Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 19.10.2020 A A A
Fundacja En Arche organizuje webinarium ze słynnym naukowcem – Michaelem J. Behe’em
Bartosz Bagrowski (Artykuł sponsorowany)
Materiał promocyjny organizatora

Michael J. Behe jest amerykańskim biochemikiem, biologiem molekularnym oraz autorem koncepcji nieredukowalnej złożoności. Obecnie piastuje stanowisko profesora na wydziale nauk biologicznych w Lehigh University w Pensylwanii. Jest także autorem koncepcji nieredukowalnej złożoności, którą przedstawił w swojej pierwszej książce pt. Czarna skrzynka Darwina: Biochemiczne wyzwanie dla ewolucjonizmu.


Uczony wskazuje, że codziennie mamy do czynienia ze strukturami, które nie mogły powstać stopniowo, ponieważ nie pełniłyby wówczas określonej funkcji. Jednym z najprostszych przykładów takiej struktury jest pułapka na myszy. Gdyby wymontować z tego prostego mechanizmu jakikolwiek element, to całość stałaby się bezużyteczna. Układy nieredukowalnie złożone występują również w biologii, tyle że są one o wiele bardziej złożone. Behe podkreśla, że ich funkcjonalność zależy od odpowiedniego ułożenia wszystkich elementów składowych. Amerykański uczony jest również autorem kilkudziesięciu prac w cenionych periodykach naukowych oraz członkiem Discovery Institute. O jego życiorysie i działalności można przeczytać więcej na stronie internetowej „W poszukiwaniu projektu” (https://wp-projektu.pl/).

 

Fundacji En ArcheFundacja En Arche zajmuje się działaniem na rzecz rozwoju i popularyzacji nauki poprzez finansowanie badań naukowych, fundowanie stypendiów dla ciekawych świata nauki studentów i doktorantów, wyposażanie jednostek naukowo-badawczych oraz poprzez działalność wydawniczą. Najnowszą pozycją, która została opublikowana przez wydawnictwo Fundacji En Arche, jest kolejna książka Behe’ego: Granica ewolucji. W poszukiwaniu ograniczeń darwinizmu, która ukazała się w ramach serii wydawniczej „Seria Inteligentny Projekt” (https://enarche.pl/produkt/granica-ewolucji/).

 

Kilka słów o książce

Autor prezentuje zarzuty wobec neodarwinizmu, zauważając niedoskonałości poglądu przyjętego przez większość naukowców. Chociaż stanowisko autora nie ma charakteru anty-ewolucyjnego, to utrzymuje on, że darwinowski model ewolucji nie wyjaśnia pochodzenia niektórych złożonych struktur molekularnych oraz przede wszystkim nie wyjaśnia natury początków życia na Ziemi. Behe dochodzi do wniosku, że przypadkowe i niekierowane procesy (mutacje i dobór naturalny) nie byłyby w stanie doprowadzić do powstania złożonych i uporządkowanych struktur molekularnych. Innymi słowy, amerykański uczony twierdzi, że darwinowskie wyjaśnienie różnorodności świata przyrody ożywionej jest ograniczone – ma swoje granice i dlatego książka nosi tytuł Granica ewolucji. Behe nawiązuje również do silnej zasady antropicznej oraz do idei precyzyjnego dostrojenia Wszechświata, uznając, że warunki panujące w kosmosie zostały tak zaprojektowane, aby na Ziemi mogło się pojawić złożone życie.

 

(książkę można nabyć w księgarni Fundacji En Arche: https://enarche.pl/produkt/czarna-skrzynka-darwina/)

 

Prezentowana książka jest bez wątpienia pozycją kontrowersyjną. Poglądy Behe’ego zostały przyjęte z aprobatą przez takich uczonych jak Michael Denton, czy David Snoke, niemniej przez innych są krytykowane. W nauce ciągle toczy się na ten temat dyskusja. Niektóre twierdzenia zawarte na stronach Granicy ewolucji zostały już potwierdzone eksperymentalnie przez zespół badaczy z Australii, Niemiec oraz Izraela. Książka Granica ewolucji z pewnością może zainteresować zarówno krytyków darwinizmu, jak i zwolenników tej idei, a przede wszystkim zapewnia zapoznanie się z rzetelną wiedzą naukową.

 

Webinarium z Michaelem J. Behe

Dzięki staraniom i zaangażowaniu Fundacji En Arche, niebawem odbędzie się webinarium z udziałem Behe’ego w ramach premiery książki Granica ewolucji. Uczony nie tylko opowie o swojej książce, ale także udzieli odpowiedzi na pytania uczestników tego wydarzenia.

 

Webinarium odbędzie się 17 listopada 2020 roku o godzinie 18:00. Link do zapisów:http://granicaewolucji.pl/. Gorąco zachęcam do czynnego udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu oraz do zadawania pytań wybitnemu uczonemu.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
POLECAMY TEMATY
Cztery wesela i pogrzeb – nowa serialowa komedia romantyczna
Czworo przyjaciół z Ameryki spotyka się po kilku latach na ...
Rozpoczyna się 14. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków!
Od dziś przez dwanaście dni trwać będzie wielkie święto ...
Trzecia część uwielbianej serii przygodowej Adama Michejdy dla młodzieży
Po rozwiązaniu sekretu „Skarbu Getta” i „Tajemnicy Canaletta” ...
Znamy już obie laureatki Poznańskiej Nagrody Literackiej 2020
Laureatką 6. edycji Poznańskiej Nagrody Literackiej – Nagrody ...