Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 10.04.2018 A A A
Netia OFF CAMERA na filmowym ringu
INFORMACJA PRASOWA
Fot. Materiał prasowy

Sport to coś więcej niż rywalizacja między drużynami czy konkretnymi sportowcami. Na boisku, ringu czy korcie odbijają się problemy polityczne, społeczne i kulturowe. W jaki sposób? Odpowiedzi na to pytanie szukają filmowcy w ramach sekcji  „Sport to zdrowie?”.


Przeciętny bokser niespodziewanie dostaje szansę na wielką karierę. Przegrywa walkę o mistrzostwo świata, ale jest traktowany jak prawdziwy bohater. Brzmi znajomo? Jasne! Przecież to fabuła filmu „Rocky” według scenariusza Sylvestra Stallone’a i z nim w roli głównej. Okazuje się jednak, że to tylko jedno z wydarzeń do złudzenia przypominające życiorys pochodzącego z Bayonne w New Jersey boksera Chucka Wepnera.  W filmie „Droga mistrza” Philippe Falardeau – mimo wielu słabości Wepnera, zwłaszcza do alkoholu i narkotyków – opowiada o swoim bohaterze z sympatią. To życiowa rola Lieva Schreibera, któremu partnerują Naomi Watts oraz Elisabeth Moss.

Scenariusz “A Prayer Before Dawn” oparto na epizodzie z życia Billy’ego Moore’a, opisanym przez samego bohatera w pamiętniku. Książka okazała się światowym bestsellerem. Moore to były brytyjski bokser, którego za młodu koleje losu zawiodły do Tajlandii, gdzie brał udział w amatorskich walkach, popadając jednocześnie w coraz większe uzależnienie od narkotyków. W efekcie trafił do więzienia. Trudności w komunikacji bohater stopniowo pokonywał na ringu podczas treningów boksu tajskiego. Początkowo wyśmiewany i wytykany palcami, zawziętością oraz sumiennością zapracował na akceptację. Jean-Stéphane Sauvaire udowadnia, że sport może przełamywać kolejne bariery, a brutalna przemoc miesza się z nadzieją. Duże wrażenie robi to, w jaki sposób reżyser pokazuje realia tajskiego więzienia, przypominając w tym nieco sposób pracy dokumentalisty. Efektowne sceny walk, ale i fenomenalna rola jednej z aktorskich gwiazd młodego pokolenia, Brytyjczyka Joego Cole’a, sprawiają, że czujemy na sobie niemal każdy cios, który pada na ekranie.  

Beitar Jerozolima to jeden z najbardziej utytułowanych, ale i kontrowersyjnych klubów w Izraelu - oczko w głowie prawicowych polityków, z premierem Benjaminem Netanjahu na czele. Wszystko za sprawą kibiców, którymi w większości są religijni ortodoksi, szczycący się, że w ich klubie nie grał żaden arabski piłkarz.

Maya Zinshtein w filmie “Na zawsze czyści” opowiada o największym skandalu w historii klubu, a pewnie nawet i izraelskiej piłki. W 2013 roku właściciel Beitaru, rosyjski oligarcha o szemranej przeszłości Arkady Gajdamak, podpisał kontrakty z dwoma muzułmańskimi graczami z Czeczenii. Reżyserka pokazuje najbrzydszą twarz futbolu, pełną nienawiści, fanatyzmu i agresji. Demaskuje zaskakująco bliskie relacje i zależności pomiędzy światem futbolu a polityki.

W ramach sekcji „Sport to zdrowie?” publiczność Netia OFF CAMERA zobaczy również  film „Lenny Cooke”, w którym Bracia Safdie zadają pytanie o to, co się stanie, jeżeli amerykański sen przyjdzie za wcześnie, ”Supergirl” w reżyserii Jessie Auritt, będącą niezwykłą historią dziewczynki, która ustanowiła rekord świata w podnoszeniu ciężarów w swojej kategorii wagowej, podnosząc trzykrotność swojej wagi i dokument Adama Sobela „Zapracować na puchar”, w którym reżyser koncentruje się na przygotowaniach do mistrzostw świata w 2022 roku w Katarze, pokazując, że sport może łączyć, ale niestety też i dzielić.

Partnerem sekcji „Sport to zdrowie?” jest marka 4F. 11. Netia OFF CAMERA już 27 kwietnia zaczyna się w Krakowie. Zaplanowano ponad 250 projekcji filmowych.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
POLECAMY TEMATY
6. KRAKOWSKA WIOSNA WIOLONCZELOWA
Akademia Muzyczna w Krakowie serdecznie zaprasza na 6. Krakowską ...
Prezentujemy zwiastun thrillera „Wilcze echa”
Nie znają strachu. Nie cofną się przed niczym! Garstka śmiałków, ...
Wojna polsko- ruska: Nie ma róży bez ognia /recenzja spektaklu/
Bez Silnego? Bez osiedla? Bez… facetów? Spektakl Pawła Świątka ...
Sylwia Szymaniak i Sarmen Beglarian kuratorami 11. edycji festiwalu NARRACJE
Znamy duet kuratorski, który przygotuje program 11. edycji festiwalu ...