Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 30.11.2017 A A A
ŻUBROFFKA – święto krótkiego filmu!
INFORMACJA PRASOWA
Materiał organizatora

Zapraszamy na 12. Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA, który odbędzie się od 6 do 10 grudnia 2017 roku w Białymstoku i na Podlasiu. Festiwal to już marka sama w sobie i największe tego typu wydarzenie w tej części Europy! ŻUBROFFKA od ponad dekady buduje kulturalny pomost między Wschodem i Zachodem, Północą i Południem, dzięki czemu spotkać się może twórcza energia z całego świata. ŻUBROFFKA to mądre filmy, niepowtarzalne spotkania z twórcami, warsztaty, panele dyskusyjne, energetyczne koncerty i interesujące wystawy.


W 2017 roku, do ośmiu konkursów selekcjonerzy wybrali 125 najciekawszych filmów (spośród prawie dwóch tysięcy!). W programie są także specjalne projekcje krótkometrażówek z całego świata, m.in. kultowe już midnight shorts; krótkometrażówki SF z amerykańskiego Philip K. Dick Film Festival; zestaw animacji, inspirowany obecnością Białegostoku w konfederacji miast nadmorskich – Balteus Animatio; kobiece „szorty” szwedzkich reżyserek – A Swedish Life, filmy dowodzące, że jesień życia nie jest czasem straconym – Stary człowiek i może, trzy śniadania filmowe (rumuńskie, ukraińskie i argentyńskie) oraz filmowe podróże do wybranych miast – Pekinu i Reykjavíku! W ciągu pięciu dni widzowie obejrzą łącznie prawie 300 krótkich filmów, na pokaz których – jak zawsze – wstęp jest bezpłatny. Pokazy odbędą się w Białymstoku, ale także m.in. w Sokółce, Augustowie, Hajnówce, Łomży, Supraślu i Białowieży. 

Międzynarodowe Jury: Qiu Yang (chiński reżyser, zdobywca tegorocznej Złotej Palmy za krótkometrażowy film A Gentle Night), Marian Crisan (rumuński reżyser, nagrodzony Złotą Palmą w Cannes za film Megatron), Izabela Plucińska (polska animatorka; jej film Jam Session uhonorowano m.in. Srebrnym Niedźwiedziem w Berlinie), Gunhild Enger (norweska reżyserka i artystka wizualna; jej film Bargain był nominowany do nagrody BAFTA) i Grzegorz Brzozowski (reżyser i krytyk filmowy; jego film A Stranger on my Couch zdobył Srebrnego Lajkonika na Krakowskim Festiwalu Filmowym w 2017 roku) oceni filmy w dwóch konkursach krajowych (Studenci, Niezależni) i dwóch międzynarodowych (Okno na Wschód, Cały ten Świat). Oprócz Grand Prix Festiwalu oraz nagród i wyróżnień w każdym z konkursów, przyzna również nagrody specjalne za najlepszą: Animację, Dokument, Fabułę, Zdjęcia oraz Muzykę.


Po raz pierwszy w historii ŻUBROFFKI, filmy w polskim konkursie Amatorzy oceni Młode Jury, czyli białostoccy licealiści i studenci pod przewodnictwem publicystki popkulturowej i krytyczki Kai Klimek.Nagrody w konkursie filmów eksperymentalnych i wideo-artu Na skraju przyznają: Marija Razgutė (litewska producentka filmowa), Dan Karo (reżyser i selekcjoner Festival du Nouveau Cinéma w Montrealu) i Peter Budinský (słowacki animator i artysta wizualny). Z kolei filmy w konkursach Kids i Music video ocenią widzowie. Festiwalowa publiczność przyzna też własną nagrodę – Dzikiego Żubra! Nowościa jest New Europe Talent Award (wyjazd na festiwal w Berlinie dla najbardziej obiecującego twórcy z Europy Środkowej i Wschodniej) – nagroda ufundowana przez New Europe Film Sales.

Festiwal zainauguruje pokaz filmu z muzyką na żywo: niemiecki producent Christian Löffler zagra do awangardowego dokumentu Berlin: Symfonia wielkiego miasta Walthera Ruttmanna z 1927 roku, zakończy zaś – uroczysta gala rozdania nagród, podczas której widzowie zobaczą filmy laureatów!


Koncerty to zawsze ważna część Festiwalu. W tym roku, o gorącą atmosferę zadbają: Gaika – wychowany na przedmieściach Londynu potomek karaibskich emigrantów, w swoich produkcjach korzystający z jamajskich harmonii, teksańskiej rytmiki i bristolskiej palety efektów; izraelski skład Orgonite – przedstawiciel sceny middle eastern rave; Dj Khalab – włoski afro future beat shake; Rafael Aragon – legendarny francuski didżej i producent, czołowy przedstawiciel sceny global bass i tropikal masala oraz RSS B0YS, mistyczny polski duet z pogranicza techno i elektroniki.


Podczas festiwalu odbędą się także warsztaty: animacji lalkowej dla dzieci (prowadzenie: Dina Velikovskaya; Rosja i Florian Grolig; Niemcy), tworzenia teledysków dla młodzieży (prowadzenie: Florian Pochlatko; Austria), animacji dla seniorów „Ożywić wspomnienia” (prowadzenie: Fabryka Form Fszelakich), radiowe warsztaty dziennikarskie (prowadzenie: Ryszard Jaźwiński) i tworzenia wideoblogów filmowych (prowadzenie: Kaja Klimek).

W programie są również panele dyskusyjne Zaufaj mi i Wschodnie przyjemności, poradnik terapeutyczny Komu po co to kino, a także dwie wystawy: Pagan Poetry Marcina Nagraby i Plakaty Filmowe z Ghany.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
POLECAMY TEMATY
Nagrody ZAiKS-u rozdane!
Obdarowywanie jest tak samo miłe, jak bycie obdarowanym. Stowarzyszenie ...
„Złote runo – sztuka Gruzji”
Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na pierwszą nie tylko w ...
Twórcy i twórczynie gry Cyberpunk 2077 zdobywcami nagrody podczas gali BAFTA Games Awards 2024
CD PROJEKT RED informuje, że w trakcie tegorocznej 20. gali ...