Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 30.11.2020 A A A
25. Konfrontacje Teatralne: I co teraz? [ONLINE]
INFORMACJA PRASOWA

Przed nami premiery online czterech postpandemicznych spektakli o nadziei z cyklu „I co teraz?”. Wszystkie powstały i zostały po raz pierwszy zaprezentowane podczas tegorocznej edycji Konfrontacji Teatralnych. Teraz możemy zobaczyć je ponownie w swoich domach.


Spektakle jako produkcje kameralne i niskobudżetowe stały się odpowiedzią na kryzys ekonomiczny, frekwencyjny i tożsamościowy polskiego teatru. Zaproszeni do Lublina twórcy: Anna Gryszkówna, Marcin Liber, Maciej Gorczyński i Jan Hussakowski pracowali nad swoimi przedstawieniami w takich samych warunkach i tak samo długo. Zamiast dwóch miesięcy prób analitycznych – kilka dni intensywnej i intuicyjnej pracy. Realizacje artystów zaproszonych do projektu łączy wspólne hasło NADZIEJA.

 

W tym tygodniu zobaczymy dwie powstałe produkcje. Pierwsza to spektakl Macieja Gorczyńskiego „Bieguni w kwarantannie”. W kwietniu 2020 zaproszeni przez reżysera artyści otrzymali zadanie przygotowania materiałów audiowizualnych, których punktem wyjścia stała się idea „Płytki Pioneera” – wyrażająca potrzebę nawiązania kontaktu i dialogu w czasie radykalnego „lockdownu”. Literacką inspiracją dla poszukiwań były wybrane fragmenty „Biegunów” Olgi Tokarczuk. Artyści postawili pytanie czy siła kreacji i siła wyobraźni pozwoli przekroczyć indywidualne i społeczne granice.

 

Z kolei Anna Gryszkówna w spektaklu „Idę”, wraz z aktorkami: Anną Moskal, Dorotą Rubin i Katarzyną Faszczewską, wspólnie szukają odpowiedzi na pytania jakie postawiła przed nimi nowa, odmienna rzeczywistość. Kobiety wybierają się w podróż, podążając ścieżkami utworów Olgi Takarczuk, Virginii Woolf i Anny Świrszczyńskiej. Mottem tej podróży Gryszkówna wyznacza wiersz „Idę, ciągle idę, na moich drogach zawsze wieje wiatr…”.

 

25.Konfrontacje Teatralne: I co teraz? [online]

5-8 grudnia 2020, godz. 19:00

Obowiązują wcześniejsze zgłoszenia

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
POLECAMY TEMATY
Pierwsza próba „Bitwy o tron”. Teatr Syrena przygotowuje autorski musical
W najnowszej produkcji Syreny o uznanie widowni zabiegać będzie ...
Bezcenny obraz polskiego surrealisty na wystawie
W ostatnich dwóch latach aukcyjny obrót pracami Marka Włodarskiego ...
Euforia – drugi odcinek specjalny z wcześniejszą premierą w HBO GO
Drugi odcinek specjalny wyróżnionego trzema nagrodami Emmy ...