Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Performans x 2
A A A
Data imprezy: 01.03.2019 | Miasto: WarszawaAutor: Teatr Druga Strefa
Dwa solowe debiuty, dwie odmienne estetyki, dwa spojrzenia na tożsamość w kontekście lokalności/prowincjonalności.
*English below

Radosław Lis „Don Lis”

Czy, a jeśli to w jakim stopniu, aktor-tancerz może jednocześnie utożsamiać się jako rolnik? Jaki wpływ na autora miało wychowanie w wiejskiej, wielopokoleniowej rodzinie rolniczej? Korzystając z narzędzi jakie w swoim warsztacie posiada, performer stara się przekodować i wyrazić to, co wyniósł z pracy na roli jako fundament w swojej pracy cielesnej w przestrzeni tańca.

Premiera: 8.12.2018, MAAT Festival (Lublin)
Dramaturgia: Andrzej Michalski
Produkcja: MAAT Festival 2018

Radosław Lis – urodzony w 1991 roku, aktor, tancerz, student AST w Krakowie WTT w Bytomiu. Wychował się we wsi Kuczwały w kujawsko-pomorskim. Od najmłodszych lat fascynował się aktorstwem i sztukami plastycznymi. W 2011 rozpoczął przygodę z ruchem - najpierw taniec irlandzki, następnie taniec współczesny. Współpracował m.in. z Kayą Kołodziejczyk („Harnasie pod Wielką Krokwią”), Rafałem Urbackim ("Jaram Się", „Gatunki Chronione”), Rudolfem Zioło („Tlen”), Błażejem Peszkiem („Psychoterapolityka”), Jerzym Stuhrem ("Bal manekinów"), Janem Peszkiem („Gdzie jest Paweł? Czyli chcemy spokoju!”) . Tancerz Wrocławskiego Teatru Tańca ("Klatka z Łez" - reż. chor. Bożena Klimczak). Występuje także dla Teatru Śląskiego w Katowicach ("Himalaje" reż. Robert Talarczyk, chor. Kaya Kołodziejczyk). Doświadczenie i warsztat zdobywał u m.in. J. Łumińskiego, J. Skubaczkowskiego, S. Hefczyńskiej-Lewandowskiej,E. Makohona, W. Bechtera, M. Kuźmińskiego, B. Klimczak, Shi Bo, J. Gallaghera, S. Majewskiego, J. Święcha, R. Zioło i innych. Wykształcenie plastyczne obudziło w nim fascynację światłem, która zaowocowała współpracą jako reżyser światła z m.in. Piotrem Stankiem ("Emergency Plan"), Kayą Kołodziejczyk ("Ocieram"), Pawłem Urbanowiczem ("Meditations”), Wojciechem Markiem Kozakiem („Multitude”), Why Not? Collective („Nieprzeniknione srebro”). Współpracował z Pawłem Murlikiem jako asystent reżysera światła ("Gdzie jest Paweł? Czyli chcemy spokoju"), („Black is the color”). Spektakle „Nieprzeniknione srebro”, oraz „Black is the color” zrealizował świetlnie na BalletOFFFestival 2018 w Krakowie. Rezydent MAAT Festival 2018, z autorskim solo „Don Liso #dancernawsi”. W swoim dyplomie tanecznym („.Pluto chapter 2nd Trip to Hell”) po za choreografią i tańcem, jest twórcą reżyserii światła. Można go zobaczyć w teledyskach "Królowa Łez" A. Chylińskiej, "All is one" Maria Magdalena / J. Steczkowska, "Sam na sam" Paraliż Band, czy "The game", oraz „Answers” Neeny.


Paweł Świerczek „Wungiel i donga / Of Coal and Rainbow”

Obraz górników wracających z pracy z pomalowanymi na czarno oczami to wspólne dla wielu Ślązaków/Ślązaczek wspomnienie z dzieciństwa. Zanim zdaliśmy sobie sprawę z tego, że to po prostu węgielna sadza, pytaliśmy: Dlaczego ci mężczyźni noszą makijaż? Przecież mówiono nam, że malują się tylko kobiety.

Oko górnika ma w sobie potencjał nieheteronormatywnej wyrwy w patriarchalnej kulturze śląska „Wungiel i donga / Of Coal and Rainbow” konfrontuje to oko z okiem drag queen (najstarszej na Górnym Śląsku). Co wynika ze zderzenia tych dwóch tradycji i jak śląska społeczność queerowa może użyć ich obu do wykreowania unikatowej lokalnej tożsamości? Czy jej wytworzenie jest w ogóle możliwe a może samokolonizacja jest jedynym sposobem na bycie queer we Wschodniej Europie?


Premiera: 28.09.2018 w ramach projektu Dirty Debüt w Sophiensaele (Berlin)

Idea, na scenie: Paweł Świerczek
Na wideo: Roman Świerczek, drag queen Tara&Krystiano
Produkcja: Dirty Debüt (Sandra Umathum, Björn Pätz & Joshua Wicke)
Podziękowania: Noemi Berenstein, Patryk Chromik, Joanna Rzepka-Dziedzic & Łukasz Dziedzic (Galeria Szara), Beata Głubisz, Martyna Poważa

Impreza biletowana

Kontakt z organizatorami: Teatr Druga Strefa
Magazynowa 14A, Warszawa
Biuro Obsługi Widza
+48 606 295 607
Email: info@teatrdrugastrefa.pl
Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy