Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 28.10.2021 A A A
Demakijaż wygrywa STOLICĘ na Ursynowie
Tomasz Łukaszewski
Kabaret Demakijaż z Torunia | Źródło: DOK URSYNOW

Opadł już kurz po 4 edycji Festiwalu Komedii STOLICA. Cztery dni wydarzenia wypełnione były wydarzeniami komediowymi, wśród których każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Najlepszym komikiem festiwalu został Alex Niebrzegowski z Zielonej Góry, a kabaretem Demakijaż z Torunia.


Festiwal Komedii STOLICA już na stałe wpisał się w kulturalną mapę Warszawy, ale również stał się rozpoznawalnym festiwalem w Polsce wśród fanów sztuk komediowych. W tym roku festiwal odbył się w dniach 21-24 października, tradycyjnie w Dzielnicowym Ośrodku Kultury URSYNÓW. Wzięło w nim udział blisko 30 artystów, których w pandemicznym reżimie sanitarnym oglądała licznie zgromadzona publiczność.

 

W tym roku na festiwalu odbyło się kilka wyjątkowych wydarzeń. Po raz pierwszy w historii przeglądów kabaretowych (zapewne też po raz ostatni) na scenie pojawiły się 3 wyłącznie kobiece kabarety: Demakijaż, A jak i Po Omacku. W kuluarach artystki przyznały, że w Warszawie odbył się najbardziej sprawiedliwy przegląd w historii, bo wszystkie grupy miały równe szanse nie tylko programowo, ale także statystycznie (trzyosobowy skład w każdym kabarecie). Dodatkowo decyzje podejmowała publiczność. Rywalizacja okazała się bardzo wyrównana, ale ostatecznie niewielką przewagą wygrał toruński kabaret Demakijaż, który za rok wróci na ursynowską scenę w roli gwiazdy wieczoru.

 

Warto też wspomnieć o finale festiwalu, który w tym roku miał formę poligonu kabaretowego z udziałem trzech zupełnie różnych grup i artystów kabaretowych. Wystąpili: kabaret Kałasznikof, kabaret Czołówka Piekła i Antoni Gorgoń Grucha. Całość prowadził Jarek Marek Sobański. Na scenie zaprezentowano zarówno znane skecze, jak również zupełnie nowe, które prezentowane były w 4 kategoriach przygotowanych przez prowadzącego. Było śmiesznie, dynamicznie, ale także multimedialnie (Czołówka Piekła w skeczu o bitwie pod Grunwaldem wykorzystała projektor z filmem ukazującym własną interpretację tego historycznego wydarzenia). Na koniec poligonu wszyscy uczestnicy wzięli udział w krótkiej zabawie improwizacyjnej, co było doskonały podsumowaniem tego wyjątkowego wydarzenia.

 

Festiwalowi Komedii STOLICA towarzyszyły też profesjonalne kilkugodzinne warsztaty komedii z elementami improwizacji prowadzone przez Pawła Reszelę i Alexa Niebrzegowskiego - dwóch doświadczonych komików działającej na scenie od kilkunastu lat. Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem i wygląda na to, że formuła przypadła uczestnikom do gustu a w przyszłym roku takich warsztatów możemy spodziewać się więcej.

 

Organizatorem festiwalu był Dzielnicowy Ośrodek Kultury URSYNÓW. Wsparcia udzielił Marszałek Województwa Mazowieckiego oraz Militaria.pl. Patronat medialny nad STOLICĄ objęły redakcje haloursynów.pl oraz kulturownia.pl. Pomysłodawcą festiwalu oraz osobą odpowiedzialną za program wydarzenia jest Tomasz Łukaszewski.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Ursynów komediową stolicą Polski
Przez 4 dni Dzielnicowy Ośrodek Kultury URSYNÓW gościł u ...
VI Festiwal Komedii STOLICA
Już 12 października 2023 r. rozpocznie się VI edycja warszawskiego ...
Scena kabaretowa w Polsce i Kanadzie
Od każdego artysty kabaretowego widzowie oczekują wspaniałej ...
Zakończył się V Festiwal Komedii STOLICA
Niezapomniane występy odbywające przy pełnych salach wypełnionych ...