Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 12.06.2023 A A A
Startuje trasa koncertowa JAZZ PO POLSKU „Dookoła Świata”
Redakcja
Źródło: Fundacja JAZZ PO POLSKU

JAZZ PO POLSKU „Dookoła Świata” przyjmie formę międzynarodowej trasy koncertowej. W ramach tournee polscy muzycy zagrają ponad 100 koncertów na 4 kontynentach. Weźmie w nim udział czołówka aktualnej polskiej sceny jazzowej. Projekt potrwa trzy lata i rozpoczął się już w maju tego roku. Inspirowany jest dokonaniami polskiego podróżnika - Pawła Edmunda Strzeleckiego, który jako pierwszy Polak okrążył świat.


W ramach projektu JAZZ PO POLSKU „Dookoła Świata” w ciągu trzech najbliższych lat polscy artyści odwiedzą 20 krajów i zagrają ponad 100 koncertów na 4 kontynentach. Wezmą w nim udział czołowi polscy artyści niezależnej sceny jazzowej i improwizowanej, którzy wykonają zarówno autorski repertuar, jak i we współpracy z lokalnymi artystami stworzą wydarzenia specjalne.


„W tym roku zagramy przede wszystkim w Azji - Chinach, Japonii i Wietnamie, w krajach Europy Środkowo Wschodniej - Albanii, Chorwacji, Mołdawii, Rumunii, jak również w Kandzie. W kolejnych latach odwiedzimy inne zakątki świata. Zapraszamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz mediów społecznościowych, gdzie będziemy na bieżąco relacjonować przebieg projektu, przedstawiać kolejnych artystów oraz lokalizacje. Pierwsi wykonawcy, których możemy z dumą przedstawić to: Michał Ciesielski i Piotr Krępeć, którzy w maju wystąpili na niezależnych trasach koncertowych w Chinach, a Michał Ciesielski również na koncercie w Wietnamie; następnie Mateusz Gawęda Trio zagra w czerwcu w Chinach i Japonii; oraz Piotr Lemańczyk Trio, w lipcu Kanadzie. W sierpniu The Flash! wystąpi w Rumunii oraz Piotr Damasiewicz Into The Roots w Chorwacji, pod koniec września Unleashed Cooperation zagra w Mołdawii, a w październiku odwiedzimy Albanię, gdzie zagra Ziemia. Następnie wrócimy ponownie do Rumuni z trio Pawła Kaczmarczyka, który zagra w mieście Timisoara, wybranej europejską stolicą kultury 2023. W kolejnych latach zamierzamy dotrzeć z polskim jazzem do odbiorców w najdalszych zakątkach świata” - mówi Jakub Krzeszowski, twórca Fundacji JAZZ PO POLSKU, oraz pomysłodawca projektu „Dookoła Świata”. Kolejni wykonawcy oraz szczegóły koncertów będą na bieżąco ogłaszane na stronie internetowej jazzpopolsku.pl.


Projekt JAZZ PO POLSKU „Dookoła Świata” inspirowany jest dokonaniami polskiego podróżnika Pawła Edmunda Strzeleckiego, który jako pierwszy Polak z własnej inicjatywy okrążył świat. Strzelecki odbył niezwykłą podróż w latach 1834-1843 podczas, której prowadził rozległe badania geologiczne i geograficzne, przyczyniając się do rozwoju wiedzy o współczesnym świecie.


„Strzelecki, obok Chopina i Curie-Skłodowskiej był jednym z niewielu Polaków, którym było dane zobaczyć inny świat połowy XIX wieku. Przeprowadził rozległe badania geologiczne na wielu kontynentach, w okresie kiedy Polski nie było na mapach. Za swoją pracę na rzecz rozwoju światowej nauki otrzymał wiele nagród za granicą, w tym złoty medal od Królewskiego Towarzystwa Geograficznego, oraz uznanie od samego Karola Darwina. W Polsce za życia niestety nie został doceniony” - dodaje Krzeszowski. 


Projekt JAZZ PO POLSKU „Dookoła Świata” realizowany jest przez Fundację JAZZ PO POLSKU we współpracy z polskimi placówkami dyplomatycznymi na całym świecie, jak również z szeregiem partnerów lokalnych. Partnerami strategicznymi są: Fundacja Agencji Rozwoju Przemysłu, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego oraz Instytut Dyplomacji Gospodarczej. Patronat honorowy objęła Krajowa Izba Gospodarcza. Patroni medialni: Jazz Forum, Warsaw Insider. 


Fundacja JAZZ PO POLSKU jest organizacją pozarządową prezentującą szerokie spektrum możliwości polskich artystów młodego pokolenia. Pomaga w nawiązywaniu międzynarodowej współpracy kulturalnej i integruje środowiska artystów wielu krajów. Dąży do odświeżenia i umocnienia wizerunku polskiego jazzu w świadomości zagranicznych odbiorców. Od 2012 r. w ramach JAZZ PO POLSKU odbyło się ponad 350 wydarzeń, w 15 krajach. Wzięło w nich udział ponad 150 muzyków. W ramach organizowanych projektów również w Polsce odbywają się koncerty polskich jak i zagranicznych artystów.

 

Źródło informacji: Fundacja JAZZ PO POLSKU

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Festiwal Eufonie po raz piąty przybliży muzykę krajów Europy Środkowo-Wschodniej
750 artystów z 12 krajów, utwory 44 kompozytorów z 15 państw, ...
Rawa Blues Festival: Rodzinny festiwal zagości w katowickim Spodku już po raz 41
7 października w katowickim Spodku odbędzie się 41 edycja ...
4. Lubliner Festival – Festiwal Kultury Żydowskiej w Lublinie
Początek sierpnia to czas, w którym po raz kolejny przypomnimy ...
Trasa koncertowa Warszawskiej Opery Kameralnej z udziałem Leszka Możdżera
Warszawska Opera Kameralna zaprasza na wyjątkowe koncerty w ...