Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 23.02.2021 A A A
Prawie 2500 filmów zgłoszonych na 61. Krakowski Festiwal Filmowy!
Redakcja
Źródło: Krakowski Festiwal Filmowy

Jak co roku, w połowie lutego minął ostateczny termin nadsyłania filmów na Krakowski Festiwal Filmowy. Mimo pandemii, twórcom udało się ukończyć swoje dzieła w terminie i nadesłać do Krakowa prawie 2500 filmów dokumentalne, krótkometrażowe i animowane z całego świata. Dyrektor, Krzysztof Gierat z zespołem selekcjonerów wybierze najlepsze z nich, które podczas tegorocznego Festiwalu będzie można zobaczyć w krakowskich kinach i w Internecie od 30 maja do 6 czerwca.


"Obawialiśmy się, że trwająca pandemia koronawirusa pokrzyżuje plany filmowcom. Ku naszej radości napłynęło do nas tylko kilka procent mniej filmów niż w ubiegłym roku. A polskich filmów otrzymaliśmy nawet więcej niż poprzednio!” - nie kryje zaskoczenia Patrycja Czarny, koordynatorka selekcji KFF. - "Nie zapominajmy także, że poza zgłoszonymi filmami część trafia do programu Krakowskiego Festiwalu Filmowego wprost z prestiżowych festiwali na świecie. Nasi selekcjonerzy biorą w nich udział, mimo tego, że w ostatnim czasie wszystkie odbywają się jedynie online.”

 

Zgodnie z trendem, który utrzymuje się od lat, najwięcej nadesłanych z całego świata filmów to krótkometrażowe fabuły - prawie 1200. Ocenia je zespół Dagmary Romanowskiej - dziennikarki filmowej, współpracowniczki Stowarzyszenia Filmowców Polskich – „Magazynu Filmowego” i SFP.org.pl., związanej także z redakcją Onet.pl. Towarzyszą jej Grzegorz Jaroszuk - reżyser filmów fabularnych, Łukasz M. Maciejewski - scenarzysta filmowy, oraz filmoznawcy Joanna Chludzińska, Tomasz Natora i Krzysztof Siwoń.

 

Nie mniej pracy czeka selekcjonerów filmów dokumentalnych, przed którymi do obejrzenia prawie 1000 propozycji. Kuratorką sekcji dokumentalnej jest Anita Piotrowska - krytyczka filmowa „Tygodnika Powszechnego”, członkini Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI, laureatka nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii krytyka filmowa, jurorka licznych festiwali w kraju i za granicą. Razem z nią dokumenty oglądają i oceniają: reżyserzy Michał Bielawski, Grzegorz Zariczny i Jakub Stożek, Jadwiga Hučková - filmoznawczyni, wykładowczyni UJ, Krzysztof Kwiatkowski - krytyk filmowy, Marta Hauschild - filmoznawczyni, wykładowczyni w Warszawskiej Szkole Filmowej oraz Maciej Gil - filmoznawca i animator kultury.

 

Do Krakowa napłynęło ponad 200 animacji. W tym roku kuratorką sekcji animowanej jest Wiola Sowa - reżyserka filmów animowanych, graficzka, absolwentka ASP w Krakowie, laureatka wielu prestiżowych nagród filmowych. Wspiera ją Olga Bobrowska - filmoznawczyni, kuratorka programów animacji, dyrektorka międzynarodowego festiwalu StopTrik.

 

Spośród wszystkich zgłoszonych filmów prawie 300 to filmy polskie lub koprodukcje. Większość obejrzy i oceni także Jerzy Armata, wybitny krytyk i teoretyk filmu, selekcjoner i juror wielu festiwali filmowych, autor licznych publikacji o tematyce filmowej, laureat wielu branżowych nagród i odznaczeń.

 

Pozostałe tytuły, jak co roku napłynęły do Krakowa z całego świata. Najwięcej z Francji, Niemiec, Włoch, Hiszpanii. W czołówce zestawienia znalazł się też m.in. Iran i Rosja. Jak zwykle nie zabrakło zgłoszeń z odległych zakątków globu m.in. z Boliwii, Grenlandii, Haiti, Senegalu, Laos, Togo, Kataru, Kirgistanu, Rwandy czy Mjanmaru.

 

“Do filmów dokumentalnych, a takie teraz głównie oglądam, pandemia jeszcze nie dotarła, a jeśli już, to śladowo. I dobrze, mamy ją na co dzień.” - mówi Krzysztof Gierat, Dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego - “Dominują tematy ponadczasowe: powroty do intrygujących wydarzeń z historii, niezwykle złożona sytuacja w krajach arabskich, zmieniająca się pozycja kobiet i naturalnie relacje wewnątrzrodzinne. Stawiamy jak zawsze na charyzmatycznych bohaterów i świetnie opowiedzianą historię o niezaprzeczalnych walorach artystycznych.”

 

Zespół selekcjonerów do połowy kwietnia wybierze tytuły, które zostaną zaprezentowane w trzech równorzędnych konkursach - dwóch międzynarodowych: dokumentalnym i krótkometrażowym, oraz w konkursie polskim. Fascynujące opowieści z całego świata trafią też do filmowych sekcji specjalnych. Jedną z nich będzie “Fokus na Norwegię” czyli przegląd najnowszej kinematografii Norwegii, współorganizowany przez Norweski Instytut Filmowy i Ambasadę Królestwa Norwegii w Warszawie. Jak co roku, najlepsze filmy naukowe trafią do cyklu Docs+Science przygotowanego przez Karola Jałochowskiego - dziennikarz tygodnika “Polityka”, fizyka i reżysera filmów dokumentalnych.

 

Krakowski Festiwal Filmowy posiada akredytację FIAPF oraz znajduje się na ekskluzywnej liście wydarzeń kwalifikujących do Oscara® w kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego, a także rekomenduje do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach.

 

61. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 30 maja - 6 czerwca 2021 w krakowskich kinach i w Internecie!

 

Źródło: Krakowski Festiwal Filmowy

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
POLECAMY TEMATY
Opowieść podręcznej wraca z czwartym sezonem
Opowieść podręcznej wraca do HBO GO z najnowszym, czwartym ...
Inkubator. Znajdź się w nowej branży muzycznej
Pierwszy i największy program profesjonalizacji artystów muzycznych ...
Smok Smoków 2021 dla maga animacji - Piotra Dumały
Każdego roku Rada Programowa Krakowskiej Fundacji Filmowej przyznaje ...
Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska za Twórczość Translatorską im. T. Boya-Żeleńskiego
Anna Przedpełska-Trzeciakowska, tłumaczka literatury angielskiej ...