzy Olek (ur. 1943 w Sanoku) – artysta plastyk z tytułem profesorskim, krytyk i teoretyk sztuki zajmujący się fotografią i sztuką multimedialną. Był wykładowcą Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (Katedra Fotografii, Wydział Komunikacji Multimedialnej) i Gdańsku, a także Politechniki Wrocławskiej I Uniwersytetu Wrocławskiego. Obecnie wykłada w instytucie grafiki SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego we Wrocławiu. Specjalizuje się w psychofizjologii widzenia oraz nowych mediach. Animator ruchu fotografii ekspansywnej i medialnej (lata 70.) oraz fotografii elementarnej (lata 80.). Pomysłodawca i kurator wystaw w Polsce i za granicą. Jest autorem licznych publikacji w periodykach polskich i obcych. W domowej galerii „ef” w Starym Gierałtowie prezentuje kolekcję miniatur autorstwa artystów z wielu krajów. Od połowy lat 80. organizuje tam warsztaty pn. „Uczestnictwo we wspólnocie”. Jest autorem książek: "Moja droga do bezwymiaru", "Umożliwianie niemożliwemu", "7 od/za/słon iluzji" i "Zobaczyć idealne, czyli bezkresy kresek".


Wstęp wolny

Kontakt z organizatorami:

www.galeria.legnica.pl
promocja@galeria.legnica.pl
tel.: 76 862 09 10

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy