Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 08.11.2022 A A A
Film balkonowy z nominacją do Europejskiej Nagrody Filmowej
Redakcja
Źródło: HBO Max

Wielokrotnie nagradzany polski film dokumentalny HBO Max pt. Film balkonowy w reżyserii uznanego dokumentalisty, Pawła Łozińskiego otrzymał nominację do nagród Europejskiej Akademii Filmowej. Zwycięzca zostanie ogłoszony 10 grudnia podczas uroczystej gali odbywającej się w tym roku w Reykjaviku.


W sierpniu tego roku Film balkonowy znalazł się wraz z dwunastoma innymi filmami dokumentalnymi na krótkiej liście filmów z szansą na nominację do tegorocznych Europejskich Nagród Filmowych. Dziś, 8 listopada ogłoszono, że film otrzymał nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny.

 

Od momentu premiery na festiwalu w Locarno w ramach prestiżowej sekcji La Semaine de la Critique, gdzie film doceniono, przyznając mu Grand Prix/Prix SRG SSR, film został pokazany na blisko siedemdziesięciu festiwalach filmowych, zdobywając łącznie 26 nagród.

 

Film balkonowy prezentowany był na festiwalach filmowych, zdobywając szereg nagród. Został wyróżniony Grand Prix na festiwalach filmowych w Locarno, Biarritz i Lipsku. Podczas 18. edycji Millennium Docs Against Gravity zdobył wyróżnienia w Konkursie Głównym oraz Konkursie Polskim, a także dwie Nagrody Publiczności (w Warszawie i Katowicach). Produkcja otrzymała także Polską Nagrodę Filmową ORŁY dla najlepszego filmu dokumentalnego. Film był prezentowany na szeregu festiwali w Ameryce Północnej i Południowej, gdzie na brazylijskim It’s All True – 27th International Documentary Film Festival w Rio de Janeiro otrzymał nagrodę klasyfikującą AMPAS, czyli Akademii przyznającej Oscary. Oznacza to, że film bez dodatkowych warunków znajdzie się na tzw. long liście w kategorii Pełnometrażowy Film Dokumentalny i ma szansę na otrzymanie nominacji do Oscara.

 

Czy każdy może być bohaterem filmu? Czy świat da się zamknąć w jednym kadrze? Reżyser Paweł Łoziński przygląda się ludziom ze swojego balkonu. Przechodzą uśmiechnięci, smutni, zamyśleni, zagapieni w telefony, młodzi i starzy. Mieszkańcy dzielnicy, albo przypadkowi goście, zwyczajni przechodnie. Autor zaczepia, zadaje pytania, rozmawia o tym jak radzą sobie z życiem. Stojąc tam z kamerą przez ponad 2 lata stworzył miejsce dialogu, świecki konfesjonał, przy którym każdy może się zatrzymać i opowiedzieć o sobie innym ludziom. Bohaterowie niosą w sobie zagadki i tajemnice, nie dają się łatwo zaszufladkować. Każda ludzka historia jest wyjątkowa, a życie jest nie do wymyślenia. Film balkonowy to powrót do początków kina, kiedy człowiek przychodził do kamery. Może wystarczy zatrzymać się na dłużej, żeby zobaczyć więcej?

 

- Postanowiłem zatrzymać się i poczekać, aż świat sam do mnie przyjdzie. Stałem na balkonie z kamerą przez 2 lata i łapałem każdego, kto pod nią przechodził. Z tych spotkań wyszedł film opowiadający o ludziach to, co sami chcieli o sobie powiedzieć. I o reżyserze, który był ich ciekawy. Byłem zdziwiony, jak mało znam się na ludziach. Prawie nikt nie jest tym, na kogo wygląda. Ludzie niosą w sobie zagadki i tajemnice. Nie dają się łatwo zaszufladkować. Życie jest nie do wymyślenia – mówił o filmie reżyser Paweł Łoziński.

 

Twórcą Filmu balkonowego jest Paweł Łoziński, który odpowiada za scenariusz, reżyserię oraz zdjęcia. Obowiązki producentki z ramienia HBO Max pełniła  Izabela Łopuch, a producentką wykonawczą HBO Max jest Hanka Kastelicowa. Producentami z ramienia IDFX są Paweł Łoziński oraz Agnieszka Mankiewicz. Za produkcję obrazu odpowiadają HBO Max, Łoziński Production oraz Mazowiecki Instytut Kultury. Film współfinansowany jest przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Międzynarodowym agentem sprzedaży odpowiedzialnym głównie za zagraniczną dystrybucję i promocję festiwalową filmu jest KFF Sales&Promotion. Film można oglądać w HBO Max.

 

Europejska Nagroda Filmowa powstała w 1988 roku i jest uznawana za najbardziej prestiżową nagrodę honorującą europejskie filmy. Powszechnie nazywana odpowiednikiem amerykańskiego Oscara, przyznawana jest przez członków Europejskiej Akademii Filmowej. Obecną szefową akademii jest Agnieszka Holland, która na tym stanowisku zastąpiła Wima Wendersa. Pierwszym laureatem nagrody był Krzysztof Kieślowski za “Krótki film o zabijaniu”. Polskie filmy już kilkukrotnie były do niej nominowane, nierzadko wygrywając. W 2017 roku podczas uroczystej gali odbywającej się wówczas w Berlinie zatriumfowała Komunia Anny Zameckiej, film również koprodukowany przez HBO Europe.

 

Źródło: HBO Max

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
POLECAMY TEMATY
„Jedno życie” zobaczymy jako film otwarcia przeglądu filmowego Kino Na Granicy w Cieszynie
Uroczysta premiera „Jednego życia” odbędzie się 15 maja ...
Nagrody ZAiKS-u rozdane!
Obdarowywanie jest tak samo miłe, jak bycie obdarowanym. Stowarzyszenie ...
„Złote runo – sztuka Gruzji”
Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na pierwszą nie tylko w ...
Twórcy i twórczynie gry Cyberpunk 2077 zdobywcami nagrody podczas gali BAFTA Games Awards 2024
CD PROJEKT RED informuje, że w trakcie tegorocznej 20. gali ...