Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 27.06.2024 A A A
Startuje II edycja nagrody Blaue Blume dla polskich twórców!
Redakcja
Fot. Źródło: Materiał prasowy

Już w czerwcu polscy twórcy mogą zgłaszać krótkometrażowe filmy romantyczne do II edycji nagrody Blaue Blume. Nagroda przyznawana jest przez stację Romance TV, a uroczysta Gala stanowi preludium do Festiwalu Berlinale. Ubiegłoroczny debiut polskiej kategorii okazał się ogromnym sukcesem. Do finału dostało się 14 filmów, a zwycięzcą został „Blue Hour” w reżyserii Stacey Rushchak. Kto zwycięży tym razem i odbierze nagrodę podczas uroczystej gali w lutym 2025 roku w Berlinie?


Po raz drugi polscy twórcy będą mieli okazję powalczyć o nagrodę Blaue Blume, przyznawaną najbardziej romantycznym filmom krótkometrażowym już od 14 lat. Wystarczy wypełnić formularz na stronie konkursowej, a organizatorzy będą czekać na zgłoszenia do 31 października 2024 roku. Zgłaszać się mogą nie tylko uczniowie i absolwenci szkół filmowych, ale wszyscy twórcy, którzy chcą podzielić się swoimi filmami krótkometrażowymi. Warunkiem jest to, aby dany film powstał w ostatnich pięciu latach i nie był wcześniej pokazywany w telewizji.

- Nie spodziewaliśmy się, że już pierwsza edycja polskiej nagrody Blaue Blume okaże się takim sukcesem. Poziom przesłanych krótkometrażowych filmów był niezwykle wysoki, ale to tylko utwierdza nas w przekonaniu, że w naszym kraju mamy wspaniałych reżyserów i filmowców, którzy potrzebują przestrzeni, aby pokazać swoją pracę. Dlatego jestem dumny, że Romance TV może być mecenasem filmów opowiadających o miłości, o uczuciach, często trudnych, ale jakże do nas trafiających. Już nie mogę się doczekać co zobaczmy w tym roku i kto skradnie serca widzów i jurorów oraz zwycięży w II edycji Blaue Blume  – mówi Krzysztof Mikulski, CEO Romance TV Polska.

 

Jednym z członków jury konkursowego poprzedniej edycji był jest reżyser i scenarzysta Radosław Piwowarski.

 

- Organizatorem konkursu jest Romance TV, czyli stacja doskonale znana widzom z filmów pełnych emocji, uczuć, pozytywnych zakończeń. Tutaj we wszystkich filmach finałowych nie mieliśmy aż takiego bezpośredniego nawiązania do tego typu produkcji. Szczęśliwe zakończenia prawie się nie zdarzają. Widać, że młodzież boi się uczuć, miłość widzi jako trudne przeżycia, co też wydaje mi się naturalne dla ludzi o wysokiej wrażliwości. Zwycięski film Blue Hour w reżyserii Stacey Rushchak był niesamowicie dobrze zrealizowany, zagrany, widzieliśmy doskonałe zdjęcia. Tak pięknej finałowa sceny pocałunku między dwiema kobietami, bohaterkami tej historii, nie widziałem od lat w żadnym filmie. Całość ma w sobie poezję, zaczyna się wierszem. Naprawdę wszystko tutaj było spójne i niewątpliwie reżyserka jednogłośnie zasłużyła na nagrodę. Jestem pewien, że kolejna edycja będzie jeszcze bardziej udana i że zobaczymy filmy pokazujące kunszt polskich filmowców i co więcej będziemy mogli się tym podzielić zagranicą oraz na antenie – tłumaczy Radosław Piwowarski.

 

Swój film zgłosić można tu: https://tiny.pl/dpg5k

 

Blaue Blume to nagroda dla najbardziej romantycznych filmów krótkometrażowych, która przyznawana jest przez stację Romance TV już od 2011 roku. Nazwa nagrody oznacza dosłownie „niebieski kwiat”, który w Niemczech jest symbolem romantyczności i miłości. Przyznawana jest ona niemieckim filmom w kategoriach: Najlepszy film, Najlepszy reżyser i Najlepsza kreacja aktorska oraz od 2024 roku Najlepszy polski film.

 

Źródło informacji: Informacja prasowa

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
POLECAMY TEMATY
Nowy serial oryginalny Landman w SkyShowtime
Nowy, długo wyczekiwany serial Landman, w którym główną ...
Konkurs Krótkich Form Filmowych - Hommage à Kieślowski 2024
Hommage à Kieślowski 2024 ogłasza nabór zgłoszeń do pierwszej ...
Ulubieni bohaterowie i nowe zabawy! Krótkometrażówki "Blue w szortach" już na Disney+
Od 3 lipca ulubiony serial animowany małych i dużych widzów ...
Kino jak marzenie. Międzynarodowy Konkurs Nowe Horyzonty
Czy to sen? Czy jednak jawa? Jeśli wybór jest trudny, to prawidłowa ...