Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 04.10.2021 A A A
WYSZYŃSKI - ZEMSTA CZY PRZEBACZENIE z nagrodą "Drzwi do wolności" na Festiwalu Filmowym NNW w Gdyni
Redakcja
Źródło: Kino Świat

„Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” to zrealizowany z rozmachem film, który ukazuje nieznaną historię Stefana Wyszyńskiego zanim stał się kardynałem i Prymasem 1000-lecia. Oficjalny film uroczystości beatyfikacyjnych kardynała Wyszyńskiego oraz matki Róży Czackiej został nagrodzony w czasie trwającego właśnie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni. W ręce twórców filmu powędrowała nagroda specjalna „Drzwi do wolności”.


Jest to film szczególnie wyjątkowy, który tak jak postawa życiowa Prymasa Tysiąclecia uchyla „Drzwi do Wolności” nie tylko tym pokoleniom, które zawdzięczają ją Wyszyńskiemu, ale również tym przyszłym pokoleniom, które dzięki takim obrazom rozumieją tamte czasy. Produkcja „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie” jest filmem, który zapisuje kolejną białą plamę w polskiej historii. Czymś oczywistym i wielkim zaszczytem jest, że możemy go pokazywać na naszym Festiwalu wśród wielości międzynarodowych produkcji. Mogę śmiało powiedzieć, że fragment życia Wyszyńskiego z czasów Powstania Warszawskiego, był kompletnie nieznany szerszej publiczności. Dlatego tak ważna rolę pełnie ten film i trzeba go nagradzać – uzasadnia werdykt Arkadiusz Gołębiewski, Dyrektor Festiwalu.

 

Dziękujemy za to wyróżnienie i cieszymy się wspólnie z całym zespołem, że mamy pierwszą nagrodę i to właśnie na tym Festiwalu. Jestem dumny, że jury doceniło nasz wkład w historię XX wieku w postaci ukazania nieznanych, wojennych losów porucznika Wyszyńskiego, przyszłego Prymasa Polski. Chcemy aby ten film wybrzmiał na kolejnych festiwalach podkreślając osobę Wyszyńskiego i czasu w jakim przyszło mu dojrzewać – powiedział reżyser filmu, Tadeusz Syka, odbierając nagrodę.

 

Festiwal NNW to wyjątkowe wydarzenie na filmowej mapie Europy kierowane do twórców oraz środowisk interesujących się historią. Na wydarzeniu prezentowane są filmy kina światowego, europejskiego i polskiego ukazujące różne drogi do wolności narodów, jak i wolności indywidualnej każdego człowieka. XIII Festiwal Filmowy NNW zakończył się w ninioną sobotę.

 

Źródło: Kino Świat

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
POLECAMY TEMATY
Festiwal Komedii STOLICA 2021
Po raz czwarty na Ursynowie odbędzie się Festiwal Komedii STOLICA, ...
John Waters, „papież kampu", gościem specjalnym 12. American Film Festival we Wrocławiu
Oburza, rozśmiesza, uświadamia (w różnych dawkach i niekoniecznie ...
Wyniki konkursu "Pamiętajmy o Osieckiej"
Dobiegła końca kolejna edycja Festiwalu PAMIĘTAJMY O OSIECKIEJ.Pozostaje ...
Dlaczego Polacy nie czytają książek?
Statystyki dotyczące czytelnictwa w Polsce są zatrważające. ...