Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 28.09.2017 A A A
Drugi weekend atrakcji – finiszuje 4. Festiwal Filmowy Kino Dzieci
INFORMACJA PRASOWA
Materiał prasowy

W weekend – 30 września i 1 października – Kino Dzieci zaprasza do Kina Muranów, Kinoteki i 19 innych kin w Polsce. W Warszawie i Wrocławiu na widzów czekają warsztaty plastyczne, muzyczne i spotkania z wyjątkowymi gośćmi. W niedzielę uroczyste zakończenie festiwalu i ogłoszenie laureatów Kwiatu Paproci.


Widzowie Kina Dzieci uczą się beatboxingu i muzykują
W pierwszy weekend festiwalu najmłodsze dzieci beatboxowały razem z Patrykiem TikTakiem Matelą. Teraz pora na starszaki. 1 października w Kinotece dzieci obejrzą krótki film „Pan Hublot” i z pomocą Patryka spróbują udźwiękowić go bez instrumentów, korzystając tylko z własnego głosu.

 

4. Festiwal Filmowy Kino Dzieci oficjalnie zakończy się w Kinie Muranów pokazem zestawu „Chłopiec w skorupce i inne filmy krótkie”, na którym pedagodzy muzyczni – skrzypaczka Dagna Sadkowska i klarnecista Michał Górczyński – zorganizują prawdziwą orkiestrę. Po seansie krótkich historii widzowie razem z muzykami stworzą za pomocą prostych instrumentów melodie inspirowane oglądanymi filmami.


Nagrody Kwiatu Paproci i plebiscyt na ulubionego bohatera

Oficjalny pokaz zamknięcia festiwalu (1 października, godz. 16:00, Kino Muranów) to nie tylko muzykowanie, ale także ogłoszenie laureatów aż czterech nagród. Przed seansem poznamy najlepszy film konkursu filmów pełnometrażowych według widzów z dwudziestu miast. To wyjątkowa sytuacja, kiedy najlepszy film festiwalu wybiera publiczność z kilkunastu kin z całej Polski. Swoich zwycięzców wybierze także jury twórców (w składzie: Marta Karwowska, Jerzy Rogiewicz, Robert Jarosz), dziennikarzy (w składzie: Małgorzata Jakubowska, Dorota Chrobak, Agnieszka Szydłowska) i Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych (w składzie: Bolesław Drochomirecki, Wioletta Mrozek, Agnieszka Piotrowska-Prażuch, Marlena Gabryszewska). Przez cały tydzień widzowie w Warszawie i Wrocławiu głosowali także po seansach filmów krótkometrażowych na ulubionych bohaterów w zestawach. Kto skradł serca młodej widowni? Tego dowiemy się w niedzielę.

 

Wyjątkowi goście z Danii, Niemiec i Polski
Drugi weekend Kina Dzieci to także niezapomniane spotkania z twórcami filmów i książek dla dzieci. 30 września, w samo południe, w Kinotece odbędzie się pokaz siedmiu odcinków „Żubra Pompika”. Po seansie spotkanie z Tomaszem Samojlikiem – autorem książek o Pompiku oraz twórcami serialu, m. in. producentką Eweliną Gordziejuk i reżyserem Wiesławem Ziębą. Warto przynieść książki o Pompiku, będzie czas na autografy.


Także w sobotę i niedzielę, po seansach „Superagentki” spotkanie z reżyserką duńskiej animacji Karlą von Bengtson. W obydwa dni Kino Dzieci odwiedzi także nastoletnia aktorka Flora Li Thiemann, czyli filmowa Nelly z pokazywanej w konkursie filmów pełnometrażowych „Przygody Nelly”.


W zeszły weekend wielkim wydarzeniem festiwalu w Warszawie był pokaz „Basi” – 1 października widzowie we Wrocławiu będą mieli okazję zadać swoje pytania współautorce książek Zofii Staneckiej i reżyserowi serialu Łukaszowi Kacprowiczowi.


Wirtualna rzeczywistość w Galaktyce Gutenberga – wykłady Uniwersytetu Dzieci
W drugi festiwalowy weekend Kino Dzieci zaprasza w Warszawie i Wrocławiu na towarzyszące filmom prelekcje i wykłady organizowane wspólnie z Fundacją Uniwersytet Dzieci. 30 września w Kinie Muranów, po seansie filmu „Storm. Opowieść o odwadze”, wykład dr. Błażeja Popławskiego „Autostopem przez Galaktykę Gutenberga” przeniesie najmłodszych słuchaczy do okresu upowszechnienia druku, pokazując skutki tego wynalazku. 1 października w Kinotece, po filmie „Labirynt”, Paweł Gajda z Carbon Studio VR odpowie na pytanie czy i jak świat wirtualny może przeniknąć do rzeczywistości. We Wrocławiu 30 września przed filmem „Storm. Opowieść o odwadze” wstęp „Jakie zmiany wniosło wynalezienie druku?” wygłosi dr Marcin Dyś. Film „Nic bez nas” swoim wstępem opatrzy Hanna Sztwiertnia, natomiast Kamil Klimas zaintryguje dzieci prelekcją o wirtualnej rzeczywistości przed filmem „Labirynt”.


Inauguracja nowego sezonu Klubu Kina Dzieci
Na festiwalu organizatorzy po raz drugi zainaugurują odbywające się raz w miesiącu w Kinie Muranów spotkania Klubu Kina Dzieci, w którym wspólnie – dzieci i dorośli – odkrywają filmowe tajemnice. Pierwsze spotkanie Klubu odbędzie się ostatniego dnia festiwalu, czyli 1 października o 11:00 w Kinie Muranów. Widzowie obejrzą kultową czeską animację o przygodach pary uwielbiających remonty sąsiadów, czyli „Pata i Mata”. Po seansie wspólna dyskusja: czy lalka też jest aktorem? Na to pytanie i wiele innych odpowie aktorka Teatru Guliwer Joanna Borer.


Zaczytani w książkach
W drugi weekend festiwalu, w godzinach 10:30-16:00 w Kinotece, Kino Dzieci raz jeszcze zaprasza do wymienialni książek. Widzowie przynoszą przeczytane książki dla dzieci i zamieniają na inne. 30 września w Kinie Muranów od rana cykl „Bohaterowie z książkowych Zakamarków”, czyli seanse filmów „Mama Mu i Pan Wrona”, „Dzieci z Bullerbyn”, „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai”, „Tsatsiki, tata i wojna oliwkowa” poprzedzone wstępem i z warsztatami po filmach organizowanymi przez Wydawnictwo Zakamarki. Kino Muranów i Kinoteka zamienią się w miejsca, w których będzie można kupić książki ulubionych wydawców. 30 września w Kinotece zagości Wydawnictwo Media Rodzina. A w Kinie Muranów swoje stanowisko będą miały: 30 września – Wydawnictwo Zakamarki, 1 października – Wydawnictwo EneDueRabe.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
POLECAMY TEMATY
„Złote runo – sztuka Gruzji”
Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na pierwszą nie tylko w ...
Twórcy i twórczynie gry Cyberpunk 2077 zdobywcami nagrody podczas gali BAFTA Games Awards 2024
CD PROJEKT RED informuje, że w trakcie tegorocznej 20. gali ...
Afrykańskie Nowe Fale w programie 24. MFF mBank Nowe Horyzonty
Stara zasada promocji głosi, że „lepiej nie zaczynać od ...