Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 06.10.2021 A A A
Filmy nominowane do Azjatyckich Nagród Filmowych na 15. Pięciu Smakach!
Redakcja
Źródło: Festiwal Pięciu Smaków

Kolejny rok Azjatycki Festiwal Filmowy prezentuje sekcję Asian Cinerama, przygotowaną we współpracy z Asian Film Awards Academy. To instytucja stawiająca sobie za cel promowanie kina azjatyckiego i stworzenie przeciwwagi dla zachodnich nagród filmowych. Tegoroczne rozdanie statuetek będzie miało miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Busan 8 października.


W przeglądzie znajdzie się sześć filmów - dzieła mistrzów i fabuły, które w szczególny sposób poruszyły azjatyckie widownie, dotykając tematów ważnych, aktualnych i wywołujących ogólnonarodowe dyskusje. Pokażemy nominowaną w aż pięciu kategoriach - w tym za najlepszy film i reżyserię - "Żonę szpiega" Kiyoshiego Kurosawy, stylowy i pełen napięcia dramat rozgrywający się w latach 40. Zaprezentujemy też nominowany za najlepszą muzykę "Wciąż tańczymy", pokazujący świat hongkońskiego hiphopu i tańca ulicznego na tle przemian, zachodzących w tej metropolii w ostatniej dekadzie.

 

Młode pokolenie azjatyckich autorów reprezentować będzie nominowany w kategorii nowych talentów Yujiro Harumoto ze swoim niesłychanie wnikliwym i wyważonym dramatem "Równowaga", pokazującym, jak wiele odcieni szarości może mieć prawda. W programie znajdzie się też brawurowy debiut "Milczący las", poruszający problem przemocy w szkołach dla niepełnosprawnych dzieci - ściskający za gardło i niezwykle ważny film, który wywołał burzę w tajwańskich mediach.

 

Wciąż tańczymy

The Way We Keep Dancing, reż. Adam Wong, Hongkong 2020
nominacja w kategorii: najlepsza muzyka (Day Tai)

 

Kontynuacja przebojowego "The Way We Dance", muzycznego filmu, który pokazał światu hongkońską scenę hiphopu i ulicznego tańca. Pełna energii grupa młodych, niezwykle utalentowanych bohaterów, walczących w pierwszej części o realizację swoich marzeń i ideałów, zderza się dziś z realiami dorosłego życia, gdzie twórcza pasja przeliczana jest na dolary, a kultura ulicy może być akceptowana jedynie jako efektowny obrazek do deweloperskiej reklamy. Słodkogorzka fabuła Wonga to unikalne wejrzenie w świat muzycznego undergroundu i zarazem poruszający obraz młodego pokolenia, któremu polityczne przemiany stopniowo, lecz nieubłaganie odbierają wolność słowa i decydowania o swoich losach.

 

Żona szpiega

Wife of a Spy, reż. Kyoshi Kurosawa, Japonia 2020
nominacje w kategoriach: najlepszy film, najlepsza reżyseria (Kiyoshi Kurosawa), najlepsza rola żeńska (Yu Aoi), najlepsza scenografia (Ataka Norifumi), najlepsze kostiumy (Valerian Spring Tee)

 

Japonia, lata 40. Satoko jest piękną żoną biznesmena, zajmującego się eksportem. Prowadzą kosmopolityczne, wygodne życie, choć wojenne cienie zbliżają się nieubłaganie. Podróż męża do Mandżurii stanie się punktem zwrotnym, który wytrąci młodą kobietę z beztroski i politycznej nieświadomości. Stylowy, przemyślnie skomponowany dramat przyniósł Kurosawie nagrodę za reżyserię na festiwalu w Wenecji.

 

Równowaga

A Balance, reż. Yujiro Harumoto, Japonia 2020

nominacja w kategorii: nowy talent reżyserski

 

Młoda dokumentalistka realizuje reportaż poświęcony sprawie nauczyciela, oskarżonego o romans z uczennicą. Mając świadomość konsekwencji, jakie poniosły już - i ponosić będą - wszystkie strony nagłośnionej przez media sprawy, stara się odbudować ich zaufanie, rzetelnie badając wszystkie aspekty sytuacji. Równocześnie w szkole korepetycyjnej, gdzie sama pracuje, obserwuje Mei, dziewczynę najwyraźniej doświadczającej jakichś problemów w domu. Czy prawda i sprawiedliwość ma takie samo oblicze w granicznych dylematach dotyczących osób obcych i tych, którzy są blisko? Głęboki, stawiający wiele pytań film jednego z najciekawszych japońskich reżyserów młodego pokolenia, to uderzająca w wiele czułych punktów historia, badająca relacje między literą prawa a opinią publiczną, ale też poczuciem etycznej powinności a potrzebą ochrony siebie i swoich bliskich.

 

Milczący las

Silent Forest, reż. Ko Chien-nien, Tajwan 2020

nominacje w kategorii: najlepszy aktor drugoplanowy (Kim Hyun-bin), najlepszy debiut aktorski (Buffy Chen)

 

Chang Cheng jest niesłyszącym nastolatkiem. Pełen obaw trafia do nowej szkoły - pierwsze wrażenie jest jednak bardzo pozytywne, a uwagę chłopaka przykuwa koleżanka Beibei. Szybko okazuje się jednak, że w szkole obowiązuje złożony, przemocowy system, na którzy dorośli od lat przymykają oko. Oparty na faktach, pełen napięcia film wywołał w Tajwanie ogólnonarodową dyskusję i otrzymał osiem nominacji do lokalnych nagród filmowych Golden Horse.

 

Pełny program sekcji ujawnimy 26 października, wraz z ogłoszeniem całego programu festiwalu.

Karnety są już dostępne!

 

Źródło: Festiwal Pięciu Smaków

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
POLECAMY TEMATY
Festiwal Komedii STOLICA 2021
Po raz czwarty na Ursynowie odbędzie się Festiwal Komedii STOLICA, ...
John Waters, „papież kampu", gościem specjalnym 12. American Film Festival we Wrocławiu
Oburza, rozśmiesza, uświadamia (w różnych dawkach i niekoniecznie ...
Wyniki konkursu "Pamiętajmy o Osieckiej"
Dobiegła końca kolejna edycja Festiwalu PAMIĘTAJMY O OSIECKIEJ.Pozostaje ...
Dlaczego Polacy nie czytają książek?
Statystyki dotyczące czytelnictwa w Polsce są zatrważające. ...