Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 01.09.2023 A A A
SZKOŁA WSPÓŁCZESNA – teatr jako narzędzie budowania relacji
Redakcja
Fot. Źródło: TR Warszawa

Zimą i wiosną 2023 Zespół Edukacji TR Warszawa realizował projekt SZKOŁA WSPÓŁCZESNA, podczas którego współpracował z Technikum Architektoniczno-Budowlanym im. Stanisława Noakowskiego w Warszawie. Był to cykl spotkań i warsztatów skierowanych do nauczycielek szkoły, który miał na celu stworzenie wspólnej przestrzeni do działań na terenie sztuki współczesnej i oświaty.


W projekcie wzięło udział 15 uczestniczek – nauczycielek i wychowawczyń klas, które zapoznały się z narzędziami pedagogiki teatru. Pierwszym etapem projektu było oglądanie spektakli z repertuaru TR Warszawa. Był to punkt wyjścia do spotkań warsztatowych prowadzonych przez Zespół Edukacji oraz zaproszonych gości: Sebastiana Świądra (warsztaty performatywne) oraz Magdalenę Sendor (warsztaty z metody Porozumienia bez przemocy). Cykl kończyły spotkania w Technikum, podczas których uczestniczki warsztatów eksperymentowały z przestrzenią i poddawały się refleksji temat swojej roli w społeczności szkolnej. 

Nabyte umiejętności posłużą nauczycielkom przede wszystkim w pracy wychowawczej, SZKOŁA WSPÓŁCZESNA wyposażyła je w narzędzia ułatwiające budowanie zespołu klasowego (integracja klasy, kształcenie umiejętności nazywania emocji, mówienia o potrzebach i uczuciach, budowanie relacji: nauczyciel/nauczycielka – uczeń/uczennica, uczeń/uczennica – uczeń/uczennica). 

SZKOŁA WSPÓŁCZESNA

Projekt, który powstał na potrzeby konkretnej społeczności szkolnej i jednocześnie w trakcie jego trwania prowadzący zadbali o możliwość modyfikacji jego programu na prośbę uczestniczek. Efektem projektu jest wspólna (prowadzących i uczestników) refleksja, że szkoła współczesna potrzebuje miejsca na zadbanie o potrzeby nie tylko uczniów, ale również nauczycieli i nauczycielek, pracowników i pracowniczek, którzy powinni być traktowani jako zespół mający własną dynamikę i indywidualne trudności. SZKOŁA WSPÓŁCZESNA zauważa i akceptuje każdego, nie stawia poszczególnych grup w opozycji, tylko znajduje przestrzeń (także za pomocą sztuki) na dialog.

Edukacja w TR Warszawa

Program Edukacja w TR Warszawa to działania edukacyjne prowadzone metodami pedagogiki teatru, czyli twórczego działania z grupą (za)angażowanych uczestników, realizowane w celu pogłębionego spotkania jej członków ze sobą, wykorzystujące szeroki wachlarz tzw. technik teatralnych, stwarzające przestrzeń do wymiany myśli, dzielenia się na równych prawach swoimi refleksjami i  emocjami, pojawiającymi się w  kontekście ustalonego tematu, czy też konkretnego przedstawienia teatralnego lub innego dzieła sztuki.Zalążki działań edukacyjnych w TR Warszawa pojawiły się już 1997 roku, a stały program edukacyjny istnieje od 2006 r. i wciąż się rozwija.

 

Źródło informacji: TR Warszawa

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
POLECAMY TEMATY
Niespodzianka dla fanów „Piły X”! Kolejne mroczne plakaty
Do tej pory seria „Pił” przekroczyła magiczną granicę ...
Premiera gry Cyberpunk 2077: Widmo wolności już dziś!
Widmo wolności, dodatek do gry Cyberpunk 2077, jest już dostępne ...
Niebawem ruszają 28. Konfrontacje Teatralne
„Wnętrze opowieści” to hasło, pod którym odbędzie się ...
TÁR, z dwukrotnie nagrodzoną Oscarem Cate Blanchett w SkyShowtime
Film TÁR, z wytwórni Focus Features i Universal Pictures International ...