Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 22.09.2022 A A A
Powroty mistrzów i wielkie hity: Asian Cinerama na 16. Pięciu Smakach
Redakcja
Fot. Materiał prasowy

Sekcja Asian Cinerama to wielkie kino – dosłownie i w przenośni. Trafiają tu filmy znanych i nagradzanych na świecie twórców, ale też debiutantów z wizją. Cechują je ważne społecznie tematy, wyjątkowo skomponowane kadry, a z drugiej strony efektowna akcja i brawurowe role gwiazd. Przedstawiamy pierwsze tytuły sekcji!


W tegorocznej Asian Cinerama wracają twórcy, którzy lata temu pokazali swoje filmy w konkursie Pięciu Smaków. Już wtedy ujawnili nieprzeciętny talent i wrażliwość, a polscy widzowie mieli okazję po raz pierwszy zetknąć się z ich frapującą wizją świata. Dzisiaj nazwiska te sprawiają, że serca selekcjonerów światowych festiwali zaczynają bić mocniej, a ich kariery znajdują się w zupełnie innym miejscu.

 

Podczas 16. Pięciu Smaków Nawapol Thamrongrattanarit zaprezentuje najbardziej szalony film w swoim dorobku – Za szybcy, za czuli. Jun Robles Lana po siedmiu latach ponownie zaprosi widzów w podróż przez niebezpieczną ciemną noc, to Wielka noc. A Royston Tan, nie porzucając numerów w tytule, roztoczy jedną z najpiękniejszych medytacyjnych wizji roku w filmie 24. Stawkę uzupełni Pil Gam-sung, który stając za kamerą po raz pierwszy, w Uprowadzeniu proponuje kino akcji tak świeże i emocjonujące, że wielu jego doświadczonych kolegów powinno pomyśleć o przejściu na emeryturę. Asian Cinerama to –  jak co roku – filmy i emocje najwyższej jakości.

 

Sekcja Asian Cinerama 16. Pięciu Smaków to m. in.:

 

Za szybcy, za czuli

Fast & Feel Love, reż. Nawapol Thamrongrattanarit, Tajlandia 2022, 132' 
[tylko kino]

 

Jay to mistrz świata w speed stackingu. Kiedy opuszcza go dziewczyna, która do tej pory była też jego opiekunką, trzydziestoletni mężczyzna musi w końcu stać się samodzielny. Festiwalowy ulubieniec, Nawapol Thamrongrattanarit, powraca z superbohaterskim kinem o licznych popkulturowych nawiązaniach. Tworzy swój pierwszy w karierze pełnoprawny blockbuster, skupiony na rozterkach millenialsów, którzy nie chcą dorosnąć, ale bardzo potrzebują miłości.

 

Wielka noc

Big Night!, reż. Jun Robles Lana, Filipiny 2021, 105' 
[tylko kino]

 

Dharna, sympatyczny i gadatliwy właściciel salonu piękności, odkrywa, że jego nazwisko trafiło na listę lokalnych narkomanów. Oznacza to poważne kłopoty – wszak prezydent Duerte wypowiedział bezwzględną wojnę narkomanii. Chłopak musi szybko dowiedzieć się, kto wpisał go na listę i kto może go z niej usunąć. Komedia czarniejsza niż smoła, diagnozująca przerażającą rzeczywistość dzisiejszych Filipin.

 

24

reż. Royston Tan, Singapur 2021, 77'

[kino + online]

 

Kontemplacyjna fabuła, opowiedziana w tytułowych dwudziestu czterech scenach. Przyglądamy się pracy pewnego dźwiękowca, który rejestruje brzmienie otaczającej go rzeczywistości. Mężczyzna obserwuje i słucha, ale jego obecność pozostaje niezmącona, całkowicie niezachwiana – jest jak duch pośród rozgrywającego się na jego oczach (i uszach) życia. 24 to swego rodzaju duchologiczna medytacja: nad fonią przestrzeni, jak i nad materią filmowego medium.

 

Uprowadzenie

Injil / Hostage: Missing Celebrity, reż. Pil Gam-sung, Korea Południowa 2021, 94'

[kino + online]

 

Czy gang bezwzględnych porywaczy może nie skorzystać z okazji, gdy spotka na ulicy filmową megagwiazdę, Hwanga Jung-mina? Przestępcy są właśnie na prostej drodze do naprawdę dużej kasy, a uwięzionemu aktorowi pozostaje liczyć na skuteczność stróżów prawa albo... na siebie, swój spryt i talent aktorski. Szybki, wybuchowy blockbuster Pila Gam-sunga potwierdza, że nikt nie robi obecnie lepszych filmów akcji od Koreańczyków.

 

Pełny program festiwalu zostanie ogłoszony 25 października 2022 r. Karnety już w sprzedaży!

 

Źródło: Fundacja Sztuki Arteria

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
POLECAMY TEMATY
Premiera gry Cyberpunk 2077: Widmo wolności już dziś!
Widmo wolności, dodatek do gry Cyberpunk 2077, jest już dostępne ...
Niebawem ruszają 28. Konfrontacje Teatralne
„Wnętrze opowieści” to hasło, pod którym odbędzie się ...
TÁR, z dwukrotnie nagrodzoną Oscarem Cate Blanchett w SkyShowtime
Film TÁR, z wytwórni Focus Features i Universal Pictures International ...
15 lat Regionalnych Funduszy Filmowych w Polsce
W 2023 roku regionalne fundusze filmowe obchodzą 15-lecie swojej ...