Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 03.09.2020 A A A
Lubliner Festival — I Festiwal Kultury Żydowskiej
INFORMACJA PRASOWA
Materiał prasowy

Lubliner Festival to projekt, którego zadaniem jest wypełnienie pustki po dawnej dzielnicy żydowskiej. I edycja nowego wydarzenia w przestrzeni społeczno-kulturalnej Lublina odbędzie się w dniach 8-13 września 2020 r. Poprzez muzykę, spektakle, spotkania i działania edukacyjne będziemy opowiadać o kulturze żydowskiej – przede wszystkim jej obecnym obliczu, ale z pamięcią o jej przeszłości i jej znaczeniu dla historii Lublina.


Otwarcie festiwalu będzie wyjątkową okazją do wysłuchania śpiewu światowej sławy kantora Yoni Rose. Swoim występem uświetni on uroczystość 90-lecia Jeszywas Chachmej Lublin.Ze specjalnym programem wystąpi zespół MILO Ensemble, którego liderem jest Milo Kurtis. Oprócz swoich utworów grupa zagra trzy pieśni Żydów sefardyjskich w językach ladino, hebrajskim i greckim: „Kondja Mia”, „King David” i „Misirlou”.

 

Z kolei podczas koncertu The best of KROKE wysłuchamy najbardziej znane kompozycje tego krakowskiego zespołu. KROKE, początkowo kojarzony jedynie z muzyką klezmerską, w swojej obecnej twórczości sięga po inspiracje do muzyki etnicznej i autorskie improwizacje.

 

Przed nami także niezwykły koncert tradycyjnych piosenek i melodii żydowskich Szalom Lublin! Usłyszymy przeboje muzyki żydowskiej jak „Beltz”, „Dona, dona”, „Tumbalalajka” czy piosenki z musicalu „Skrzypek na dachu”.

 

Za sprawą Widzącego z Lublina – Symchy Kellera z zespołem, na placu po Farze wybrzmią pieśni, które są oryginalnymi chasydzkimi nigunami, pochodzącymi z XVII-XIX wieku. Projekt Roth/Zimpel/Zemler skupia trzech najbardziej charakterystycznych muzyków eksperymentalnych pracujących dziś w Polsce. Ich muzykę usłyszymy podczas wyjątkowego koncertu w Wirydarzu.

 

Przed nami też niezwykły recital Alony Szostak. Śpiewane w czterech językach – jidish, hebrajskim, rosyjskim i polskim – pieśni, których będzie można wysłuchać podczas koncertu, opowiadają o miłości i samotności, spełnieniu i tęsknocie, nadziei i rozpaczy.

 

W świat Hawdali i uroczystej Czwartej Uczty, pełnej pieśni i chasydzkiej celebracji zakończenia szabatu wprowadzi gości Symcha Keller — kantor, rabi i lider legendarnej grupy Katharsis.

 

Lubliner Festival to także teatr.  Atlas dźwięków / Studnia to spektakl Ludomira Franczaka, który skupia się całkowicie na dawnej dzielnicy żydowskiej Lublina i na pozostałych po niej śladach. Jest dźwiękowym spacerem po tej przestrzeni, rozbudowanym słuchowiskiem przygotowanym wspólnie z Marcinem Dymiterem, przygotowanym specjalnie dla FestivALTu. „Teatr to jest jednak coś” – zaśpiewa młoda kabaretowa artystka Lola Blau w spektaklu „Dziś wieczorem: Lola Blau” Teatru Żydowskiego w Warszawie. Ten musicalowy monodram w reżyserii Leny Szurmiej to prosta historia Żydówki, która zaczęła rozkwitać na deskach teatru w momencie gwałtownych wydarzeń historycznych 1938 roku.

 

Festiwal to także okazja do spotkań z jego wyjątkowymi gośćmi: Naczelnym Rabinem Polski Michaelem Schudrichem, dr. hab. Adamem Kopciowskim, dr. hab. Piotrem Nazarukiem czy Symchą Kellerem.

 

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny — decyduje kolejność przybycia.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Kolejna muzyczna perła Złotej Serii Nagrań Beaty Szałwińskiej!
Na przekór niewrażliwości naszych czasów, obojętności na ...
Festiwal Eufonie po raz piąty przybliży muzykę krajów Europy Środkowo-Wschodniej
750 artystów z 12 krajów, utwory 44 kompozytorów z 15 państw, ...
Rawa Blues Festival: Rodzinny festiwal zagości w katowickim Spodku już po raz 41
7 października w katowickim Spodku odbędzie się 41 edycja ...
4. Lubliner Festival – Festiwal Kultury Żydowskiej w Lublinie
Początek sierpnia to czas, w którym po raz kolejny przypomnimy ...