Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 27.11.2020 A A A
„Niepamięć” nagrodzona w Lublanie, Denver i Sewilii
Źródło: PISF
Fot. Materiał prasowy / Źródło: PISF

Współfinansowany przez PISF debiutancki film Christosa Nikou „Niepamięć” („Apples”) wygrał LIFFe, czyli Ljubljana International Film Festival, a także otrzymał specjalne wyróżnienie jury Denver Film Festival. Wcześniej ta polsko-grecka koprodukcja zdobyła nagrodę dla najlepszego filmu w kategorii New Waves na festiwalu w Sewilli. Obraz jest greckim kandydatem do Oscara.


Film Christosa Nikou był już prezentowany w sekcji Orizzonti na 77. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, a w Toronto uzyskał odznaczenie TIFF Industry Selects. Obraz otrzymał też nagrodę za Najlepszy Scenariusz podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Chicago, specjalne wyróżnienie za reżyserię na Philadelphia Film Festival, a także dwie nagrody na Slovenian Film Festival w Lublanie.

 

Znalazł się także w programie m.in. MFF Nowe Horyzonty we Wrocławiu czy imprez filmowych w Salonikach, Montrealu, Karlowych Warach, Sztokholmie, Los Angeles, Tokio, Hamburgu, Zurychu czy Adelajdzie.

 

Fabuła filmu

 

Ta opowieść przenosi do Aten, gdzie nieprzewidywalna, rozprzestrzeniająca się pandemia powoduje u ludzi nagłą amnezję. Aris pewnego dnia wyszedł z domu, wsiadł do autobusu i na pętli nie wiedział już kim jest, gdzie mieszka, co przeżył – pamięta tylko smak jabłek. Mężczyzna zostaje objęty programem leczenia, który ma pomóc mu zbudować nowe życie. Jego terapia polegać ma na wykonywaniu codziennych czynności przepisanych przez lekarzy na kasecie magnetofonowej i uchwycenie tych nowych wspomnień za pomocą polaroidu.

 

Jak wybiórcza jest nasza pamięć? Pamiętamy to, czego doświadczamy, czy co wybraliśmy, by pamiętać? Możemy zapomnieć to, co nas zraniło? Czy finalnie jesteśmy tylko sumą tego, czego nie pamiętamy? Film to alegoryczna i zabawna historia, jako próba odpowiedzi na pytanie, jak działa nasza pamięć i jak wpływa na zachowanie ludzkie.

 

Obsada i twórcy filmu

 

W główną rolę wcielił się Aris Servetalis, któremu partnerują Sofia Georgobasili, Anna Kalaitzidou i Argiris Bakirtzis. Autorem zdjęć jest Bartosz Świniarski, za montaż odpowiada George Zafiris, za muzykę The Boy, za dźwięk Leandros Ntounis i Kostas Koutelidakis, za scenografię Efi Birba, za kostiumy Dimitra Likaoura, za charakteryzację Kiriaki Melidou.

 

Producentami filmu są Iraklis Mavroidis, Angelo Venetis, Aris Dayios, Nikos Smpiliris z greckiej firmy Boo Productions oraz Mariusz Włodarski z Lava Films. Polskim koproducentem jest firma DI Factory.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
POLECAMY TEMATY
Dzień otwarty Krakowskiego Festiwalu Filmowego
Jeszcze tylko do połowy lutego trwa nabór filmów na 61. Krakowski ...
8000 zimą
Zimowe wspinanie w Himalajach to sztuka cierpienia, powiedział ...
Bo to grzech – nowy serial autorstwa Russela T. Daviesa
Bo to grzech (It's a Sin), za scenariusz którego odpowiada Russel ...
Emilia Orzechowska i Bogna Świątkowska kuratorkami 13. edycji festiwalu NARRACJE
13. edycja festiwalu NARRACJE odbędzie się w listopadzie 2022 ...