Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 24.08.2020 A A A
Mur, który znika. Interaktywna instalacja w Poznaniu, Gdańsku i Warszawie
INFORMACJA PRASOWA
Materiały prasowe Goethe-Institut / fot. Natalia Cheban

„Znikający mur" to interaktywna instalacja, która w sierpniu i wrześniu stanie kolejno w trzech miastach Polski - w każdym z nich, w charakterystycznej i chętnie odwiedzanej lokalizacji. W Gdańsku na Długim Targu, na wysokości siedziby Instytutu Kultury Miejskiej pod numerem 39/40. Instalacja jest częścią programu Goethe-Institut z okazji objęcia przez Niemcy prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Otwarcie „Znikającego muru" w Gdańsku z udziałem Nicoli Beer - wiceprzewodniczącej Parlamentu Europejskiego, Cornelii Pieper - Konsul Generalnej Niemiec w Gdańsku, Piotra Kowalczuka - zastępcy Prezydenta Miasta Gdańska ds. edukacji i usług społecznych oraz Christopha Bartmanna - dyrektora Goethe-Institut odbędzie się 30 sierpnia o godz. 16.00.


Dlaczego „Znikający mur"?

 

Instalacja składa się z mierzącej dwa metry wysokości i pięć metrów szerokości ramy wypełnionej kratownicą oraz blisko 6000 drewnianych klocków. Na każdym z nich, w trzech językach (oryginalny, polski, niemiecki), wygrawerowane zostały ulubione cytaty nadesłane przez mieszkanki i mieszkańców Europy. Są to fragmenty piosenek np. The Beatles czy Scorpions, cytaty z ulubionych filmów, wierszy i powieści zarówno należących do kanonu literatury, m.in. Dante, Goethe, Jane Austen, jak i współczesnych pisarek - Herty Müller i Olgi Tokarczuk, dzieł filozoficznych i wypowiedzi słynnych polityków jak Wilston Churchill, czy Tadeusz Mazowiecki. Na klockach znalazł się również głośny apel aktywistki Grety Thunberg.

 

„Znikający mur" prezentuje więc językową i duchową różnorodność naszego kontynentu, a także bogactwo europejskiej kultury. Przechodnie podchodzący do instalacji będą mogli zabrać na pamiątkę klocki, które wyciągną ze ściany. Zabrać je do domu lub podarować bliskim lub znajomym.

 

Znikające klocki mają symbolizować znikający mur, sztucznie budowane granice, które dzielą społeczności, narody, wspólnoty i zwykłych ludzi, mogą zniknąć dzięki wspólnemu wysiłkowi wszystkich zainteresowanych.

 

"Warto zwrócić uwagę na wspólnotowy aspekt projektu współtworzonego przez obywatelki i obywateli wielu krajów Europy, zarówno jeżeli chodzi o zgłaszanie cytatów jak i już podczas prezentacji instalacji, kiedy klocki zostaną zabrane przez przechodniów - im więcej osób ją odwiedzi, tym szybciej mur zniknie. Cytaty na klockach odzwierciedlają indywidualne tęsknoty i marzenia oraz nadzieje dzisiejszej Europy. Chciałbym bardzo, aby towarzyszące ich lekturze refleksje i emocje, nawet po zniknięciu muru, pozostały z nami na dłużej" - mówi Christoph Bartmann, dyrektor Goethe-Institut w Warszawie.

 

Równolegle do prezentacji w Polsce instalacja będzie pokazywana również w Belgii, Niemczech, Holandii, Wielkiej Brytanii/Irlandii Północnej, Hiszpanii, Grecji, we Włoszech oraz na Cyprze i Litwie.

 

Kiedy i gdzie?

24 - 27 sierpnia / Poznań, Pl. Wolności

30 sierpnia - 1 września / Gdańsk, Długi Targ

18 - 20 września / Warszawa, Bulwary nad Wisłą

 

Instalacja w każdym mieście dostępna będzie w godzinach 10:00-22:00. Wstęp wolny.

 

Projekt „Znikający mur" otrzymał wsparcie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec z okazji niemieckiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

 

Organizator: Goethe Institut w Warszawie

 

Partnerzy projektu w Polsce: Festiwal Malta, Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
POLECAMY TEMATY
Afrykańskie Nowe Fale w programie 24. MFF mBank Nowe Horyzonty
Stara zasada promocji głosi, że „lepiej nie zaczynać od ...
Pierwsze francuskie produkcje Warner Bros. Discovery dla platformy streamingowej Ma
Warner Bros. Discovery zaprezentowało trzy pierwsze francuskie ...
New York, New York - poczuj się jak w amerykańskiej stolicy sztuki w sercu Warszawy
American dream może się spełnić? Historie polskich artystów ...