Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 14.10.2020 A A A
Wyrusz w drogę: sekcja Podróż do Azji na 14. Festiwalu Pięć Smaków
INFORMACJA PRASOWA
Fot. Materiał prasowy

Filmowe wyprawy to szansa na odwiedzenie zakątków, o których nie wspominają żadne przewodniki i spotkanie z ludźmi, których życia nie dokumentują kolorowe magazyny. Na tegorocznym festiwalu zaprezentujemy przegląd fabuł, w których spotykają dwa wątki: wędrówka - ta realna i ta metaforyczna - oraz żywioł wody, dający i odbierający życie, głęboko wpisany w lokalne mitologie i tradycje.


Możliwości dalekich wojaży zostały w tym roku znacząco ograniczone, nie oznacza to jednak, że musimy rezygnować z odwiedzania malowniczych wybrzeży i ukrytych w dalekich górach miasteczek. Sekcja Podróż do Azji to program obejmujący różne aspekty świadomego podróżowania: kontemplowanie odchodzących w przeszłość tradycji, poznawanie społeczności głęboko związanych ze swoim lokalnym środowiskiem, szukanie odmiennych sposobów myślenia i odkrywanie w dalekich stronach tego, co nam bardzo bliskie.

 

Część z prezentowanych w programie filmów niesie ze sobą przesłanie ekologiczne i refleksję nad zmieniającym się z powodu działalności człowieka krajobrazem. Ogłoszony przez nas już wcześniej "Mekong 2030" to nowelowy projekt, w którym autorzy z kilku krajów Azji Południowo-Wschodniej przemierzają wybrzeża jednej z największych rzek świata, snując wizję ich niedalekiej przyszłości. "Nad rzeką Takatsu" rozgrywa się z kolei u źródeł najczystszych japońskich wód, zagrożonych dziś działalnością deweloperów - ta ciepła rodzinna historia pokazuje, jak mocne emocje wiążą mieszkańców z otaczających ich środowiskiem. W nastrojowej "Wiosce Ohong" przyglądamy się rybackiej społeczności, mierzącej się z kryzysem ekonomicznym będącym echem wielkiej polityki.

 

Rzeka Ganges to cichy bohater pełnego pogodnej melancholii "Hotelu Wyzwolenie", filmu o podróży dorosłego syna z ojcem, który u brzegu świętej rzeki chciałby zgodnie z tradycją spotkać kres życia. Medytacje nad odchodzeniem i tym, co niezbadane, to także temat niezwykle klimatycznego "Morskiego potwora", rozgrywającego się na maleńkiej filipińskiej wyspie Marinduque, u której brzegów pewnego dnia zaczynają pojawiać się setki czerwonych jabłek.

 

Na skaliste wybrzeże wulkanicznej wyspy Jeju wybierzemy się z bohaterką "Wyspy syren". Młoda sportsmenka przyjeżdża tam z wielkiego miasta, by pomóc parającym się tradycyjną sztuką poławiania muszli mieszkankom zbudować drużynę pływania synchronicznego. Komiczna i wzruszająca historia o zderzeniu dwóch światów to opowieść o pokonywaniu granic, które ludzie budują przede wszystkim we własnych głowach - a ich przekraczanie jest przecież kwintesencją każdej dobrej podróży.

 

Sekcja Podróż do Azji na 14. Azjatyckim Festiwalu Filmowym Pięć Smaków
- Hotel Wyzwolenie (Mukti Bhavan / Hotel Salvation, reż. Shubhashish Bhutiani, Indie 2016)

- Mekong 2030 (reż. Kulikar Sotho, Anysay Keola, Sai Naw Kham, Anocha Suwichakornpong, Pham Ngoc Lan, Laos 2020)

- Morski potwór (Baconaua / Sea Serpent, reż. Joseph Laban, Filipiny 2017)

- Nad rzeką Takatsu (Takatsugawa / The Takatsu River, reż. Yoshinari Nishikori, Japonia 2019)

- Wioska Ohong (He feng cun / Ohong Village, reż. Lim Lung-yin, Tajwan, Czechy 2019)

- Wyspa syren (Ineojeonseol / Mermaid Unlimited, reż. O Muel, Korea Południowa 2017)

 

14. edycja festiwalu odbędzie się w internecie w dniach 25 listopada - 6 grudnia 2020.

Pełny program festiwalu i wydarzeń towarzyszących ogłoszony zostanie 29 października 2020.

Organizator: Fundacja Sztuki Arteria

Partnerzy: Miasto Stołeczne Warszawa, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Asian Film Awards Academy. 
Więcej na stronie piecsmakow.pl

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
POLECAMY TEMATY
Euforia wraca z dwoma odcinkami specjalnymi
Wyróżniony trzema nagrodami Emmy serial HBO Euforia będzie ...
Fundacja En Arche organizuje webinarium ze słynnym naukowcem – Michaelem J. Behe’em
Michael J. Behe jest amerykańskim biochemikiem, biologiem molekularnym ...
10 rzeczy, które musisz wiedzieć o „Banksterach"
Już dziś na ekrany kin wchodzą „Banksterzy" – emocjonujący ...
30 srebrników – nowy hiszpański serial HBO Europe autorstwa Álexa de la Iglesii
Nowy hiszpański serial produkcji HBO Europe 30 srebrników, ...