Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 12.05.2022 A A A
5. FESTIWAL POLSKICH FILMÓW „WISŁA” W CHORWACJI
Redakcja
Źródło: Fundacja "Wspieram"

Już w maju odbędzie się okrągła, bo piąta edycja Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” w Chorwacji! W tym roku święto polskiej kinematografii będziemy świętować aż 11 dni w czterech miastach: w Splicie, Puli, Rijece i Varaždinie. Pokazy filmowe rozpoczniemy w Splicie 20 maja w kinie „Zlatna Vrata”.


Na tegorocznej „Wiśle” będziemy mieli możliwość zaprezentować dramat Konrada Aksinowicza „Powrót do tamtych dni”. Ojciec 14-letniego Tomka (w roli głównej Maciej Stuhr) wraca po latach emigracji z USA do Wrocławia, gdzie jego choroba alkoholowa powoli zaczyna niszczyć ich rodzinę. Niemniej ciekawą propozycją jest film Piotra Stasika „Ćmy”, który opowiada o grupie chłopców – uciekinierów z obozu dla graczy. Powodem ich ucieczki był brak dostępu do komputerów i Internetu. Film „Amatorzy” Iwony Siekierzyńskiej przedstawia grupę teatralną tworzoną przez niepełnosprawnych intelektualnie aktorów, którzy pracują nad nową sztuką – adaptacją „Greka Zorby”.

 

Oprócz dramatów będziemy mieli przyjemność zaprezentować tragikomedię Darii Woszek „Maryjki”, która zdobyła Nagrodę Publiczności na Festiwalu OFF CAMERA w Krakowie w 2020 roku. W repertuarze nie zabraknie także komedii. Konfrontację dwóch światów podczas wesela zobaczymy w filmie „Teściowie” Jakuba Michalczuka. W rolę teściów wcielili się świetni aktorzy: Maja Ostaszewska, Marcin Dorociński, Izabela Kuna oraz Adam Woronowicz. „Biały potok” Michała Grzybowskiego przeniesie nas na osiedle o tytułowej nazwie, gdzie przyjaźń dwóch par zostaje wystawiona na próbę. W komediach tych nie brakuje refleksji na temat współczesnych relacji ludzi, które okraszone są nietuzinkowym poczuciem humoru.

 

W tym roku obchodzimy 100. rocznicę urodzin wybitnego polskiego reżysera Jerzego Kawalerowicza, którego twórczość nie mieści się w ramach jednego nurtu czy stylu. Z tej okazji chcemy Państwu pokazać jeden z najlepszych filmów jego autorstwa pt. „Pociąg”. To współczesny melodramat z elementami kryminału, nie pozbawiony odniesień do „polskiej szkoły filmowej”, ale nakręcony bez patosu i zbędnej dramatyzacji.

 

Oprócz filmów fabularnych w repertuarze znajdzie się także film dokumentalny: „Antybohater” Michała Kaweckiego. Bohater jest wielokrotnym mistrzem Polski w narciarstwie alpejskim osób niepełnosprawnym. Chłopak traci miejsce w polskiej Kadrze Narodowej i jego kariera staje pod znakiem zapytania, gdy zostaje oskarżony o kradzież skuterów.

 

Źródło: Fundacja "Wspieram"

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
POLECAMY TEMATY
Irma Vep z Alicią Vikander w roli głównej ze światową premierą na festiwalu filmowym w Cannes
Miniserial HBO Irma Vep w reżyserii Olivera Assayasa jest adaptacją ...
Romans na poziomie dusz w oczekiwaniu na nową płytę Beaty Szałwińskiej i Aleksandra Anisimova
Już wkrótce światło dzienne ujrzy najnowszy muzyczny projekt ...
Wielkie Granie, czyli wyjątkowe wydarzenie muzyczne z okazji 10-lecia PGE Narodowego
PGE Narodowy im. Kazimierza Górskiego, największy stadion w ...
Tina - portret legendarnej wokalistki Tiny Turner
Film dokumentalny HBO Tina to kameralny portret legendarnej wokalistki ...