Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 21.11.2019 A A A
Dziś startuje 13.Sputnik!
INFORMACJA PRASOWA
Fot. Materiał organizatora

Uroczyste otwarcie 13. Festiwalu Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską" rozpocznie się dziś – 21 listopada - o godzinie 19.00 w warszawskim kinie Iluzjon. Również dziś startują projekcje dla widzów w kinie Luna. Na seanse w Elektroniku oraz Iluzjonie zapraszamy od jutra. Wszystkie trzy kina zagrają najlepsze rosyjskie filmy do 1 grudnia.


Ceremonię otwarcia festiwalu poprowadzą w tym roku: ceniony dziennikarz kulturalny i krytyk filmowy Artur Zaborski oraz Dyrektor festiwalu, poetka, wieloletnia wielbicielka rosyjskiej kinematografii Małgorzata Skulska.

 

Na uroczystości gościć będą przedstawiciele rządu polskiego i rosyjskiego, czołowi działacze kultury oraz twórcy filmowi. Zgromadzoną widownię powita m.in. Ambasador Federacji Rosyjskiej w RP Siergiej Andriejew, Wicemarszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz, Dyrektor Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego Dariusz Wieromiejczyk, Dyrektor Fundacji Centrum Rosyjsko-Polskiego Dialogu i Porozumienia Aleksandra Gołubowa, a także reżyserzy Paweł Łungin, Aleksandra Strielanaja i Aleksiej Romanow.

 

Ceremonię swoją obecnością zaszczycą także Członkowie Jury Konkursu Filmów Fabularnych: Przewodniczący, profesor sztuk filmowych, reżyser oraz scenarzysta filmów fabularnych i dokumentalnych, spektakli telewizyjnych, producent filmowy Filip Bajon, znakomita reżyserka, która zadebiutowała w pełnym metrażu wielokrotnie nagradzanym na świecie filmem "Nina", Olga Chajdas oraz ceniona dziennikarka filmowa i kulturalna, publikująca m.in. w Gazecie Wyborczej, magazynach Vogue, Pani, Newsweek i na portalu Onet. - Anna Tatarska. Gości przywita także gremium Jury Konkursu Filmów Dokumentalnych: Przewodnicząca, uznana reżyserka, producentka, autorka licznych filmów dokumentalnych, reportaży, programów publicystycznych, widowisk radiowych i telewizyjnych Alicja Albrecht, reżyserka, która zadebiutowała wielokrotnie nagradzanym pełnometrażowym filmem dokumentalnym "Over the Limit", Marta Prus oraz ceniona dziennikarka, sekretarz redakcji w tygodniku "Przegląd", redaktorka książek beletrystycznych i naukowych Agata Gogołkiewicz.

 

Festiwal otworzy jakucki film "Nade mną słońce nie zachodzi" w reżyserii Lubowi Borisowej, który zdobył Nagrodę Publiczności "Święty Jerzy" na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Moskwie. To słodko-gorzka opowieść o prawdziwej przyjaźni, dojrzewaniu i odkrywaniu tego, co w życiu jest najważniejsze, która porusza do głębi i bawi do łez. Piękne i trudne emocje są tu jak surowa, nieodkryta Syberia. W rolę starca-mędrca wcielił się 76-letni Stiepan Popow, znany polskim widzom z filmu "Car ptak" (zdobywca II Nagrody na 12. Sputniku). Aktor będzie gościem ceremonii otwarcia 13. Sputnika.

 

Na ceremonii wystąpi Siergiej Starostin – rosyjski etnograf, piosenkarz, autor tekstów, producent muzyczny i kolekcjoner ludowych instrumentów. W młodości zainteresował się rosyjskim folklorem po wielkiej ekspedycji etnograficznej w głąb Rosji, a w latach 90. założył zespół "Moscow Art Trio", łączący jazz, muzykę klasyczną, ludową oraz improwizację. Jest także autorem muzyki wykorzystanej w konkursowym filmie „Nafta” w reżyserii Jusupa Razykowa. Siergiej Starostin zagra również koncert dla wszystkich chętnych słuchaczy 23 XI o godz. 19:00 w kinie Iluzjon.

 

Zgromadzeni Goście będą mogli także obejrzeć wystawę fotografii nagrodzonych i wyróżnionych w konkursie "Pechowa trzynastka i inne zabobony", a także wystawę "Nowa Ziemia. Wyspy Rosyjskiej Arktyki" autorstwa Leonida Krugłowa.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
POLECAMY TEMATY
Green ZOO Festival 2020 #zostań w domu / #stay at home
Jubileuszowa 10 edycja Green ZOO w wiadomych okolicznościach ...
Wystawa Irminy Staś „Ząb w ząb”
Tytuł wystawy „Ząb w ząb” jest parafrazą dwóch sformułowań: ...
4 Blocks – nagradzana saga o berlińskich gangsterach
Serial 4 Blocks, wielokrotnie nagradzana saga o berlińskich ...
Nowy album „Dirty sun” Roberta Cichego
Za nami premiera drugiego autorskiego albumu Roberta Cichego ...