Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 16.11.2022 A A A
30. edycja festiwalu EnergaCamerimage w Toruniu
Redakcja
Źródło: PISF

Pokazy najlepszych filmów roku, ale także seminaria, warsztaty oraz spotkania z wybitnymi filmowcami opowiadającymi o swojej pracy znalazły się w programie jubileuszowej, 30. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego EnergaCamerimage. Po raz kolejny do Torunia przyjadą też najważniejsi twórcy zdjęć filmowych na świecie. Wydarzenie, które odbędzie się w dniach 12-19 listopada, dofinansował PISF.


Festiwal EnergaCamerimage powraca do w pełni stacjonarnej formuły. Organizatorzy spodziewają się kilku tysięcy gości z całego świata, a wśród nich filmowców, studentów szkół filmowych, dziennikarzy zajmujących się filmem i pasjonatów kina. Podczas festiwalu będzie można zobaczyć ponad 200 filmów. Produkcje zostały zakwalifikowane aż do dziewięciu konkursów.

 

Obok Konkursu Głównego, w którym prezentowane będą filmy fabularne, odbędą się także konkursy: filmów polskich, filmów dokumentalnych i to zarówno krótko, jak i długometrażowych, wideoklipów, pilotów seriali telewizyjnych, debiutów reżyserskich, debiutów operatorskich, a także etiud studenckich szkół filmowych i artystycznych. Festiwal rozpocznie gala otwarcia, po której widzowie zobaczyć będą mogli „Empire of Light” – najnowszą produkcję Sama Mendesa, który spotka się z widzami.

Spotkania i warsztaty

 

Tradycyjnie elementem wyróżniającym festiwal w Toruniu, jest duża liczba spotkań i warsztatów dedykowanych twórcom zdjęć filmowych. Wśród blisko czterdziestu takich wydarzeń znajduje się seminarium, które poprowadzą wspólnie wybitni francuscy twórcy, reżyser Jean-Jacques Annaud, operator Jean-Marie Dreujou i scenograf Jean Rabasse. Razem opowiedzą o tym jak powstawał ich wspólny film „Notre-Dame płonie”.

 

O tworzeniu wideoklipów pozostających w pamięci na długo opowie Vance Burberry, który odbierze jednocześnie nagrodę za Wybitne Osiągnięcia w Dziedzinie Wideoklipów. Jednym z najważniejszych gości tegorocznej edycji EnergaCamerimage będzie Stephen H. Burum, wyróżniony nagrodą za całokształt twórczości. Na scenie Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki pojawi się także reżyser Alex Gibney. W Toruniu spotka się z widzami i odbierze nagrodę za wybitne osiągnięcia w filmie dokumentalnym. W programie festiwalu znalazł się również przegląd produkcji niemieckiej reżyserki awangardowej Ulrike Ottinger. Równie niezwykłą kobietą, która pojawi się w Toruniu będzie Sarah Greenwood, która odbierze Nagrodę Specjalną dla scenografki.

W tym roku Festiwal EnergaCamerimage przyjął pod swoje skrzydła dwa ukraińskie wydarzenia – Festiwal Filmów Etnograficznych OKO oraz festiwal autorów zdjęć KINOKO. Oba znalazły się w programie i dzięki temu zachowają swoją ciągłość w czasach wojny panującej na terytorium Ukrainy.

 

Źródło: PISF

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
POLECAMY TEMATY
Mistrzowie kina hiszpańskiego
Mistrzowie z kraju Don Kichota wracają – i ponownie szykują ...
BRANSON, nowa produkcja dokumentalna HBO Original
16 dni przed zaplanowaną na lipiec 2021 roku datą pierwszego ...
„Bez granic z Chrisem Hemsworthem” – serial dokumentalny już dostępny w DISNEY+
Na platformie Disney+ są już dostępne wszystkie odcinki serialu ...
Rozpoczęło zdjęcia do drugiego sezonu serialu ODWILŻ
W Szczecinie rozpoczęły się zdjęcia do drugiego sezonu serialu ...