Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 27.06.2023 A A A
Kolor życia. Frida Kahlo
Redakcja
Fot. źródło: materiał prasowy

Frida Kahlo jest uznawana za jedną z najważniejszych i najbardziej autentycznych artystek XX wieku. Jej barwne życie oraz twórczość przybliża wystawa Kolor życia. Frida Kahlo, którą od 7 lipca będzie można oglądać w Muzeum Łazienki Królewskie. Do świata meksykańskiej malarki wprowadzają nas kolory, obrazy oraz archiwalne zdjęcia, plenerowa instalacja nawiązująca do słynnego domu artystki, La Casa Azul, a także międzypokoleniowa przestrzeń twórcza Frida i Fridita. Wystawa potrwa do 3 września 2023 r.


Ekspozycja wpisuje się w przypadającą w tym roku 95. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Meksykiem. W tym roku przypada również 65-lecie powstania Museo Frida Kahlo, gdzie znajduje się La Casa Azul, a sam wernisaż wystawy odbędzie się w 116. rocznicę urodzin Fridy Kahlo. Wystawa powstała dzięki współpracy Muzeum Łazienki Królewskie, Ambasady Meksyku w Polsce oraz Colección Acervo INBAL - Museo de Arte Moderno, meksykańskiej instytucji kultury, zajmującej się popularyzacją kultury meksykańskiej za granicą.
Byłam dzieckiem, które wędrowało po świecie kolorów - tak powiedziała o sobie Frida Kahlo i tym zdaniem można by próbować określić całe jej życie, zarówno prywatne, jak i artystyczne. Twórczość Fridy przepełniały wyraziste barwy, choć życie nie szczędziło jej cierpienia. Wystawa w Muzeum Łazienki Królewskie będzie opowieścią o historii kobiety wrażliwej, poszukującej swojej tożsamości, mającej ogromną moc twórczą i będącej w stanie przezwyciężać ból.

 

„Przy wyjściu z wystawy, obok symbolicznego lustra zadaliśmy pytanie Jaki jest Twój kolor życia? Dziś, kiedy coraz więcej rozmawiamy o arteterapii czy muzeoterapii, proponowana przez nas koncepcja może być szansą i zaproszeniem do odnajdywania ukojenia wobec wyzwań codzienności.” – mówi Marianna Otmianowska, p.o. Dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie. Jak dodaje: „Prace nad koncepcją wystawy poświęconej twórczości Fridy Kahlo rozpoczął śp. prof. Zbigniew Wawer, dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie w latach 2017-2022. Ich kontynuowanie było jedną z ostatnich próśb profesora. Dzięki zaangażowaniu i współpracy zespołu oraz kontaktom z Ambasadą Meksyku w Polsce, w ostatnim półroczu projekt zyskał szerszy wymiar, a także nowy kontekst.”

 

Na wystawie w Podchorążówce zobaczymy trzy obrazy autorstwa Fridy Kahlo: Tam wisi moja sukienka (1933), który artystka zaczęła tworzyć, gdy wspólnie z mężem mieszkała w Nowym Jorku, a także Kokosy (1951) oraz Martwą naturę z arbuzami (1953). Dwa ostatnie dzieła artystka namalowała na krótko przed śmiercią, gdy mimo ciężkiego stanu zdrowia starała się pozostać wierna swojemu stylowi życia, a siłę czerpała również z bliskości z naturą. Ekspozycję wzbogacą archiwalne zdjęcia z życia artystki, pochodzące między innymi z Archives of American Art, Smithsonian Institution, a także film z 1941 r. Twórcą dokumentu jest słynny amerykański fotograf Nickolas Muray, bliski przyjaciel Fridy Kahlo, a zarazem autor wielu jej zdjęć. W archiwalnym materiale zobaczymy artystkę i jej męża Diego w ogrodzie ich Niebieskiego Domu (La Casa Azul).

 

Jak mówi Zofia Urban, Kuratorka wystawy: „Praca nad wystawą była wyzwaniem i szansą, za którą jestem wdzięczna. Samo nazwisko meksykańskiej artystki potrafi onieśmielić, ponieważ jej postać uległa swego rodzaju mitologizacji. W miarę postępu prac i zagłębiania się w barwny i różnorodny świat Fridy jej fenomen stawał się dla mnie oczywisty. Inspirowała współczesnych sobie i fascynuje nas do dziś.”

 

Częścią wystawy będzie wyjątkowa instalacja plenerowa, która kształtem i malarskimi dekoracjami nawiązuje do słynnego domu i ogrodu artystki La Casa Azul w Coyoacan na przedmieściach Mexico City. Frida i Diego wspólnie urządzili swój ogród, czerpiąc z motywów ludowych. Ściany domu pomalowali na niebiesko, a ogród wypełnili meksykańskim rękodziełem. Wchodząc do tej przestrzeni, wypełnionej żywymi kwiatami, poczujemy się jak we wnętrzu patio, w którym Frida najbardziej uwielbiała spędzać czas, dopóki pozwalał jej na to stan zdrowia.

 

Uzupełnieniem wystawy będzie międzypokoleniowa przestrzeń twórcza Frida i Fridita, a także szeroki program wydarzeń towarzyszących. Zaproponowano m.in. działania skierowane do dorosłych i młodzieży, podczas których specjaliści zgłębią kwestię wpływu stanu psychicznego oraz fizycznego cierpienia na twórczość artystyczną Fridy Kahlo. Nie zabraknie również wydarzeń, których tematem przewodnim będą barwne motywy z dzieł artystki, a także jej charakterystyczny styl. Dla dorosłych będzie dostępny również cykl warsztatów arteterapeutycznych. Rodziny z dziećmi będą mogły skorzystać z animacji w „Meksykańskiej strefie malucha” w Starej Kordegardzie, warsztatów artystycznych oraz otwartej pracowni malarskiej.

 

Wystawa "Kolor życia. Frida Kahlo" dofinansowana została ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Źródło informacji: materiał prasowy

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Bez obiektywu. Festiwal fotografii otworkowej w śląskich galeriach
Na przełomie października i listopada Śląskiem zawładnie ...
PGE Mecenasem Edukacji Zamku Królewskiego w Warszawie oraz Partnerem wystawy „Nowosielski”
PGE Polska Grupa Energetyczna została mecenasem Edukacji Zamku ...
„Art & Children”
Zapraszamy do oglądania wystawy „Art & Children”. To ...
Victor Vasarely – ponieść się iluzji
Wizjoner i pasjonat, ojciec op-artu. Victor Vasarely to artysta, ...