Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 28.09.2022 A A A
V jubileuszowy Festiwal Komedii STOLICA
Tomasz Łukaszewski

Wielkimi krokami i w radosnych podskokach zbliża się czas pełny śmiechu i artystycznych uniesień. W dniach 20-23 października 2022 r. odbędzie się na warszawskim Ursynowie kolejna odsłona Festiwalu Komedii STOLICA. Tym razem uroczysta i wyjątkowa, bo jubileuszowa - piąta edycja.


Jak świętować, to od razu z rozmachem. Z takiego założenia wyszli organizatorzy i już pierwszego dnia (20 października) na deskach sceny DOK Ursynów, przy ul. Kajakowej 12B w Warszawie, będzie można zobaczyć wyjątkową osobowość sceniczną. Z solowym programem wystąpi Igor Kwiatkowski. Kojarzony jeszcze nie tak dawno z Kabaretem Paranienormalni i niezapomnianymi rolami "Kryspina" i "Mariolki", tym razem zaprezentuje spektakl pełen zdziwienia nad światem, zaskoczenia codziennością, zdumienia, którego doświadczamy, obserwując rzeczywistość pt. "Tylko śmiech nas ocali". Talent i oryginalny styl to sceniczna wizytówka Igora Kwiatkowskiego, a spotkanie go na żywo nie może równać się z żadnym innym kabaretowym doświadczeniem.Początek występu o godzinie 19.00. Bilety w cenie 60 zł.

 

Dzień Stand-upu

 

Od samego początku Festiwal Komedii STOLICA prezentował widowni wszystkie możliwe formy komediowe dostępne we współczesnym świecie. Dlatego nie mogło zabraknąć występów komików w ramach dnia Stand-upu.

 

Występy (21 października) rozpoczną się od prezentacji uczestników OPEN MIC`a, w którym mogą wziąć udział wszyscy początkujący komicy. Później nad publicznością zapanują doświadczeni artyści. Będą to: Alex Niebrzegowski - laureat konkursu Stand-up Festiwalu Komedii STOLICA z roku 2021, Wojtek Kamiński - znany z kabaretu "Jurki", obecnie Stand-uper, aktor kabaretowy i filmowy, autor tekstów i reżyser, Michał Bednarowicz - artysta duszą, Obelix ciałem, kontynuuje tradycję utalentowanych Michałów wśród poznańskich komików, Paweł Śmigielski - Stand-uper z Warszawy wychowany na Starej Pradze w „trójkącie bermudzkim „w kamienicy na ul. Ząbkowskiej, która dziś stanowi atrakcję turystyczną dla wycieczek z zagranicy,oraz dobrze znany festiwalowej publiczności Paweł Reszela - komik, aktor, autor tekstów, jeden z prekursorów klasycznych występów Stand-Up w Polsce. Taki zestaw różnorodnej osobowości, poczucia humoru i poruszanych tematów gwarantuje 3 godziny dobrej zabawy. Początek występów zaplanowany jest na godzinę 19.00. Bilety w cenie 15 zł.

 

Wcześniej, bo o 18.00, w galerii DOK Ursynów obędzie się spotkanie autorskie z Edwardem Lutczynem – polskim artystą plastykiem o charakterystycznej kresce, znanym z rysunków satyrycznych, karykatur i ilustracji oraz plakatów, zarówno skierowanych do najmłodszych, jak i do dorosłych. Otworzy on wystawę plakatów satyrycznych swojego autorstwa towarzyszącą tegorocznemu festiwalowi.

 

Przegląd Kabaretów podczas STOLICY

 

Zanim w Polsce pojawił się Stand-up i improwizacje na scenie królował kabaret. Coraz trudniej na kulturalnej mapie naszego kraju można jednak odnaleźć miejsca gdzie prezentują się młode grupy, a te wbrew opinii wielu, ciągle istnieją i działają. Jednym z ostatnich takich miejsc jest właśnie Festiwal Komedii STOLICA. 22 października na scenie przy ul. Kajakowej 12B będzie można zobaczyć cztery kabarety zabiegające o przychylność publiczności, która odegra również rolę zacnego jury przeglądu.

 

Na Festiwalu Komedii STOLICA przyjęto regułę, że na przegląd zapraszane są wyróżniające się w Polsce grupy kabaretowe, co gwarantuje wysoki poziom występów i dobrą zabawę. W tym roku do udziału w prezentacjach zaproszone zostały: Kabaret PKS z Lublina, Kabaret Wrzeszcz z Trójmiasta, Kwiatkowski i Bank z Krakowa oraz Nibykabaret z Polski.Na finał organizatorzy zaprosili laureatki przeglądu sprzed roku czyli Kabaret Demakijaż z Torunia. Trzy piękne, inteligentne i spostrzegawcze kobiety, mistrzynie kobiecego poczucia humoru i zaskakujących skeczy to gwarancja wyśmienitej zabawy. Występy poprowadzi Paweł Reszela. Początek planowany jest na godzinę 17.00.

 

Zanim to jednak nastąpi organizatorzy zaplanowali wydarzenia towarzyszące, które rozpoczną się równolegle o godz. 12.00. Będą to:

- Warsztaty komedii z elementami improwizacji, które są już stałym punktem festiwalowego programu. Realizowane od 4 lat przyciągają coraz większą grupę chętnych. W tym roku warsztaty poprowadzą Paweł Reszela i Alex Niebrzegowski - dwaj stand-uperzy z przeszłością w innych formach scenicznych.

- Poranek komediowy dla dzieci, na który aktorki teatru lalek z Łodzi - Grupa Po Omacku - przygotowały coś wyjątkowego. Co to jest teatr? Czy można go spotkać? Kto go tworzy? A gdyby tak zagrać w teatr? Grupa Po Omacku zabierze Was w interaktywną podróż do świata wyobraźni, dźwięków i teatralnej magii. "Gra" to coś więcej niż spektakl, to unikatowe, twórcze spotkanie młodego widza z niesamowitymi postaciami, to ciekawe rozwijające wyobraźnię zadania, to nauka działania w grupie i współpracy. Spektakl jest przeznaczony dla dzieci od 4 roku życia, w lekki i dowcipny sposób wyjaśnia młodemu widzowi podstawowe teatralne pojęcia. Uczestnicy dowiedzą się między innymi czym jest scenografia, choreografia i muzyka w teatrze.

 

Tego dnia udział we wszystkich wydarzenia jest bezpłatny, a zaproszenia na nie można uzyskać w sekretariacie Dzielnicowego Ośrodka Kultury na Ursynowie.

 

Finał festiwalu

 

Jak co roku na finale, również i tym razem nie mogło zabraknąć prawdziwej gwiazdy kabaretowej sceny. 23 października organizatorzy zapraszają na wyjątkowy wieczór z Kabaretem Paranienormalni. Grupa powstała w 2004 roku. Już pierwszy program, na który składały się skecze takie jak: „Papieros”, „Młotek i Gwóźdź” czy „Gołębie”, pokazał jak wielki w niej tkwi potencjał. Przez kilka następnych lat z ogromnym powodzeniem zespół pojawiał się na ogólnopolskich przeglądach, konkursach i festiwalach kabaretowych zdobywając szereg nagród. Obecnie skład kabaretu tworzą: Michał Paszczyk, Robert Motyka i Jarek Pająk. Kabaret wystąpi z nowym programem pt. "Bez znieczulenia". Przedstawienie startuje o godzinie 18.00. Bilety w cenie 30 zł.

 

Wcześniej, bo o godzinie 13.00 odbędzie się jeszcze jedno wyjątkowe wydarzenie artystyczne. Edward Lutczyn zorganizuje prawdziwe "Bitwy komiksowe dla dzieci". Najmłodszych zapraszamy do sali widowiskowej DOK Ursynów. Wstęp bezpłatny.

 

Życzymy dobrej zabawy i udanej imprezy!

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Ursynów komediową stolicą Polski
Przez 4 dni Dzielnicowy Ośrodek Kultury URSYNÓW gościł u ...
VI Festiwal Komedii STOLICA
Już 12 października 2023 r. rozpocznie się VI edycja warszawskiego ...
Scena kabaretowa w Polsce i Kanadzie
Od każdego artysty kabaretowego widzowie oczekują wspaniałej ...
Zakończył się V Festiwal Komedii STOLICA
Niezapomniane występy odbywające przy pełnych salach wypełnionych ...