Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 24.07.2023 A A A
Dalsze losy repatriowanych z Wołynia. Premiera drugiej części sagi Na obcej ziemi Joanny Jax
Redakcja
Źródło: materiał prasowy

Joanna Jax nie zwalnia tempa i przychodzi do swoich czytelników z drugą częścią sagi Na obcej ziemi. Powieść Czas Pokuty skupia się na dalszych losach bohaterów poznanych w cyklu Saga Wołyńska. Jak potoczą się dalej losy Wissariona, Nadii, Marcela i Marty, którzy w powieści Na obcej ziemi musieli pogodzić się z przymusowym wysiedleniem z Wołynia i odnaleźć w nowej sytuacji? Wydawnictwo Skarpa Warszawska oddaje w ręce czytelników kolejne dzieło autorstwa uwielbianej przez rzesze fanów Joanny Jax.


Do końca swych rządów komuniści wpierali nam, że „ewakuacja” Polaków z Kresów Wschodnich to repatriacja, czyli powrót do prawdziwej ojczyzny. Wmawiano nam także, że to jedyne rozsądne działanie, a propaganda przedstawiała je jako „powrót do korzeni”. W rzeczywistości powrót na Ziemie Odzyskane był bezwzględną akcją wysiedleńczą, o której powinno mówić się równie często co o przymusowym wysiedleniu Żydów w roku 68’. Temat ten postanowiła podjąć Joanna Jax – z punktu widzenia ludzi, którzy na decyzji władzy komunistycznej ucierpieli…

 

Pierwsza część sagi Na obcej Ziemi

 

Nowe Życie opowiada poruszającą historię ludzi, którzy muszą zacząć budować swoje życie od nowa, w zupełnie obcym i nieznanym miejscu. Po opuszczeniu Wołynia, bohaterowie sagi wołyńskiej – Wissarion, Nadia, Marcel oraz Marta z bratem – przyjeżdżają do Wrocławia, by rozpocząć nowy rozdział w swoim życiu. Czasy PRL-u i rządzące nimi prawa szybko dają się im we znaki, a realia okazują się być zupełnie inne od tych przedstawianych przez radziecką prasę propagandową. Pierwsze zderzenie z socjalizmem okazuje się bolesne, okrutne i dostarczające ogromnego zawodu.

 

Druga – PREMIEROWA – część sagi Na obcej Ziemi

 

Nawet nie próbował się zastanawiać nad rozwiązaniem tej sytuacji. Znaleźli się z Nadią w pułapce, z której nie było wyjścia. Kolejny raz ją zawiódł, a sam za chwilę umrze. Może nie od razu, ale na pewno do tego dojdzie, i to bardzo szybko. Być może Maksim zechce najpierw poznęcać się nad nim, jednak jego dni były policzone. Nigdy nie znalazł się w podobnej sytuacji. Czy teraz powinien w błyskawicznym tempie przypomnieć sobie całe swoje życie albo wszystkie złe uczynki, których się dopuścił? A może wpaść w panikę, płakać, żebrać o litość, prosić o łaskę? Nie wiedział tego, bo miał w głowie pustkę. Patrzył na przerażoną twarz Nadeńki i powtarzał w duchu: „Przepraszam, przepraszam…”. Kiedyś, dawno temu, uratował jej życie, a teraz? Znowu odda ją w łapy człowieka, którego nigdy nie kochała i który pewnego dnia zrobił z niej swoją niewolnicę. […]

 

Czas Pokuty zastaje swoich bohaterów w sytuacji bez wyjścia, w której zostawiliśmy ich jeszcze pod koniec poprzedniej części cyklu. Po raz kolejny wielkimi krokami zbliża się śmierć, której wcześniej cudem uniknęli. Doświadczali już dojmującego głodu, okrucieństw więzienia NKWD i bezwzględności gestapo. Czy i tym razem uda im się oszukać przeznaczenie?

 

Czytelnicy przeżyli już niemal wszystko z bohaterami Sag: Wołyńskiej i Na obcej ziemi. Kolejna część świadczy jednak o tym, jak mało jeszcze wiemy o cierpieniu, które może znieść człowiek…

 

Saga historyczna na miarę czasów

 

Saga Na obcej ziemi Joanny Jax to wciągająca i poruszająca opowieść o ludziach walczących o spokój i godne życie, które, pomimo zakończonej wojny, w dalszym ciągu wydają się niemożliwe do osiągnięcia. Joanna Jax po raz kolejny oddaje realia czasów próby, w których Polacy musieli odnaleźć swoją tożsamość na nowo. Odpowiedzi na pytanie, czy jest to w ogóle możliwe, możecie szukać już teraz w drugiej części sagi!

 

Joanna Jax, właśc. Joanna Jakubczak – olsztynianka i absolwentka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Jej pasją jest literatura biograficzna i grafika, a także wolontariat w Fundacji dla Rodaka, która wspiera Polaków na Wschodzie. W 2014 roku zadebiutowała doskonale przyjętą powieścią Dziedzictwo von Becków. Od tego czasu wydała prawie czterdzieści bestsellerowych powieści, które zyskały uznanie czytelników za precyzyjnie odmalowane tło historyczne, wielowymiarowych bohaterów i dynamiczną fabułę. Jest mistrzynią sag rodzinnych i świetnie odnajduje się w innych gatunkach, umiejętnie wplatając ich elementy do swoich powieści. Joanna Jax wielokrotnie była nominowana w plebiscycie portalu Lubimy Czytać na najlepszą książkę roku. W 2016 roku otrzymała Wawrzyna – Literacką Nagrodę Warmii i Mazur.

 

Źródło informacji: materiał prasowy

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
(na)RODZINY. IX edycja festiwalu „Opętani Literaturą”
Jakub Nowak, Maria Pakulnis, Kuba Sienkiewicz, Roch Sulima, Aga ...
Można już zgłaszać książki do IX edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza
Można już przesyłać zgłoszenia do dziewiątej edycji Nagrody ...
Wiedźmin: Oficjalna księga kucharska już dostępna!
CD PROJEKT RED we współpracy z Nerds' Kitchen Creations i wydawnictwem ...
Recenzja książki www.1944.waw.pl
Niedawno przeczytałem nową książkę Marcina Ciszewskiego ...