Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 09.08.2022 A A A
Ruszyły zgłoszenia do 48 Hour Film Project
Redakcja
Źródło: 48 Hour Film Project

Będzie to już 11. edycja polskiej odsłony międzynarodowego konkursu 48 Hour Film Project Warszawa. Popularny na świecie projekt angażuje co roku tysiące filmowych amatorów, studentów szkół artystycznych i profesjonalnych twórców, którzy chcą sprawdzić swoje umiejętności stworzenia filmu pod presją czasu. Konkurs cieszy się wielkim powodzeniem i ma stałych uczestników, którzy co roku walczą o zwycięstwo.


Czas start!

 

W 48 Hour Film Project największą rolę odgrywa czas. Wydarzenie rozpoczyna się tzw. kickoff'em, czyli odprawą, podczas której losuje się gatunek filmowy i bierze udział w prezentacji elementów, których wykorzystanie w filmie jest obowiązkowe. Należą do nich: rekwizyt, imię i nazwisko bohatera i jego zawód oraz fragment dialogu. W każdym filmie musi się również zostać pokazana Warszawa, która jest gospodarzem 48HFP. Może to być panorama, charakterystyczny kadr lub, jeśli ekipa jest spoza Warszawy, obraz, fotografia albo ciekawy plakat.

 

Po zakończeniu spotkania czas rusza i drużyny mają 48 godzin na napisanie scenariusza, wybranie lokacji, zorganizowanie sprzętu, podzielenie ról, nakręcenie filmu i jego zmontowanie. Organizatorzy czekają na gotowe filmy wraz z kompletem dokumentów produkcyjnych do wyznaczonej godziny dwie doby później.

 

48HFP, poza adrenaliną i nieprzespanymi nocami, jest więc przede wszystkim zachętą do szukania nietypowych rozwiązań, pomysłowości i kreatywności.

 

Dla początkujących i zawodowców

 

Na potrzeby konkursu uczestnicy mogą dobrać się w grupy lub wziąć udział indywidualnie, przyłączając się do innego zespołu. 48 Hour Film Project daje możliwość stworzenia ekipy filmowej zarówno profesjonalistom, studentom, jak i osobom stawiającym w filmie pierwsze kroki. To także doskonała okazja, żeby w praktyce sprawdzić zgranie zespołu, nawiązać nowe kontakty i zawrzeć znajomości z ludźmi kina. Często jest pierwszym poważnym krokiem w kierunku kariery w tej branży.

 

Uczestnicy poprzednich edycji konkursu podkreślają, że udział w nim to wspaniałe przeżycie, które jest jednocześnie dobrą zabawą i inspirującym doświadczeniem. Staje się impulsem do sprawdzenia filmowego warsztatu i umiejętności pracy w zespole, a także spełnieniem marzeń o zobaczeniu swojego filmu na dużym ekranie, bo wszystkie konkursowe obrazy są potem pokazywane publiczności. W filmach stworzonych w ramach konkurs brali udział m.in Agata Buzek, Bartosz Bielenia, Ewa Kasprzyk, Michał Wiśniewski, Przemysław Saleta i Martin Stankiewicz.

 

Warsztaty i filmowcy

 

Aby udział w 48HFP był jeszcze ciekawszy, w miesiącu poprzedzającym rozpoczęcie konkursu organizowane są warsztaty, spotkania i masterclassy. Można na nich poznać tajniki poszczególnych etapów tworzenia filmu: od momentu pisania scenariusza po montaż. Prowadzone są też wykłady z reżyserami i aktorami, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Udział w wielu tych wydarzeniach jest otwarty dla wszystkich, nie trzeba być zarejestrowanym.

 

W jury oceniającym gotowe już filmy zasiadają co roku artyści i ludzie filmu. Wśród nich znaleźli się już Roman Gutek, Sonia Bohosiewicz, Wojciech Mecwaldowski, Radzimir Dębski, Piotr Woźniak-Starak, Anna Mucha, Roma Gąsiorowska, Arkadiusz Jakubik, Xawery Żuławski, Tomasz Raczek, Bodo Kox, Rafał Mohr i wielu innych. Jurorzy przyznają nagrody aż w 14 kategoriach. Wyróżnieniom tym towarzyszą nagrody rzeczowe.

 

48HFP jest konkursem międzynarodowym - zwycięska ekipa polskiej edycji rusza w świat na Festiwal Filmapalooza, a potem ma szansę na pokaz na prestiżowym Short Corner w Cannes.

 

48 Hour Film Project odbędzie się w Warszawie w dniach 16-18 września.

 

Zapisać się na konkurs w ramach regularnej rejestracji można do końca sierpnia. Po tym terminie chętni będą mieli ostatnią szansę na zgłoszenie się podczas później rejestracji. Wszystkie szczegóły na stronie 48 Hour Film Project: https://www.48hfppoland.pl/

 

Organizatorem konkursu i festiwalu 48 Hour Film Project w Polsce jest Fundacja Przestrzeń Filmowa.

 

Źródło: 48 Hour Film Project

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
TÁR, z dwukrotnie nagrodzoną Oscarem Cate Blanchett w SkyShowtime
Film TÁR, z wytwórni Focus Features i Universal Pictures International ...
15 lat Regionalnych Funduszy Filmowych w Polsce
W 2023 roku regionalne fundusze filmowe obchodzą 15-lecie swojej ...
Barwy współczesnych Indii – pierwsze tytuły sekcji Focus: Indie na 17. Pięciu Smakach
Rosnąca w świecie rola Indii, niespokojna polityka i ambicje ...
Uznany przez krytyków serial Poker Face zadebiutuje w serwisie SkyShowtime
Już 15 września w serwisie SkyShowtime swoją premierę będzie ...