Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 13.06.2024 A A A
"Hope" - wstrząsający dokument Martyny Wojciechowskiej
Redakcja
Fot. Źródło: Warner Bros. Discovery

W bogatej bibliotece filmów dokumentalnych serwisu Max, zadebiutował "Hope" - wstrząsający dokument Martyny Wojciechowskiej, opowiadający o przerażającym procederze oskarżania niewinnych dzieci o czary w Nigerii oraz o ratującej je duńskiej pracowniczce humanitarnej, Anji Ringgren Lovén. Film został już doceniony na World Media Festivals 2024 w Hamburgu i zdobył srebrną nagrodę w kategorii Dokumenty: Prawa Człowieka!


11 czerwca 2024 r., w dniu premiery platformy Max, do biblioteki serwisu trafił dokument Martyny Wojciechowskiej "Hope". Osią filmu jest historia nigeryjskiego chłopca o imieniu Hope, uratowanego przed śmiercią przez Anję Ringgren Lovén.

 

W 2016 roku o Anji Ringgren Lovén zrobiło się głośno po tym, jak zdjęcie, na którym ratuje głodujące 2-letnie nigeryjskie dziecko, trafiło do Internetu. Chłopiec, nazwany później przez Anję i jej męża Davida, Hope (Nadzieja), został oskarżony o czary i porzucony przez rodzinę. Poważnie niedożywiony, długo czekał na przybycie pomocy.

 

W Nigerii, w jednym z najbiedniejszych i najbardziej dotkniętych głodem krajów na świecie, przesądy są częścią życia codziennego. Często w ten sposób tłumaczy się nieszczęścia i wypadki. Dla osób żyjących w skrajnym ubóstwie i pozbawionych szansy na edukację oskarżenia o czary są pretekstem do zmniejszenia liczby osób na utrzymaniu. Dzieci oskarżane o czary, często małe dzieci, są porzucane przez rodziny, a bezdomne doświadczają różnych form przemocy, są głodzone lub nawet zabijane.

 

W dokumencie „Hope” poznajemy niezwykłe życie Anji Ringgren Lovén, duńskiej pracowniczki humanitarnej i założycielki The Land of Hope, organizacji ratującej i udzielającej schronienia dzieciom oskarżonym o czary, w której obecnie przebywa ich ponad dziewięćdziesięcioro. Hope jest jednym z nich. Widzowie będą mieli szansę poznać jego losy oraz zobaczyć jego pierwsze spotkanie z biologiczną matką.

 

Narratorką opowieści jest Martyna Wojciechowska, która czekała ponad siedem lat, aby spotkać i poznać Anję. Czy to właśnie tej niezwykłej kobiecie, dzielącej życie między Afrykę, a Europę, uda się zdjąć zły czar rzucony na Nigerię?


Twórcy:

Reporterka: Martyna Wojciechowska

Reżyseria i scenariusz: Martyna Wojciechowska i Ewa Marcinowska

Zdjęcia: Olgierd Michalak, Dariusz Szymura

Dźwięk: Tomasz Sikora

Montaż Paweł Malara

Producent: Ewa Marcinowska

 

Źródło informacji: Warner Bros. Discovery

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
POLECAMY TEMATY
Nowy serial oryginalny Landman w SkyShowtime
Nowy, długo wyczekiwany serial Landman, w którym główną ...
Konkurs Krótkich Form Filmowych - Hommage à Kieślowski 2024
Hommage à Kieślowski 2024 ogłasza nabór zgłoszeń do pierwszej ...
Ulubieni bohaterowie i nowe zabawy! Krótkometrażówki "Blue w szortach" już na Disney+
Od 3 lipca ulubiony serial animowany małych i dużych widzów ...
Kino jak marzenie. Międzynarodowy Konkurs Nowe Horyzonty
Czy to sen? Czy jednak jawa? Jeśli wybór jest trudny, to prawidłowa ...