Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 03.08.2022 A A A
3. Lubliner Festival — Festiwal Kultury Żydowskiej
Redakcja
Źródło: CK Lublin

Już tylko 6 dni dzieli nas od 3. edycji Lubliner Festiwal — Festiwalu Kultury Żydowskiej. Przed nami ponad 50 wydarzeń, podczas których zanurzymy się w nie tak odległą, żydowską przeszłość Lublina.


Główną osią Lubliner Festival jest muzyka, dzięki której już po raz trzeci zetkniemy się z żydowską kulturą i tradycją niegdysiejszych sąsiadów i przyjaciół. W programie znalazło się 10 koncertów, a pierwszy z nich usłyszymy 9 sierpnia — podczas otwarcia festiwalu. Będzie to recital „Z Rishon LeZion do Lublina” w wykonaniu Olgi Mieleszczuk która przyjedzie specjalnie dla lubelskiej publiczności z Izraela. Ponadto na festiwalowych scenach wystąpią m.in. Magdalena i Mirosław Czyżykiewiczowie, Symcha Keller (który zaprezentuje nowy album), Monika Chrząstowska oraz zespoły: Shofar (Mikołaj Trzaska, Raphael Rogiński, Paweł Szpura), Klezmafour, Propabanda i Berberys. Podczas tegorocznej edycji nie mogliśmy przemilczeć wydarzeń rozgrywających się tuż za naszą wschodnią granicą. W Filharmonii Lubelskiej koncertem „Oj letily dyki gusy” w wykonaniu Roxany Vikaluk wyrazimy swoją nieugiętą solidarność z narodem ukraińskim.

 

Wyjątkowym wydarzeniem będzie koncert „Tango uliczne z Gang Tango” połączone z pokazem tanecznym w wykonaniu Anny Iberszer i Piotra Woźniaka. Artyści zaproszą też uczestników do wspólnej milongi. Tango to także główny temat koncertu finałowego „Tango mych marzeń i snów”. 14 sierpnia w Muszli Koncertowej w Ogrodzie Saskim obok Kuby Badacha, Anny Dereszowskiej i innych muzyków, na scenie pojawią się też znani z telewizyjnych ekranów mistrzowie tańca – Anna Głogowska i Rafał Maserak oraz wspomniani Anna Iberszer i Piotr Woźniak. Ci ostatni zapraszają także na taneczne warsztaty.

 

Lubliner Festival to nie tylko muzyka. Lekcje kuchni izraelskiej poprowadzi Malka Kafka – właścicielka warszawskiej sieci restauracji Tel Awiw. Będą też zajęcia plastyczne (dla dzieci), warsztaty klezmerskie oraz  ruchowo-taneczne inspirowane izraelskimi technikami ruchu, a także szybki kurs samoobrony dla kobiet, który w zeszłym roku cieszył się ogromnym zainteresowaniem.

 

W ramach programu przewidziano zwiedzanie żydowskiego Lublina meleksem. Przewodnicy oprowadzą też po starym cmentarzu żydowskim przy ul. Kalinowszczyzna, Jesziwie Mędrców Lublina przy ul. Lubartowskiej czy Muzeum na Majdanku.  W byłym nazistowskim obozie na Majdanku odbędzie się jak co roku Ceremonia Pamięci.

 

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Na warsztaty oraz zwiedzanie nie obowiązują zapisy.
3. Lubliner Festival — Festiwal Kultury Żydowskiej

9-14 sierpnia 2022 r.

 

Szczegóły i pełny program na lublinerfestival.pl

 

Źródło: CK Lublin

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
RIVERLIGHTS 2022. Festiwal końca lata na Wiśle
Już po raz trzeci na warszawskim odcinku Wisły rozegra się ...
Kris Barras powraca na Rawę Blues!
Pięć lat temu jego energetyczny koncert był prawdziwą sensacją ...
Soundedit ’22 – Łódź Power!
Festiwal Soundedit od lat konsekwentnie wspiera łódzkich twórców. ...
Wielkie Granie na PGE Narodowym już za tydzień!
Już tylko 7 dni dzieli nas od koncertu największego, rockowego ...