Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Tytanowa biel
A A A
Data imprezy: 05.07.2018 - 29.07.2018 | Miasto: LegnicaAutor: Robert Zieba

Wystawa prac Roberta Zieby - francuskiego malarza polskiego pochodzenia. Zieba to artysta-samouk, który nie tylko odniósł we Francji spory sukces komercyjny, ale poprzez swoją działalność stał się również osobą niezmiernie zasłużoną dla francuskiej kultury i wielokrotnie z tej przyczyny nagradzaną. Od wielu dekad w jego malarstwie dominują dwa motywy, których źródeł należy szukać w dramatycznych przeżyciach z przypadającego na okres wojny dzieciństwa malarza.

Wystawę można oglądać do 29 lipca, natomiast na wernisaż zapraszamy 6 lipca o godz. 18:00. Na wernisażu obecni będą goście z Francji, m.in. przedstawiciele polonijnego Zespołu Pieśni i Tańca „Orzeł Biały” z Wittelsheim w Alzacji. Dodatkową atrakcją będzie występ zespołu ARPODE z Jawora, który wykona standardy muzyki francuskiej. Ponadto goście wernisażu będą mogli degustować francuskie przekąski i wino prosto z Alzacji.

ROBERT ZIEBA (Wittelsheim- Francja). Urodził się w Staffelfelden we Francji 2 grudnia 1932 r. w polskiej rodzinie emigrantów, którzy przybyli po I wojnie światowej z Tarnowa do Alzacji w poszukiwaniu pracy. W młodości Robert wykonywał taniec ludowy a nawet klasyczny, którego uczył się w konserwatorium w Miluzie. Zdolnego chłopca zaprezentowano nawet słynnemu Serge Lifarowi. Grał także w teatrze. Jego ojciec uznał jednak, że nie jest to konkretny i praktyczny zawód, więc ostatecznie trafił do kopalni soli i potasu i przez wiele lat pracował jako sztygar.

Przygoda z rysunkiem i malarstwem zaczęła się dla młodego Roberta w czasach sierocińca, gdzie znalazł się w okresie wojny. Ojciec wyjechał z armią Andersa a matka ciężko chora znalazła się w szpitalu. Wówczas doznał olśnienia i odkrył w sobie kolejną pasję. Jednak profesjonalne malowanie rozpoczął w wieku 30 lat. Wówczas to współorganizował pierwszą wystawę pn. "Malarstwo i rzeźba" w Wittelsheim, tam gdzie do dziś mieszka. Swoje obrazy wystawiał na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych we Francji, a także w Niemczech, Szwajcarii, Grecji, Japonii i na Tahiti. Organizował i był dyrektorem artystycznym a także gościem honorowym wielu wystaw w Alzacji, ale także w różnych regionach Francji. Jest Członkiem Stowarzyszenia Artystów Francuskich (Société des Artistes Français), a także Fondation Taylor i Salon Violet i Académie Rhénane (art-littérature-musique-sciences). Za swoją twórczość i działalność został uhonorowany prestiżowymi odznaczeniami i medalami: Médaille de la ville de Paris, Médaille Chambre et Sénat, Médaille de Conseil Général du Haut-Rhin, Bretzel d'Or (zasłużony na rzecz rozwoju kultury w Alzacji). Ponadto jest kawalerem i oficerem l’Ordre National du Mérite (Culture et Communication). Przeprowadził też kilkadziesiąt warsztatów malarskich dla dzieci i młodzieży.

Wypracował własny styl w malarstwie olejnym, który nazywa „białe na białym”. Tematyka jego prac koncentruje się w zasadzie na dwóch tematach: pejzaż, najczęściej zimowy ale także letni (np. z pobytu w Grecji) oraz martwa natura z kwiatami. Krytycy francuscy dostrzegają w jego malarstwie słowiański romantyzm, co znajduje uzasadnienie w tym, jak Zieba pielęgnuje swoją polskość. Na organizowane przez niego wystawy we Francji często zaprasza artystów z Polski, których stara się godnie zaprezentować francuskiej publiczności. W jego artystycznych i organizacyjnych przedsięwzięciach wspiera go dzielnie żona Janine.

Artysta Polskę odwiedzał kilkukrotnie. W 2012 roku miał prezentację swoich prac w Skansenie Górniczo–Hutniczym w Leszczynie k.Złotoryi. Natomiast 6 lipca 2018 r. w Galerii Sztuki w Legnicy zostanie otwarta pierwsza profesjonalna wystawa jego malarstwa w Polsce, z inicjatywy legnickiego artysty Krzysztofa Kułacza Karpińskiego i przy współpracy Wladislawa Labowicza prezesa Culture et Liberté au Pays de la Potasse z Wittelsheim we Francji.

… Artysta przez wieloletnią praktykę malarską wypracował powtarzalne obrazy, martwa natura i pejzaż, które pozwalają mu za każdym razem osiągnąć zamierzony efekt końcowy. Zieba nie eksperymentuje i nie poszukuje nowych rozwiązań. To by zaprzeczało jego filozofii sztuki, raczej doskonali to, co z takim trudem osiągnął. Analizując dalej, można postawić sobie pytanie: co jest ważniejsze w jego twórczości kolor czy temat?....

….Krytycy francuscy dostrzegają w jego malarstwie słowiański romantyzm, co znajduje uzasadnienie w tym, jak Zieba pielęgnuje swoją polskość, jak mówi o tradycji, zwłaszcza ludowej. Sam artysta nieco powściągliwie odnosi się do takiego zaklasyfikowania swojego malarstwa. Raczej kieruje odbiorców w stronę duchowości wynikającej z chrześcijańskiego Bożego Narodzenia, uniwersalnych wartości, dobra, pokoju, radości z bycia razem, harmonii wspólnoty pod wielkim dachem Nieba….


Wstęp wolny

Kontakt z organizatorami:

promocja@galeria.legnica.pl
galeria@galeria.legnica.pl
76 862 09 10

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy