Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Miłość na afiszu. Polskie plakaty o tematyce romansowej. Lata 1950-1980
A A A
Data imprezy: 06.02.2019 - 28.02.2019 | Miasto: WarszawaAutor: Galeria Grafiki i Plakatu

Trochę z przymrużeniem oka wystawa nawiązuje do obowiązującej powszechnie w lutym tematyki miłości. Jednak zadany temat potraktowany został jak najbardziej poważnie, a zgromadzone prace zestawione tak, aby pokazywały jak najszersze spektrum polskiej twórczości plakatowej lat 1950 - 1980 poświęconej tematyce miłosnej.


Henryk Tomaszewski, Wojciech Fangor, Eryk Lipiński, Jerzy Flisak, Jan Młodożeniec, Wiktor Górka, Jerzy Srokowski, Jerzy Jaworowski, Bronisław Zelek, Stanisław Zamecznik, Waldemar Świerzy, to tylko niektóre nazwiska autorów plakatów pokazanych na wystawie.


Wśród zgromadzonych prac zdarzają się prawdziwe perełki np. Poste restante Romana Opałki z 1963 r., Żebro Adama Waldemara Świerzego z 1962 r. do filmu z Katharine Hepburn i Spencerem Tracy, czy Sami zakochani Jerzego Jaworowskiego do filmu z Marcello Mastroiannim. Ciekawostką jest Słodka pułapka Jana Młodożeńca z 1958 r. do filmu z Frankiem Sinatrą, który to film, w polskiej wersji językowej ostatecznie otrzymał tytuł Pułapka miłości - a piękny plakat, który został wydrukowany ale pewnie nigdy nie wszedł do dystrybucji pozostał.
Są też plakaty do znanych polskich filmów: Pieczone gołąbki Bronisława Zelka, Żona dla Australijczyka Lecha Zahorskiego, Trzeba zabić tę miłość Waldemara Świerzego.


Na wystawie znalazły się również rzadko spotykane, a jakże piękne plakaty: Romans na przedmieściu i Wypadek na ulicy Mariana Stachurskiego, Miłość surowo wzbroniona Macieja Żbikowskiego, Mężowie na przeszkoleniu Maurycego Stryjeckiego czy Kochany łobuz Maciej Hibnera.


Patronat radiowy wystawy: Radio Pogoda


Wstęp wolny

Kontakt z organizatorami:

https://www.galeriagrafikiiplakatu.pl/pl/

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy