Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 03.08.2017 A A A
Wrocław na dużym ekranie podczas 17. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty.
INFORMACJA PRASOWA

Wrocławskie horyzonty to specjalna tegoroczna sekcja poświęcona bujnie rozwijającej się stolicy Dolnego Śląska – miejscu naznaczonemu przez historię, uwielbianemu artystów i szczególnie bliskiemu festiwalowej publiczności.


W nietypową podróż w czasie zabiorą widzów Pokolenia Janusza Zaorskiego. To kinofilskie spojrzenie na historię Polski dokonane oczami autora legendarnej Matki Królów. Zrealizowany z okazji jubileuszu wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych dokument z czułością wspomina powstałe tu produkcje i przez ich pryzmat opowiada o skomplikowanych dziejach naszego kraju.

 

Znacznie brutalniejszą opowieścią o przeszłości są Kadry Wrocławia: Zagłada miasta – dokumentalny tryptyk, na który składają się: Wyrok na miasto Janusza Chodnikiewicza, Wrocławska opowieść Witolda Lesiewicza i Bitwa o Wrocław Maji Wójcik. Wszystkie nawiązujące do niszczycielskiej dla Wrocławia i jego mieszkańców walki, jaką Rosjanie i Niemcy toczyli ze sobą w 1945 roku.

 

Późniejszą historię miasta przybliża Bitwa wrocławska Beaty Januchty. To dokumentalna opowieść o stanie wojennym. Jej bohaterem jest naoczny świadek wydarzeń z 31 sierpnia 1982 roku – wtedy piętnastoletni chłopiec, który po  latach konfrontuje swoje zapiski z tamtych czasów z dokumentami odnalezionymi w Instytucie Pamięci Narodowej.

 

Z powrotem nad kulturalną mapę Wrocławia zaprowadzi widzów Luxus. Prosta historia Agnieszki Mazanek prezentująca dzieje powstałej w 1981 roku legendarnej już grupy artystycznej LuXus. Członkowie i przyjaciele formacji opowiadają o kulisach jej powstania, a także o towarzyszących zespołowi wzlotach i upadkach.

 

Dopełnieniem cyklu jest W absolutnej ciszy Łukasza Śródki. To swoisty hołd złożony przez reżysera swojemu dziadkowi – Konradowi Jarodzkiemu – znanemu wrocławskiemu malarzowi, byłemu rektorowi Akademii Sztuk Pięknych i wieloletniemu współpracownikowi słynnej Grupy Wrocławskiej, który pod tą nazwą obchodzi w tym roku swoje pięćdziesięciolecie.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
POLECAMY TEMATY
„Złote runo – sztuka Gruzji”
Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na pierwszą nie tylko w ...
Twórcy i twórczynie gry Cyberpunk 2077 zdobywcami nagrody podczas gali BAFTA Games Awards 2024
CD PROJEKT RED informuje, że w trakcie tegorocznej 20. gali ...
Afrykańskie Nowe Fale w programie 24. MFF mBank Nowe Horyzonty
Stara zasada promocji głosi, że „lepiej nie zaczynać od ...