Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 24.07.2023 A A A
Dalsze losy repatriowanych z Wołynia. Premiera drugiej części sagi Na obcej ziemi Joanny Jax
Redakcja
Źródło: materiał prasowy

Joanna Jax nie zwalnia tempa i przychodzi do swoich czytelników z drugą częścią sagi Na obcej ziemi. Powieść Czas Pokuty skupia się na dalszych losach bohaterów poznanych w cyklu Saga Wołyńska. Jak potoczą się dalej losy Wissariona, Nadii, Marcela i Marty, którzy w powieści Na obcej ziemi musieli pogodzić się z przymusowym wysiedleniem z Wołynia i odnaleźć w nowej sytuacji? Wydawnictwo Skarpa Warszawska oddaje w ręce czytelników kolejne dzieło autorstwa uwielbianej przez rzesze fanów Joanny Jax.


Do końca swych rządów komuniści wpierali nam, że „ewakuacja” Polaków z Kresów Wschodnich to repatriacja, czyli powrót do prawdziwej ojczyzny. Wmawiano nam także, że to jedyne rozsądne działanie, a propaganda przedstawiała je jako „powrót do korzeni”. W rzeczywistości powrót na Ziemie Odzyskane był bezwzględną akcją wysiedleńczą, o której powinno mówić się równie często co o przymusowym wysiedleniu Żydów w roku 68’. Temat ten postanowiła podjąć Joanna Jax – z punktu widzenia ludzi, którzy na decyzji władzy komunistycznej ucierpieli…

 

Pierwsza część sagi Na obcej Ziemi

 

Nowe Życie opowiada poruszającą historię ludzi, którzy muszą zacząć budować swoje życie od nowa, w zupełnie obcym i nieznanym miejscu. Po opuszczeniu Wołynia, bohaterowie sagi wołyńskiej – Wissarion, Nadia, Marcel oraz Marta z bratem – przyjeżdżają do Wrocławia, by rozpocząć nowy rozdział w swoim życiu. Czasy PRL-u i rządzące nimi prawa szybko dają się im we znaki, a realia okazują się być zupełnie inne od tych przedstawianych przez radziecką prasę propagandową. Pierwsze zderzenie z socjalizmem okazuje się bolesne, okrutne i dostarczające ogromnego zawodu.

 

Druga – PREMIEROWA – część sagi Na obcej Ziemi

 

Nawet nie próbował się zastanawiać nad rozwiązaniem tej sytuacji. Znaleźli się z Nadią w pułapce, z której nie było wyjścia. Kolejny raz ją zawiódł, a sam za chwilę umrze. Może nie od razu, ale na pewno do tego dojdzie, i to bardzo szybko. Być może Maksim zechce najpierw poznęcać się nad nim, jednak jego dni były policzone. Nigdy nie znalazł się w podobnej sytuacji. Czy teraz powinien w błyskawicznym tempie przypomnieć sobie całe swoje życie albo wszystkie złe uczynki, których się dopuścił? A może wpaść w panikę, płakać, żebrać o litość, prosić o łaskę? Nie wiedział tego, bo miał w głowie pustkę. Patrzył na przerażoną twarz Nadeńki i powtarzał w duchu: „Przepraszam, przepraszam…”. Kiedyś, dawno temu, uratował jej życie, a teraz? Znowu odda ją w łapy człowieka, którego nigdy nie kochała i który pewnego dnia zrobił z niej swoją niewolnicę. […]

 

Czas Pokuty zastaje swoich bohaterów w sytuacji bez wyjścia, w której zostawiliśmy ich jeszcze pod koniec poprzedniej części cyklu. Po raz kolejny wielkimi krokami zbliża się śmierć, której wcześniej cudem uniknęli. Doświadczali już dojmującego głodu, okrucieństw więzienia NKWD i bezwzględności gestapo. Czy i tym razem uda im się oszukać przeznaczenie?

 

Czytelnicy przeżyli już niemal wszystko z bohaterami Sag: Wołyńskiej i Na obcej ziemi. Kolejna część świadczy jednak o tym, jak mało jeszcze wiemy o cierpieniu, które może znieść człowiek…

 

Saga historyczna na miarę czasów

 

Saga Na obcej ziemi Joanny Jax to wciągająca i poruszająca opowieść o ludziach walczących o spokój i godne życie, które, pomimo zakończonej wojny, w dalszym ciągu wydają się niemożliwe do osiągnięcia. Joanna Jax po raz kolejny oddaje realia czasów próby, w których Polacy musieli odnaleźć swoją tożsamość na nowo. Odpowiedzi na pytanie, czy jest to w ogóle możliwe, możecie szukać już teraz w drugiej części sagi!

 

Joanna Jax, właśc. Joanna Jakubczak – olsztynianka i absolwentka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Jej pasją jest literatura biograficzna i grafika, a także wolontariat w Fundacji dla Rodaka, która wspiera Polaków na Wschodzie. W 2014 roku zadebiutowała doskonale przyjętą powieścią Dziedzictwo von Becków. Od tego czasu wydała prawie czterdzieści bestsellerowych powieści, które zyskały uznanie czytelników za precyzyjnie odmalowane tło historyczne, wielowymiarowych bohaterów i dynamiczną fabułę. Jest mistrzynią sag rodzinnych i świetnie odnajduje się w innych gatunkach, umiejętnie wplatając ich elementy do swoich powieści. Joanna Jax wielokrotnie była nominowana w plebiscycie portalu Lubimy Czytać na najlepszą książkę roku. W 2016 roku otrzymała Wawrzyna – Literacką Nagrodę Warmii i Mazur.

 

Źródło informacji: materiał prasowy

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Wiedźmin: Oficjalna księga kucharska już dostępna!
CD PROJEKT RED we współpracy z Nerds' Kitchen Creations i wydawnictwem ...
Recenzja książki www.1944.waw.pl
Niedawno przeczytałem nową książkę Marcina Ciszewskiego ...
Czy Powstanie Warszawskie mogło skończyć się zwycięstwem?
Powstanie Warszawskie i jego skutki to do dziś najgłębsza ...
Światowa premiera książki Cyberpunk 2077: Bez przypadku
Stworzona we współpracy z CD PROJEKT RED powieść Cyberpunk ...