Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 29.11.2019 A A A
Ukraina! Festiwal Filmowy
INFORMACJA PRASOWA

Kino ukraińskie, będące aktualnie w fazie rozkwitu, z roku na rok budzi coraz większe zainteresowanie międzynarodowych festiwali i krytyków filmowych. Lubelska replika festiwalu to 8 najnowszych i nagradzanych filmów z Ukrainy.


W programie festiwalu znalazł się między innymi ukraiński kandydat do Oscara w kategorii „najlepszy film międzynarodowy”, zwycięzca nagrody publiczności warszawskiej edycji wydarzenia – „Do domu”. Na uwagę zasługuje również dokument „Mój tata jest bratem mamy”, zdobywca nagród dla najlepszego ukraińskiego filmu i reżysera na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Odessie. To odważny, ale i subtelny, pełen szacunku portret niezwykłej rodziny.

 

Ważnym tytułem jest „Dzikie pole”, film na podstawie powieści Serhija Żadana, jednego z najgłośniejszych współczesnych pisarzy ukraińskich. To historia Hermana Korolyova, którego brat znika w tajemniczych okolicznościach. Zobaczymy też dokument „Krym. Otoczeni zdradą” ukazujący wydarzenia z lutego-marca 2014 r., które miały miejsce wewnątrz zablokowanej jednostki straży przybrzeżnej. Ostatniego dnia festiwalu odbędzie się też pokaz „Atlantydy”, najnowszego filmu Walentyna Wasjanowicza nagrodzonego na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. To historia Siergieja — byłego żołnierza, cierpiącego na zespół stresu pourazowego, który ma problem z przystosowaniem się do nowej rzeczywistości.

 

Festiwal to nie tylko filmy. Wydarzenie odwiedzą ukraińscy twórcy, którzy po seansach spotkają się z widzami. Gośćmi będą między innymi: Nariman Aliev, reżyser „Do domu”, Andriy Lidagovskiy, odtwórca głównej roli w filmie „Moje myśli są ciche” oraz Viktor Hrom, reżyser filmu „Krym. Otoczeni zdradą”.

 

Ukraina! Festiwal Filmowy

6-8 grudnia 2019

Centrum Kultury w Lublinie

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
POLECAMY TEMATY
Nagroda Gombrowicza po raz piąty
Prezydent Radomia i Muzeum Witolda Gombrowicza ogłaszają kolejną ...
HBO Europe rozpoczyna przygotowania do nowego serialu Odwilż
HBO Europe rozpoczyna przygotowania do nowego, sześcioodcinkowego ...
Znamy pełne wyniki 19. edycji Szlachetnej Paczki!
W środę 11 grudnia odbyła się konferencja prasowa podsumowująca ...
8HQ - niezwykły koncert w Teatrze Druga Strefa
Eight Hands Quartet jest innowacyjnym, międzynarodowym zespołem, ...