Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 13.06.2022 A A A
Tegoroczna edycja projektu PLAC DEFILAD wyjątkowa pod wieloma względami
Redakcja
Źródło: TEATR STUDIO

8. odsłona projektu odbędzie się w przeddzień rozpoczęcia prac remontowych związanych z modernizacją placu i pojawieniem się w naszym najbliższym sąsiedztwie instytucji kultury, takich jak Muzeum Sztuki Nowoczesnej czy TR Warszawa. To dobry moment na podsumowanie oraz zaprezentowanie wypracowanej przez ostatnie lata wizji miejskości.


Idea, która w naturalny sposób przyświecała w tworzeniu programu, to więzi dobrego sąsiedztwa (w bliskiej i szerszej perspektywie) oraz pytanie o przyszłość naszej wspólnoty. Dlatego do tworzenia programu organizatorzy zaprosili sąsiadów: od Kinoteki, Pałacu Młodzieży, Teatru Lalki, Narodowego Muzeum Techniki po TR Warszawa, Kolektyw Dramatyczny, Festiwal Warszawa Singera, Ambasadę Czech z Czeskim Centrum, Paradę Równości i wspólnotę ukraińską.

 

Poszerzenie grona mieszkańców i mieszkanek Warszawy spowodowane wojną w Ukrainie jest wydarzeniem, które obliguje nas jako gospodarzy placu do zapewnienia wsparcia i troski w wielu wymiarach życia społecznego. To jeden z postulatów naszego cyklu wydarzeń „Plac Nowego Sąsiedztwa". Parafrazując hasło słynnej amerykańskiej artystki Sharon Lockhart, autorki neonu, który zawiśnie na fasadzie teatru STUDIO, „przyszłość zawsze powinna być lepsza". Hasło to jest przesłaniem nadziei na nowe, lepsze czasy, na nowy, lepszy plac i nowe, lepsze sąsiedztwo, ale w swojej przewrotności jest ono również wyrazem naszych wątpliwości i niepewności, bo uświadamia nam, że świat, który znamy, ulega radykalnej zmianie.

 

PLAC DEFILAD 2022, z bogatym programem wydarzeń kulturalnych (koncertów, pokazów filmowych, debat, spotkań, spektakli, działań edukacyjnych), powstał z potrzeby wyrażenia naszych emocji: radości, wściekłości, smutku, ale też z potrzeby zrozumienia, empatii i zabawy. To wszystko, mamy nadzieję, znajdziecie w tym roku na placu! Tegoroczną edycję projektu PLAC DEFILAD otworzył koncert Prime Orchiestra z Charkowa.

 

PLAC DEFILAD  to odbywający się cyklicznie od 2014 roku letni festiwal pod Pałacem Kultury i Nauki. Przestrzeń płyty głównej placu Defilad zmienia się wówczas w tętniące życiem serce miasta, z ogrodem i sceną, na której odbywają się wydarzenia kulturalne i rozrywkowe. W ciągu tych lat zaprosiliśmy warszawiaków i turystów na spotkania z wybitnymi artystami, setki projekcji filmowych, spektakle pod gołym niebem, koncerty i debaty. Plac Defilad to dotąd 2000 wydarzeń, ponad 500 tysięcy widzów i blisko 500 artystów. Na placu Defilad spełniamy marzenia o pięknym, szczęśliwym mieście, demokratycznym miejscu wspólnego przeżywania i uczestniczenia w kulturze. Plac jest dla wszystkich, bez względu na poglądy, wyznanie i pochodzenie.

 

Szczegółowy program: www.placdefilad.org

 

Źródło: TEATR STUDIO

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
POLECAMY TEMATY
V jubileuszowy Festiwal Komedii STOLICA
Wielkimi krokami i w radosnych podskokach zbliża się czas pełny ...
Premiery w październiku na platformie Disney+
Gdy dni stają się coraz krótsze, Disney+ przygotował świetne ...
„żONa”. Komedia niejednoznaczna w swoim rodzaju
Polska prapremiera sztuki Jade-Rose Parker, którą pokochała ...
Stulecie? To już było
Być może tytuł niniejszej wiadomości brzmi kontrowersyjnie ...