Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
„Tryptyk Armenii: Ołtarz – Pieśń – Z ręki Boga. Katedra 2017–2018”
A A A
Data imprezy: 23.01.2019 - 15.02.2019 | Miasto: WarszawaAutor: Janusz Jutrzenka Trzebiatowski

„Tryptyk Armenii: Ołtarz – Pieśń – Z ręki Boga. Katedra 2017–2018”


to tytuł wystawy prezentowanej

od 23 stycznia do 15 lutego 2019 r.

w Galerii Brama Bielańska

Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej


Kolejnej już wystawy tego artysty w kameralnej żoliborskiej galerii. Od 9 lipca roku 2016, dnia jego osiemdziesiątych urodzin, prezentowaliśmy w Galerii Brama Bielańska wystawę prac Janusza Trzebiatowskiego „Pastele”.


»W cyklu „Tryptyk Ormiański”[…] szukanie światła zdecydowanie przekracza malaturę, jej powierzchowną warstwę, nie ma też zasadniczo impresyjnego odtworzenia postrzeganego przez artystę świata– pisze Stanisław Dziedzic. Armeński świat monasterów, kościołów, chaczkarów, skał czy spowitych ciszą ruin starożytnych budowli doznaje intelektualnego przetworzenia. Uwidacznia się w tych obrazach także poszukiwanie korzeni kulturowych, jakaś – być może nie do końca uświadomiona – tęsknota za sacrum, zdecydowanie wykraczająca poza fascynacje w kategoriach estetycznych. Trzebiatowski – jak się wydaje – został nie tylko urzeczony pięknem Armenii, doświadczał tamtejszej tradycyjnej gościnności, został także zafascynowany duchowością Wschodu. Będąc raczej nośnikiem kultury zachodniej, ale przecież zafascynowany także Wschodem, podejmuje interesującą próbę zderzenia obu światów – kultur, cywilizacji i systemów wartości Wschodu i Zachodu. Jak się wydaje – owo szukanie korzeni, poszukiwanie i tęsknota za sacrum przynosi ciekawą próbę identyfikacji kulturowej, w szerokim znaczeniu tego określenia.Taką Armenię postrzega Janusz Trzebiatowski, ubogacając ją o doświadczenia kulturowe polskich Ormian – tych ze Lwowa i Kresów czy współczesnego Krakowa[…], w którym Artysta żyje od kilkudziesięciu lat«.


Wstęp wolny

Kontakt z organizatorami:

http://muzeum-niepodleglosci.pl/wystawy/%ef%bb%bftryptyk-armenii-oltarz-piesn-z-reki-boga-katedra-2017-2018/

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy