Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 05.11.2011 A A A
Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino!
Materiały prasowe
Materiały prasowe

W grudniu Poznań stanie się stolicą światowego kina dla dzieci. Kolejna, 29. edycja  Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! to kilkadziesiąt najnowszych produkcji w większości prezentowanych po raz pierwszy w Polsce. Impreza odbędzie się w dniach 4-11 grudnia w Poznaniu.


Pokazy dla młodzieży i dorosłych otworzą filmy Na lodzie Andrew Okpeaha MacLean’a - podwójny laureat Berlinale 2011 - najlepszy debiut i Kryształowy Niedźwiedź Generation oraz Sala Samobójców Jana Komasy - nagrodzony m.in. za najlepszy debiut w konkursie Nowe Kino Polskie festiwalu Nowe Horyzonty we Wrocławiu. W tym roku zdobył także nagrodę dla najlepszego filmu w kategorii +16 na Giffoni Valle Piana (MFF dla Dzieci i Młodzieży).

 

Na ekranach kin w ramach Festiwalu pojawią się również, takie filmy jak Oddech Karla Markovicsa, wyróżniony w Cannes, nominacja do Oskara; pełnometrażowe animacje Kot w Paryżu w reżyserii Alain Gagnol i Jean-Loup Felicioli oraz Kot rabina reż. Antoine Delesvaux, Joann Sfar, obie nominowane do Europejskiej Nagrody Filmowej. W programie festiwalu znajdzie się wiele filmów krótkometrażowych, animowanych i aktorskich, w tym nagrodzony w Berlinie obraz Ziemia bohaterów Sahima Omar Kalifa.

 

W ramach pokazów Ale Kino! Ale Historia! będzie można obejrzeć m.in. Marzi. Jak upadł komunizm, animowany serial produkcji francuskiej według popularnego komiksu autorstwa Marzeny Sowy, ukazujący stan wojenny oczyma dziecka.

 

W ramach specjalnych pokazów organizatorzy zaprezentują Historię żółtej ciżemki, zrealizowaną równo 50 lat temu, jeden z pierwszych filmów polskich dla dzieci, z debiutem 11-letniego Marka Kondrata. Gościem tego seansu będzie reżyser Sylwester Chęciński, twórca między innymi trylogii Sami swoi.

 

W przededniu EURO 2012 w ramach Ale Kino! z piłką będzie można obejrzeć aż 8 filmów piłkarskich, 4 dla dzieci i 4 dla młodzieży i dorosłych, wśród nich między innymi niezwykły dokument Tom Meets Zizou, o karierze Tomasa Broicha, gracza Bundesligi i reprezentanta, a jednocześnie  intelektualisty i buntownika, zwanego piłkarskim Mozartem oraz Lekcje marzeń fabuła o początkach futbolu w Niemczech z Danielem Bruhlem, znanym między innymi z Good Bye Lenin i Bękartów wojny.

Więcej informacji www.alekino.com.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
POLECAMY TEMATY
Bilety po 12 złotych podczas Święta Kina już 15 i 16 grudnia!
Już w najbliższy weekend 15 i 16 grudnia widzowie z całej ...
12. Sputnik rusza w Polskę
Dzisiaj – 7 grudnia - 12. Sputnik rozpoczyna filmową podróż ...
Dziś rusza Festiwal Radio Azja!
Już za chwilę Warszawę zaleją azjatyckie dźwięki. Przed ...
Film, który zachwycił publiczność Cannes!
Po długim światowym tournée filmu „Fuga", nareszcie nadszedł ...