Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 04.10.2017 A A A
8. American Film Festival stawia na dokument!
INFORMACJA PRASOWA
Materiał prasowy

Film dokumentalny od zawsze zajmuje szczególne miejsce w programie American Film Festival. W tym roku w konkursie American Docs i sekcji Special Docs pojawi się kilkanaście tytułów, których zwyczajnie nie można przegapić.


Swoją premierę we Wrocławiu będzie miała Dina Antonia Santiniego i Dana Sicklesa (reżyserów odpowiedzialnych wcześniej za popularne Mala Mala) – nagrodzona na Sundance w kategorii najlepszy film dokumentalny historia niekonwencjonalnej miłości dwójki ekscentryków (cierpiących na syndrom Aspergera i autyzm) którzy, gdyby nie istnieli naprawdę, mogliby zrodzić się w wyobraźni kogoś takiego jak Wes Anderson.

 

W znacznie mroczniejsze tereny zaprowadzi widzów niepokojąca Kochana mamusia nie żyje/ Mommy Dead and Dearest Erin Lee Carr. To historia głośnego w USA zabójstwa Deedee Blanchard dokonanego przez jej córkę Gypsey Rose. Film zgłębia zatrważające wydarzenia prowadzące do tej zbrodni.

 

Tajemnicza śmierć innego Amerykanina – Davida Crowleya – weterana wojny w Iraku, niedoszłego filmowca i aktywisty jest punktem wyjścia dla Szarej strefy/A Grey State Erika Nelsona. Występujący tym razem w roli reżysera producent pamiętnego Grizzly Man Werner Herzog, stawia w swoim filmie pytanie o granicę między tym co realne, a tym, w co chcą wierzyć autorzy licznych teorii spiskowych.

 

W Citizen Jane: Battle for the City zapoznamy się z osobą Jane Jacobs – urbanistki, która w latach 60-tych heroicznie walczyła o ocalenie historycznych zakątków Nowego Jorku.Ciekawie zapowiada się także Frank Serpico w reżyserii Antonina D'Ambrosia (jego dokument Godzina Furii/ Let Fury Have the Hour oglądaliśmy na AFF w 2013 roku). W filmie zobaczymy pierwowzór postaci nowojorskiego policjanta, w którego w pamiętnym Serpico Sidney'a Lumeta wcielił się Al Pacino.

 

Centrum kontroli lotów: nieznani bohaterowie misji Apollo/Mission Control: The Unsung Heroes of Apollo Davida Fairheada i Matta Tyrnauera oraz Elian to dwie propozycje AFF odkrywające pasjonujące karty z historii USA. W pierwszym z wymienionych tu filmów zobaczymy pracowników kontroli lotów kosmicznych, którzy odpowiadali za słynną misję Apollo.

 

W Święto Dziękczynienia 1999 roku pięcioletni uchodźca z Kuby – Elian Gonzalez został odnaleziony, gdy samotnie unosił się na wodach wybrzeży Florydy. Matka chłopca i pozostali towarzysze wyprawy zaginęli. Odtąd zaczęła się batalia o opiekę nad dzieckiem, którą toczyli ze sobą wciąż przebywający na Kubie ojciec chłopca i jego krewni z Miami. Dwadzieścia lat później w poruszającym Elian do bohatera tej niesamowitej historii powracają Tim Golden i Rossa McDonnell, a efekt ich pracy także będzie można zobaczyć na tegorocznym AFF.

 

Innym uhonorowanym w Sundance filmem jest Rumble: Jak Indianie zatrzęśli światem muzyki/Rumble: The Indians Who Rocked The World w reżyserii Catherine Bainbridge i Alfonso Maiorana. To pasjonująca opowieść o przemożnym, a jednak powszechnie pomijanym wpływie rdzennych Amerykanów na współczesną muzykę popularną, w której zobaczymy m.in. Martina Scorsese i Quincy'ego Jonesa.

 

Punktem obowiązkowym tegorocznego AFF będzie bez wątpienia Nie jestem twoim murzynem/I Am Not Your Negro Raoula Pecka – eksplorujący historię oraz współczesne oblicze rasizmu w USA, wielokrotnie nagradzany i nominowany do Oskara dokument, którego narratorem jest Samuel L. Jackson.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
POLECAMY TEMATY
Czas uwolnić orkę! premiera Farming Simulator 19 - 20 listopada! nowy trailer.
Najpopularniejszy symulator na świecie powraca w nowej odsłonie, ...
Półmetek 22. BIENNALE SZTUKI DLA DZIECKA. SZTUKA JAKO SPOTKANIE
Biennale Sztuki dla Dziecka odbywa się – jak sama nazwa wskazuje ...
Premiera serialu HBO Europe Ślepnąc od świateł 27 października w HBO i HBO GO
Premiera nowego serialu HBO Ślepnąc od świateł w reżyserii ...
GOSPELOWNIA, czyli II Edycja Ogólnopolskiego Festiwalu już w ostatni weekend listopada w Poznaniu.
„WARSZTATY GOSPEL TO WYDARZENIE, KTÓRE ZMIENIA ŻYCIE” – ...