Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 09.08.2018 A A A
NiuCon – moc atrakcji na sam koniec! Fantastyczne pożegnanie
INFORMACJA PRASOWA
Fot. Materiał prasowy

Już w piątek, 10 sierpnia rozpoczyna się jeden z największych festiwali, który przeniesie nas w fantastyczny świat wyobraźni. Przez trzy dni na terenie wrocławskiego Uniwersytetu Przyrodniczego będzie odbywał się Festiwal Popkultury NiuCon – będzie to jego ostatnia edycja. Organizatorzy zapowiadają, że takiego pożegnania nie było jeszcze w naszej Galaktyce!


Mitologia i historia – takie motto przyświeca na finiszu jednego z największych konwentów fantastycznych w Polsce. Na kilka tysięcy fanów, którzy potwierdzili już swoją obecność na imprezie, czeka wyjątkowo rozbudowany i atrakcyjny program. Jednak nie tylko oni będą mieli okazję do podróży w niesamowity świat wyobraźni.

- Oprócz naszych stałych i wiernych fanów zapraszamy na konwent również mieszkańców Wrocławia, którzy nie kupują biletów czy karnetów na imprezę – mówi Monika Laureanne Sodkiewicz, organizatorka konwentu z Fundacji Popcooltura. – Być może będzie to dla nich ostatnia okazja, żeby poczuć klimat fantastycznego festiwalu. Z wieloma wydarzeniami wychodzimy bowiem na zewnątrz organizując otwarte pokazy, spotkania i gry terenowe. Jak co roku zaprosiliśmy również na imprezę wychowanków wrocławskich Domów Dziecka, w tym roku natomiast zapraszamy wszystkich z całej Polski.

Otwarte pokazy

Jedną z największych otwartych atrakcji będzie możliwość uczestnictwa w codziennym życiu wioski słowiańskiej. Grupa rekonstrukcyjna HundSkram zbuduje siedzibę naszych przodków przed budynkiem Uniwersytetu Przyrodniczego.

- Pasjonuje nas wczesne średniowiecze, to jak ludzie wtedy żyli, w co się ubierali, co jedli, w co wierzono oraz jak walczono - mówią rekonstruktorzy Thrima i Bjorn. – Zapraszamy do naszej wioski, będziecie mogli porozmawiać z nami i znaleźć odpowiedzi na ważne pytania o Słowianach, ale również i o Wikingach - Jak to było z tymi rogami? Czy Słowianie faktycznie mieszkali w mchu i paprociach? Będziemy prezentować nasze stroje, uzbrojenie, przedmioty życia codziennego i wytwory naszego rzemiosła. Opowiemy o magicznych ziołach i ich zastosowaniu w średniowiecznej obrzędowości pogańskiej. Zapraszamy przez trzy dni trwania konwentu.

To nie jedyne atrakcje dla osób, które w weekend znajdą się w okolicach placu Grunwaldzkiego. W sobotę będziemy świadkami mrożących krew w żyłach pojedynków. To wszelkiej maści rycerze – zarówno historyczni jak i fantastyczni, będą walczyć, za pomocą oczywiście tzw. bezpiecznych mieczy w okolicznych zaułkach, na chodnikach, przy fontannie… W przerwach między pojedynkami będzie natomiast można nauczyć się tańczyć a także podziwiać występy całych grup tanecznych i akrobatycznych. W niedzielę zaś – hit dla wszystkich, którzy marzyli, żeby choć przez chwilę stać się księżniczką, księciem, czarodziejem – wszystko to dzięki otwartej grze terenowej, czyli Disneyowskiemu Larpowi.

Będzie również możliwość nabycia konwentowych pamiątek, ozdób, strojów, książek, komiksów – swoje podwoje dla osób z zewnątrz otwiera bowiem Aleja Wystawców i Artystów, do tej pory dostępna tylko dla uczestników imprezy.

No i jeszcze jedna gratka dla wielbicieli fantastycznych podróży – bez ograniczeń będzie można przenieść się w świat wirtualny za pomocą konsol najnowszej generacji i VRów.

Diabeł, LGBT i Płaska Ziemia

Na ostatnim NiuConie nie może zabraknąć okazji do dyskusji, szczególnie tych kontrowersyjnych, czasami trudnych i drażliwych. Obok dyskusji na temat wizerunku Diabła w popkulturze będzie można dowiedzieć się na przykład o LGBT w mitologiach świata. Natomiast o teoriach spiskowych na przestrzeni dziejów dowiemy się podczas panelu sponsorowanego przez reptilian, Masonów i Płaską Ziemię. Nie zabraknie również tematów historycznych i poważnych rozmów – tak jak podczas spotkania pt. Pamięć o II Wojnie Światowej w Japonii - Jak Japonia zapamiętała II Wojnę Światową? Są ofiarami czy agresorami?

Punktem kulminacyjnym festiwalu będzie Gala Cosplay, podczas której uczestnicy zaprezentują swoje stroje i powalczą o miano twórczyni bądź twórcy najlepszej stylistyki i aranżacji. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku scena w Imparcie, gdzie gościnnie odbywa się Gala, zapełni największy tłum w historii tego konwentu! Przebrani cosplayerzy będą również paradować po terenie konwentu – co roku wzbudzają sensację pozując do setek zdjęć.

Oprócz tego cała plejada znakomitych gości – pisarzy i tłumaczy science fiction i fantasy, twórców komiksów, uwielbianych przez młodzież youtuberów, blogerów, podróżników, profesjonalnych cosplayerów, jedna mistrzyni w japońskich szachach, jeden prawnik- pasjonat prawa karnego w Japonii, twórców gier, rzemieślników i wielu innych… O nich wszystkich możecie przeczytać na stronie niucon.pl

Dlaczego po raz ostatni?

Od 2008 roku festiwal poświęcony jest fantastyce, literaturze, tradycyjnym i cyfrowym grom, kulturze azjatyckiej, działalności artystycznej, cosplayowi, muzyce i szeroko pojętej popkulturze. Do tej pory konwent stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek na mapie ogólnopolskich zlotów miłośników szeroko pojętej fantastyki i kultury azjatyckiej. W ostatnich latach gromadził od 4 do 5 tysięcy uczestników.

- Przez 10 lat zdarzyło się mnóstwo wspaniałych rzeczy, uczestnicy przyjeżdżający z całej Polski mieli okazję poznać się, razem przeżywać niesamowite chwile i doskonale się bawić – mówi Monika Laureanne Sodkiewicz. – Stwierdziliśmy jednak, że aby się rozwijać, należy co jakiś czas modyfikować formułę. Trzeba iść do przodu, coś zmieniać, tworzyć nowe projekty. NiuCon osiągnął szczyt – i chcemy aby takim był zapamiętany. Oczywiście nie rezygnujemy z dalszych działań. Mamy mnóstwo planów – od organizacji Targów Popkultury po kameralne i tematyczne zloty zarówno miłośników kultury azjatyckiej jak i fantastyki.

Co: Festiwal Fantastyki i Popkultury NiuCon 2018
Gdzie: Uniwersytet Przyrodniczy, pl. Grunwaldzki 24, Wrocław
Kiedy: 10-12 sierpnia, piątek – niedziela
Pełna wejściówka na trzy dni – 60 zł. Bilety jednodniowe: piątek – 30 zł, sobota – 40 zł, niedziela – 10 zł

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
POLECAMY TEMATY
12. Sputnik rusza w Polskę
Dzisiaj – 7 grudnia - 12. Sputnik rozpoczyna filmową podróż ...
Dziś rusza Festiwal Radio Azja!
Już za chwilę Warszawę zaleją azjatyckie dźwięki. Przed ...
Film, który zachwycił publiczność Cannes!
Po długim światowym tournée filmu „Fuga", nareszcie nadszedł ...