Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 22.04.2021 A A A
LEGENDY ROCKA – seria dokumentalna w ARTE.tv
Redakcja
Źródło: Materiał prasowy

Ramones, The Clash, The Smiths, Eagles, Bee Gees to muzyczne bandy wszech czasów. Brytyjska seria dokumentalna „Legendy rocka” zawiera wywiady, materiały archiwalne i nagrania koncertów, by przybliżyć pięć zespołów, które trwale zapisały się w historii muzyki i  kulturze popularnej.


Twórcy serii dokumentalnej „Legendy rocka” i krytycy muzyczni analizują kariery kultowych zespołów rockowych. Jak doszły na szczyt? Grupa The Smiths swoim oryginalnym brzmieniem na zawsze zdefiniowała muzykę alternatywną. Ramones byli liderami sceny undergroundowej w latach 70. Wielu nie brało ich na serio, ale oni byli rewolucjonistami i stali się największą punk-rockową kapelą wszech czasów. The Clash to polityczni buntownicy grający rock&rolla, których utwory dotykały tematów najważniejszych dla ówczesnej publiczności. O sobie mówili, że są jedynym liczącym się zespołem i... zbytnio nie odbiegali od prawdy. Z kolei o Bee Gees, Bono z U2 mówił, że słuchając ich, choruje z zazdrości. Eagles byli grupą romantycznych country rockmenów, którzy stali się jednym z najbardziej znanych bandów muzycznych USA w historii.

 

FILMY W CYKLU „LEGENDY ROCKA”:

THE CLASH

Dzięki unikalnemu połączeniu inteligencji, wściekłości i poezji The Clash ugruntowali swoją pozycję jako kwintesencja zespołu punk rockowego. Ich wspaniała kariera rozpoczęła się w 1976 roku w zachodnim Londynie. The Clash nadal wywiera wpływ na setki artystów na całym świecie.

THE SMITHS

W latach 80. XX wieku The Smiths zrewolucjonizowali scenę muzyczną dzięki unikalnemu i nowatorskiemu brzmieniu. Ich cztery albumy zainspirowały całe pokolenie muzyków. Oto przegląd historii angielskiej grupy alternatywnego rocka powstałej w Manchesterze w 1982 roku.

 

RAMONES

Bezczelni, ale skazani na to, by stać się żywą ikoną, zdolną wpłynąć na niezliczone współczesne zespoły. Z perspektywy czasu każdy powinien był poważnie potraktować Ramones, kultową grupę punk-rockową powstałą w Queen's w Nowym Jorku. W czasach, gdy telewizja była zdominowana przez Abbę, ich krótkie energiczne występy oraz niechlujny wygląd były prawdziwy policzkiem dla ówczesnej sceny muzycznej. Znani krytycy muzyczni analizują udaną karierę tego zespołu.

EAGLES

Z pięcioma utworami na szczycie list przebojów, 14 hitami w pierwszej czterdziestce i czterema albumami jako numer jeden, Eagles byli jednym z najbardziej utytułowanych zespołów lat 70. Pod koniec XX wieku ich dwa albumy studyjne „Greatest Hits” (1971-1975) i „Hotel California” - znalazły się w pierwszej dziesiątce bestsellerów wszech czasów.

 

BEE GEES

Dziennikarze i krytycy muzyczni analizują rozwój i sukces Bee Gees. Swój pierwszy kontrakt płytowy podpisali w 1963 roku z wytwórnią Festival Records. W marcu 1978 roku zdobyli dwa pierwsze miejsca na amerykańskich listach przebojów z piosenkami „Night Fever” i „Staying Alive”. Po pięciu nagrodach Grammy za „Saturday Night Fever” Bee Gees stali się światową sensacją, porównywalną po raz pierwszy z sukcesem The Beatles.

 

Seria „Legendy rocka” jest dostępna bezpłatnie do 31 maja 2021 roku pod linkiem https://www.arte.tv/pl/videos/RC-020663/legendy-rocka/.

 

Źródło: Materiał prasowy

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
POLECAMY TEMATY
7 spektakli w ramach międzynarodowej współpracy – projekt Face to Faith
Teatr Powszechny w Warszawie wspólnie z zagranicznymi partnerami ...
Jak zdobyć dziewczynę? Wystarczy „3 x Z” czyli Zaskoczyć! Zauroczyć! Zaimponować!
Maciej Musiał i Grzegorz Krychowiak w teaserze „Drugiej połowy”Gwiazdorska ...
Animacja dla której warto się obudzić!
Przespaliście ostatni rok? Nie ma w tym nic złego, ale to już ...
Startuje XX Rock May Festival
Już w najbliższą sobotę, 8 maja odbędzie się XX Rock May ...