Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 27.10.2020 A A A
Kwiatkowski i Bank zdobywa STOLICĘ
Łukasz Łyski
Fot. Źródło: Dzielnicowy Ośrodek Kultury Ursynów

W Warszawie zakończył się trzeci Festiwal Komedii STOLICA, który odbył się w dniach 22-25 października 2020 r. w Dzielnicowym Ośrodku Kultury Ursynów. Przez cztery dni w pełnym rygorze sanitarnym, z zachowaniem stosownych odstępów i przy zachowaniu 25% obłożenia sali, w maseczkach na twarzach widzowie odejrzeli pełen przekrój twórczości komediowej, w tym m.in. Turniej Stand-up, Przegląd Kabaretów i Konkurs Piosenki Satyrycznej.


Festiwal rozpoczęło przedstawienie Kompanii Teatralnej Mamro pt. "Epopeja". Wielokrotnie nagradzane w kraju przedstawienie zachwyciło warszawską publiczność i dało silny impuls do dobrej zabawy na kolejne dni festiwalowe.

 

Następnego dnia zaprezentowali się standaperzy podczas Turnieju, który tradycyjnie poprowadził Paweł Reszela. Wygrał Kuba Dąbrowski z Gdańska, który już drugi raz próbował swoich sił na warszawskim festiwalu. Zaprezentował się także najlepszy komik z zeszłorocznego turnieju Damian Kubik. Tym razem zaprezentował się w roli "Antoniego Gorgonia Gruchy - kandydata na prezydenta", udanie łącząc stand-up z kabaretem. Dopełnieniem dnia był recital piosenki kabaretowej "Z dala od tonacji" w wykonaniu Szymona Jachimka - artysty znanego głównie jako członka nieistniejącego już kabaretu Limo, ale także uznanego scenarzysty sztuk komediowych, improwizatora oraz wokalisty.

 

Sobota, już tradycyjnie na Festiwalu Komedii STOLICA, to dzień młodych kabaretów, które zmierzyły się podczas Przeglądu Kabaretów. Bezkonkurencyjny okazał się najlepszy wśród kabaretów zespół muzyczny czyli Kwiatkowski i Bank z Krakowa, który zgarnął Grand Prix przeglądu oraz nagrodę publiczności. Za nagrodę przyznaną przez jury w składzie: Szymon Jachimek, Wojciech Tremiszewski, Jarosław Cyba laureaci otrzymali 1500 zł, a nagroda publiczności zapewniła im zaproszenie na Festiwal Komedii STOLICA 2021. Tego dnia odbył się jeszcze jeden Konkurs, tym razem Piosenki Satyrycznej. Nagrodę, przyznaną przez wcześniej wspomniane jury, zgarnął kabaret Grupa OnOnOn z Warszawy. Publiczność obejrzała także improwizacje w wykonaniu Jachimek-Tremiszewski-Trio.

 

Niedziela to dzień finałowy. Podczas uroczystej Gali mogliśmy zobaczyć Grupę OnOnOn, kabaret Chyba oraz Kabaret Czesuaf. To nie był jednak koniec atrakcji, bo Festiwal zamknął wielki mecz impro w wykonaniu połączonych sił Grupy AD HOC, Narwanych z Kontekstu oraz zaproszonych gości: Piotra "Gumy" Gumulca, Szymona Jachimka oraz Wojtka Tremiszewskiego.

 

Co jeszcze działo się podczas tegorocznego festiwalu? Odbyły się otwarte warsztaty dla początkujących standuperów prowadzone przez Pawła Reszelę oraz warsztaty improwizacji prowadzone przez Wojtka Tremiszewskiego. Festiwal Komedii STOLICA to także wydarzenie rodzinne i w programie nie mogło zabraknąć również przedstawień dla dzieci. W tym roku odbyły się aż dwa w sobotę i niedzielę (w tym jedna premiera). Po raz pierwszy najmłodsi widzowie mogli zobaczyć komediowe przedstawienie lalkowe w wykonaniu łódzkiego kabaretu Po Omacku, a następnego dnia Cyrk Partolini czyli kabaret DNO dla dzieci.

 

Jak przyznają organizatorzy z Dzielnicowego Ośrodka Kultury Ursynów, tegoroczny festiwal był bardzo trudny do zorganizowania i do ostatniej chwili nie było pewne czy STOLICA z powodu pandemii odbędzie się. Dodatkowo Festiwal Komedii STOLICA rozrósł się przez trzy lata i co roku chce zaskakiwać ciekawym i oryginalnym programem, w którym każdy znajdzie coś dla siebie i to na najwyżsyzm poziomie. W tym roku stworzenie tak bogatego programu zapewniło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które przyznało na warszawski festiwal dotację celową.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
OPEN CALL dla młodych artystów. Zaproszenie na rezydencje artystyczne
Centrum Kultury Agora we Wrocławiu w kooperacji z organizacjami ...
FESTIWAL, KTÓREGO NIE BYŁO
Pandemia spowodowała, że od dwóch lat Centrum Kultury AGORA ...
XX ROCK MAY FESTIVAL 2021
Rock May Festival jest corocznym wydarzeniem o ugruntowanej już ...
Finał „Trampoliny do kultury 2020” już 18 grudnia!
Fundacja Open Mind zaprasza na uroczyste podsumowanie projektu ...