Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 03.08.2022 A A A
3. Lubliner Festival — Festiwal Kultury Żydowskiej
Redakcja
Źródło: CK Lublin

Już tylko 6 dni dzieli nas od 3. edycji Lubliner Festiwal — Festiwalu Kultury Żydowskiej. Przed nami ponad 50 wydarzeń, podczas których zanurzymy się w nie tak odległą, żydowską przeszłość Lublina.


Główną osią Lubliner Festival jest muzyka, dzięki której już po raz trzeci zetkniemy się z żydowską kulturą i tradycją niegdysiejszych sąsiadów i przyjaciół. W programie znalazło się 10 koncertów, a pierwszy z nich usłyszymy 9 sierpnia — podczas otwarcia festiwalu. Będzie to recital „Z Rishon LeZion do Lublina” w wykonaniu Olgi Mieleszczuk która przyjedzie specjalnie dla lubelskiej publiczności z Izraela. Ponadto na festiwalowych scenach wystąpią m.in. Magdalena i Mirosław Czyżykiewiczowie, Symcha Keller (który zaprezentuje nowy album), Monika Chrząstowska oraz zespoły: Shofar (Mikołaj Trzaska, Raphael Rogiński, Paweł Szpura), Klezmafour, Propabanda i Berberys. Podczas tegorocznej edycji nie mogliśmy przemilczeć wydarzeń rozgrywających się tuż za naszą wschodnią granicą. W Filharmonii Lubelskiej koncertem „Oj letily dyki gusy” w wykonaniu Roxany Vikaluk wyrazimy swoją nieugiętą solidarność z narodem ukraińskim.

 

Wyjątkowym wydarzeniem będzie koncert „Tango uliczne z Gang Tango” połączone z pokazem tanecznym w wykonaniu Anny Iberszer i Piotra Woźniaka. Artyści zaproszą też uczestników do wspólnej milongi. Tango to także główny temat koncertu finałowego „Tango mych marzeń i snów”. 14 sierpnia w Muszli Koncertowej w Ogrodzie Saskim obok Kuby Badacha, Anny Dereszowskiej i innych muzyków, na scenie pojawią się też znani z telewizyjnych ekranów mistrzowie tańca – Anna Głogowska i Rafał Maserak oraz wspomniani Anna Iberszer i Piotr Woźniak. Ci ostatni zapraszają także na taneczne warsztaty.

 

Lubliner Festival to nie tylko muzyka. Lekcje kuchni izraelskiej poprowadzi Malka Kafka – właścicielka warszawskiej sieci restauracji Tel Awiw. Będą też zajęcia plastyczne (dla dzieci), warsztaty klezmerskie oraz  ruchowo-taneczne inspirowane izraelskimi technikami ruchu, a także szybki kurs samoobrony dla kobiet, który w zeszłym roku cieszył się ogromnym zainteresowaniem.

 

W ramach programu przewidziano zwiedzanie żydowskiego Lublina meleksem. Przewodnicy oprowadzą też po starym cmentarzu żydowskim przy ul. Kalinowszczyzna, Jesziwie Mędrców Lublina przy ul. Lubartowskiej czy Muzeum na Majdanku.  W byłym nazistowskim obozie na Majdanku odbędzie się jak co roku Ceremonia Pamięci.

 

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Na warsztaty oraz zwiedzanie nie obowiązują zapisy.
3. Lubliner Festival — Festiwal Kultury Żydowskiej

9-14 sierpnia 2022 r.

 

Szczegóły i pełny program na lublinerfestival.pl

 

Źródło: CK Lublin

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
POLECAMY TEMATY
„MECENAS SHE-HULK” TYLKO W DISNEY+
Już 18 sierpnia widzowie Disney+ nareszcie poznają nową bohaterkę ...
Platige Image wyprodukowało trailer do gry Company of Heroes 3
Platige Image, studio produkcji i postprodukcji, zrealizowało ...
Katowicka edycja Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej - Ojce i Dziatki!
Przed powrotem do szkolnych obowiązków organizatorzy proponują ...
Znamy pierwsze szczegóły programu Promised Land Art Festival 2022!
CD PROJEKT RED przedstawił pierwsze szczegóły dotyczące programu ...