Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 29.10.2012 A A A
Bestia do oglądania w warszawskiej Zachęcie
OLGA PLESIŃSKA

Bestia to wystawa Izabelli Jagiełło, polskiej artystki od kilku lat tworzącej w Hiszpanii, absolwentki Wydziału Rzeźby na warszawskiej ASP. Zobaczycie na niej rzeźby, rysunki, fotografie, których wspólnym mianownikiem jest analiza tego, co w człowieku pierwotne, analiza zwierzęcości na tle współczesnego, dalekiego od natury świata.


Według artystki Bestia to historia o „problemie wynaturzenia świata, chorych relacjach, prymacie ekonomii, będącym wynikiem oderwania od natury”.  Wystawa składa się z czterech części. Dwie z nich zdominowane są przez rysunek i rzeźbę, przeważają tu starsze prace Jagiełło. Rzeźby i rysunki z tego okresu jej twórczości łączy próba przeanalizowania tego, co w człowieku zwierzęce - naturalne, a co stworzone przez kulturę, dalsze od natury, bardziej obce. Artystka tworzy zwierzęco- ludzkie hybrydy, czy rzeźby zwierząt ludzkich rozmiarów, które skłaniają do zastanowienia nad istotą człowieczeństwa lub zwierzęcości, granicą między tym, co wypływa z nas samych, niejako z naszej natury, a tym, co zewnętrzne, narzucone.

 

Pozostałe dwie części to najnowsze projekty artystki. Jak sama twierdzi, inspiracją dla nich były między innymi protesty mieszkańców w Madrycie, które miała okazję obserwować.

 

W fotograficznej części Izabella Jagiełło szuka bestii i przestrzeni miejskiej- nie w ludzkim wnętrzu, a w tym co go otacza. Instalacja fotograficzna „Kontakt z naturą” zawiera zdjęcia, które Jagiełło zrobiła w trakcie manifestacji ulicznych, starć mieszkańców Madrytu z policją. Zdjęcia z demonstracji wymieszane są z migawkowymi przestawieniami zwierząt.

 

W ostatniej części wystawy prezentowany jest multimedialny kolaż z madryckich zamieszek zatytułowany „Indignados”. On z kolei miesza się z ujęciami z marszu na rzecz praw zwierząt. Jak piszą na stronie Zachęty kuratorzy wystawy: „Ktoś mógłby się dopatrzyć w tej kompozycji dowodu na złożoność współczesnego świata, inny opisałby ją w kategoriach postępującego usztucznienia pierwotnych relacji człowiek-zwierzę, trzeci z kolei spojrzałby na to w bardziej ogólnych kategoriach budowania napięcia między zwierzęciem wewnętrznym i zewnętrznym (co z kolei łączy tę pracę z wcześniejszymi projektami artystki)”.

 

Wszystkich, którzy znają prace Izabeli Jagiełło do obejrzenia Bestii zachęcać nie trzeba. Pozostali mają czas, by się przekonać na własne oczy że warto, do 9 grudnia.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Hotel inkubatorem dla artystów? Inauguracja projektu Art Lives Here by Leonardo Hotels
Leonardo Hotels po raz kolejny udowadnia, że Warszawa jest miastem ...
„Złote runo – sztuka Gruzji”
Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na pierwszą nie tylko w ...
New York, New York - poczuj się jak w amerykańskiej stolicy sztuki w sercu Warszawy
American dream może się spełnić? Historie polskich artystów ...
"Wyprawa przez Lemmenjoki – największy park narodowy Europy"
Muzeum Podróżników im Tony‘go Halika, oddział Muzeum Okręgowego ...