Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 16.01.2023 A A A
Ukryty potencjał siostry wirtuoza
Redakcja
Źródło: Informacja prasowa

Siostra chowająca się w cieniu brata – wybitnego pianisty, działacza i męża stanu – wreszcie dostaje szansę, aby opowiedzieć historię ze swojej perspektywy. Agnieszka Lis w najnowszej książce „Siostra wirtuoza” udziela głosu Antoninie Wilkońskiej, która ma szansę pokazać, że jest kimś więcej niż tylko kobietą i siostrą legendarnego Ignacego Jana Paderewskiego. Premiera książki wydanej przez Skarpę Warszawską odbyła się 11 stycznia 2023 r.!


Mało która współczesna kobieta w pełni zdaje sobie sprawę i docenia fakt, że XXI wiek to właściwie Wiek Kobiet – możliwości, nieograniczonych opcji wyboru i perspektywy rozwoju w każdej branży, jaką tylko kobieta i człowiek są sobie w stanie wymarzyć. A przecież możliwości te to zaledwie ostatnich kilkadziesiąt lat poprzedzonych intensywną walką o wolność – słowa i wyboru drogi życiowej oraz o możliwość bycia słyszaną i wysłuchaną.

 

A co z kobietami, które miały to nieszczęście, że urodziły się w niewłaściwych czasach lub w niewłaściwej części naszego świata? Kim mogłyby być, gdyby były mężczyznami i ile wybitnych postaci nigdy nie zostało wypuszczonych na światło dziennie z powodu patriarchatu? Nigdy się nie dowiemy… Ale zawsze możemy na ten temat trochę pofantazjować, studiując kobiece postaci kryjące się w cieniu znanych i wpływowych mężczyzn…

 

Życiowa rola drugoplanowa

 

Agnieszka Lis w powieści „Siostra wirtuoza”, swojej dwudziestej trzeciej(!) książce i już ósmej wydanej przez Skarpę Warszawską, kreuje postać zdolnej i inteligentnej kobiety, która swoje życie zmuszona jest prowadzić  w cieniu wybitnego brata. Ignacy Jan Paderewski niewątpliwie wiedzie wyjątkowe, pełne wzlotów, upadków, ale przede wszystkim obfitujące w możliwości życie, jednak gdzie w tym całym chaosie swoje miejsce ma Antonina? Czy mimo ograniczeń kulturowych odnajdzie szczęście i spełnienie?

 

Antonina Wilkońska, siostra jednego z ojców niepodległości, w książce Agnieszki Lis opowiada historię brata, wyjawia rodzinne tajemnice, a także nawiązuje do wydarzeń historycznych decydujących o losach Polski i świata. Będąc członkiem rodziny słynnego artysty i szczególnie ważnego polityka sama nie ma możliwości swobodnego rozwoju. Jakie są szanse na spełnienie planów i marzeń kobiety, żyjącej na początku XX wieku, której starszy brat zostaje światowym gigantem? Jak więzi rodzinne wpływają na jej życie i wybory, których zmuszona jest dokonywać?

 

Trzydziestodwuletni ojciec, który stał się dla nas równocześnie matką, dbał zaś o wychowanie i edukację. Sam pięknie grał na skrzypcach, ale ja nie przejawiałam ku temu talentu. Dopiero później zainteresował mnie fortepian. A skoro mnie został on pokazany, to i mojemu bratu.

 

Bo mój braciszek…

 

Ojciec liczył na to, że Ignaś spełni jego oczekiwania. Ignaś, nie ja. Chłopiec, nie dziewczynka…

 

Bycie kobietą w tamtych czasach wiązało się z ograniczoną liczbą możliwości oraz zupełnie innymi oczekiwaniami (wykluczającymi swobodę) ze strony rodziny i społeczeństwa niż w obecnych. Antonina Wilkońska zdaje sobie sprawę z tej bolesnej prawdy i zadaje sobie gorzkie pytanie, które niestety do dziś dręczy niezliczone kobiety w wielu kulturach na świecie: Gdybym była mężczyzną – czy byłabym gdzie indziej?

 

Agnieszka Lis – ulubiona pisarka kobiet?

 

Kolejna powieść Agnieszki Lis tylko utwierdza w przekonaniu, że obok jej twórczości nie da się przejść obojętnie i bez emocji, a poruszane przez nią problemy są zagadnieniami ponadczasowymi. Autorka stawia swoich bohaterów przed sytuacjami często beznadziejnymi, pełnymi bólu i rozpaczy, dając przy tym realną nadzieję na przezwyciężenie przeciwności. Nie bez powodu na przestrzeni swojej pisarskiej kariery autorka może pochwalić się sukcesami takimi jak honorowa odznaka MKDNiS „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

 

Poza niepodważalnymi osiągnięciami w postaci nagród również same za siebie mówią reakcje czytelniczek na jej twórczość i entuzjastyczne recenzje kobiet zakochanych w tworzonych przez nią historiach. Nic tylko zaparzyć kubek ulubionej herbaty i usiąść do czytania!

 

Źródło: Informacja prasowa

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
POLECAMY TEMATY
Znamy datę premiery 4. sezonu serialu "Sukcesja"!
Serial HBO Original „Sukcesja” powraca z czwartym sezonem! ...
Pro Industry Mastercard OFF CAMERA to branżowe spotkania na najwyższym poziomie
Przez trzy dni (2-4 maja 2023 roku) Kraków stanie się centrum ...
"Małe wielkie historie" serial oryginalny Disney+
Serial „Małe wielkie historie” jest oparty na bestsellerowej ...
Czas poślubić nieznajomą! Prezentujemy plakat najnowszej komedii producentów „Dziennika Bridget Jones”
Mistrzowie komedii romantycznych z wytwórni Working Title („Notting ...