Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 11.10.2022 A A A
Znamy zwyciężczynię i nagrodzonych we Wschodnioeuropejskim Konkursie Etiud Nowocyrkowych “Cyrkulacje”
Redakcja
fot. Maciej Rukasz

Lata nauki, miesiące przygotowań, tydzień intensywnych prób w Lublinie i wreszcie trzy występy, na których trzeba było dać z siebie wszystko. To droga finalistów i finalistek Cyrkulacji. Wiemy już, kogo nagrodziło jury i publiczność.


Wschodnioeuropejski Konkurs Etiud Nowocyrkowych  “Cyrkulacje” jest organizowany po raz dziewiąty. Od samego początku stara się wspierać artystów cyrkowych i tworzyć spektakularne show dla widzów.

 

- Praca nad Konkursem Etiud nie jest łatwa: zanim rozpocznie się produkcja finału musimy wybrać najlepsze etiudy spośród olbrzymiej ilości zgłoszeń sztukmistrzów. Ale dzięki temu rokrocznie publiczność podkreśla, że świetnie się bawi podczas Cyrkulacji. Udaje nam się też powołać jury złożone z naprawdę uznanych w środowisku cyrkowym osób, dlatego Lublin przez te 9 lat stał się ważnym punktem na cyrkowej mapie tej części Europy - mówi Joanna Reczek-Szwed z Fundacji Sztukmistrze.

 

Występujący w Centrum Spotkania Kultur artyści i artystki poddawani są ocenie międzynarodowego jury i publiczności. Poza nagrodą główną przyznawane są też nagrody specjalne. W tym roku nagroda za pierwsze miejsce przyznana została przez jury Emilii Dawiec, a nagrodę publiczności otrzymała Alina Grishkova.

 

Oto lista przyznanych nagród:

I nagroda -  Emilia Dawiec

II nagroda -  Rodion Drahun

III nagroda -  Jeka Dehtiarov

Nagroda „Najlepszy Trick” -  Dayana Nos

Nagroda Publiczności -  Alina Grishkova

Nagroda Specjalna Polskich ePłatności - Dmytro Kulyk

Nagroda Mediów - Emilia Dawiec

Nagroda Specjalna GOP-Varieté (kontrakt) -  Alina Grishkova

 

Emilia Dawiec to absolwentka Pedagogiki Tańca na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi, studentka École Superiure des Arts du Cirque (ÉSAC) w Brukseli, ze specjalizacją koła powietrznego. Kociara, kawoszka, zabrzanka identyfikująca się jako wrocławianka.
Nowy cyrk definiuje dla niej swoboda, swoboda tematu, ekspresji, doboru techniki, oraz praca kolektywna. Na Cyrkulacjach zawalczy o Wasze zachwyty pokazem akrobatyki powietrznej.

 

Alina Grishkova uprawia gimnastykę od dziecka – na pierwsze zajęcia poszła mając zaledwie osiem lat i od tamtej pory, nieprzerwanie, realizuje się jako akrobatka. Jej pierwszym rekwizytem była szarfa, a na Cyrkulacjach wystąpiła na aerialowym kole. Cyrk jednak nie jest jej jedyną pasją, oprócz akrobatyki zajmuje się także modelingiem, a wśród jej zainteresowań znajdziemy reżyserię teatralną i filmową.

 

Jury, złożone jest z grona wybitnych twórców, animatorów i producentów nowego cyrku. W jego skład wchodzą:

• Aurelia Cats, artystka i producentka cyrkowa, wiceprezydent Viktor Kee Foundation, złota medalistka Festiwalu Monte Carlo i du Cirque De Demain; Declan Mee, artysta, trener i autor publikacji o cyrku;

• Jadwiga Grabowska (Majewska), krytyk, teoretyk, kurator, prezes Otwartego Forum Środowisk Sztuki Tańca;

• Jamil Tafazzolian, artysta-iluzjonista, choreograf, muzyk, aktor i manager kultury;

• Karolina Rozwód, iberystka i manager kultury;

• Mara Pavula, dyrektorka Rigas cirks, Sandra Wawer, Dyrektorka artystyczna „GOP Showconcept”;

• Samuel Roy, talent skaut Cirque Du Soleil;

• Steffi Haberl, Dyrektorka Kreatywna Palazzo Produktionen Gmbh, producentka;

• Tobias Fiedler, nauczyciel, reżyser i producent cyrkowy.

 

Od momentu swojego powstania w 2013 roku, Cyrkulacje wspierają artystów cyrkowych, dając im możliwość prezentacji efektów swojej pracy przed publicznością i eksperckim jury. To też możliwość spotkania, wymiany doświadczeń, nawiązania nowych kontaktów i rozwoju swojej kariery artystycznej.

 

Cyrkulacje budują w środowisku cyrkowym naszego regionu ambicję i motywację do tworzenia nieszablonowych etiud i spektakli, pracy nad nimi, do zderzenia swojej twórczości z twórczością innych artystów i opinią specjalistów. Przyznawane nagrody są też sposobem wsparcia twórców w ich rozwoju

 

Więcej informacji o finalistach i Konkursie Etiud znaleźć można na stronie www.cyrkulacje.eu

 

Źródło: Fundacja Sztukmistrze

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
POLECAMY TEMATY
„Złote runo – sztuka Gruzji”
Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na pierwszą nie tylko w ...
Twórcy i twórczynie gry Cyberpunk 2077 zdobywcami nagrody podczas gali BAFTA Games Awards 2024
CD PROJEKT RED informuje, że w trakcie tegorocznej 20. gali ...
Afrykańskie Nowe Fale w programie 24. MFF mBank Nowe Horyzonty
Stara zasada promocji głosi, że „lepiej nie zaczynać od ...