Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 29.10.2024 A A A
19. Edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AFRYKAMERA: African Gaze - Queer
Redakcja
Źródło: materiał prasowy

W dniach 29 listopada – 4 grudnia 2024 roku w Warszawie odbędzie się 19. edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AFRYKAMERA. Tegoroczne wydarzenie, zatytułowane "African Gaze: Queer" prezentuje złożone i wielowarstwowe tożsamości czarnej oraz afrykańskiej społeczności queer, queerową miłość i różne formy stawiania oporu.


Określenie „kino afrykańskie”, podobnie jak „sztuka afrykańska”, nie odnosi się do konkretnego stylu, lecz jedynie do geografii. Kontynent afrykański to 54 kraje, ponad 3 tysiące grup etnicznych i języków, co przekłada się na niezwykle różnorodne kino i bogatą kulturę. Historia kina afrykańskiego sięga lat 60. XX wieku i dekolonizacji kontynentu. Dziś afrykańskie filmy są stałym elementem festiwali filmowych na całym świecie, a ich twórcy zdobywają uznanie za wkład w rozwój sztuki filmowej.

 

W programie 19. Edycji AFRYKAMERY zaprezentowanych zostanie prawie 40 filmów, w tym pełnometrażowe fabuły, dokumenty oraz filmy krótkometrażowe, stworzone przez osoby artystyczne ze społeczności LGBTQIA+. Na widzów czekają spotkania Q&A z reżyserami oraz liczne wydarzenia towarzyszące, m.in. panele dyskusyjne i warsztaty. Wydarzenia odbywać się będą w kilku lokalizacjach: w kinach Atlantic, Amondo i Wisła, w Muzeum Etnograficznym oraz Klubie Jasna 1.

 

29 listopada Festiwal otworzy pokaz filmu „Salao de Baile – This is Ballroom”, który wprowadzi uczestników w świat kultury ballroomu. Po pokazie odbędzie się dyskusja na temat przyszłości tego wyjątkowego ruchu i ekspresji.

 

W programie znajdzie się także film „Pretty Red Dress”, opowiadający historię rodziny z południowego Londynu. Film ten wyróżnia się queerowym podejściem, które odrzuca sztywne kategorie tożsamości, pozwalając bohaterom odkrywać siebie na nowo. W tle widzowie usłyszą muzykę Tiny Turner. Kolejnym punktem programu będzie zestaw krótkich metraży „The Early Works of Cheryl Dunye”, dokumentujący twórczość liberyjsko-amerykańskiej reżyserki, która w swoich pracach porusza tematy rasowe, seksualne i płciowe.

 

W ramach Festiwalu 30 listopada w Muzeum Etnograficznym odbędzie się wyjątkowe wydarzenie - AfryKiki Bal, organizowany we współpracy z sudańskim twórcą Deri’m Louboutin West. Impreza skoncentruje się na kulturze ballroomu, tworząc przestrzeń do celebracji czarnej queerowej tożsamości.

 

Ballroom to przestrzeń i forma sztuki radykalnie wyrażającej siebie, performance manifestujący protest, używający kostiumu jako zbroi i tańca do opowiedzenia historii. Kultura ballroomu wyłoniła się w połowie XX wieku w Nowym Jorku w odpowiedzi na marginalizację czarnej i latynoskiej społeczności trans, dając możliwość zmiany tożsamości i przełamania sztywnych struktur społecznych. Motywem przewodnim ballroomu w Muzeum Etnograficznym będą kolory panafrykańskie - czerwony, żółty, zielony i czarny. Kolory te mają głębokie znaczenie na całym kontynencie afrykańskim, symbolizując jedność, wyzwolenie i dumę. Są one celebracją afrykańskiego dziedzictwa i siły.

 

Także 30 listopada w Klubie Jasna 1 odbędzie się trzecia edycja AFreaks – wydarzenia muzycznego promującego afrykańską scenę elektroniczną i eksperymentalną. W programie niekonwencjonalne, często drapieżne i zaskakujące brzmienia na przecięciu takich gatunków jak gqom, kuduro, techno trap, avant pop czy muzyka eksperymentalna. Wystąpią: Kabeaushé – pochodząca z Kenii osoba producencka i performerska, o niesamowitym głosie, reprezentanci buntowniczego kolektywu ANTI-MASS reprezentujący elektroniczny ruch queerowy w Ugandzie, czyli DJ i producent Nsasi oraz producentka, DJ-ka i modelka Turkana, która dorastała w Sudanie Południowym, Kenii i Ugandzie, a także berlińska DJ-ka Dreama. AFreaks otworzy  set Kitty Sarcasm. Z polskiej sceny usłyszymy także poznańską didżejkę podpisującą się jako Monster, członkinię Oramics, grającą w wielu prestiżowych klubach europejskich. A nad tym wszystkim będzie unosić się duch Nyege Nyege.

 

W przeddzień startu Festiwalu - 28 listopada - odbędzie się otwarcie wystawy „I Didn’t Come From Outer Space. I Came From The Future” – multidyscyplinarna wystawa pod kuratelą kenijskiej artystki Amy N. Muhoro.

 

Tegoroczny program jest owocem współpracy dyrektor artystycznej Festiwalu Ramat S. Musa z międzynarodową grupą twórców, kuratorów oraz działaczy – z Sudanu, Kenii, Tunezji, Nigerii, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Polski.

 

Festiwal Filmowy AFRYKAMERA został zapoczątkowany w 2006 roku przez Fundację FilmGramm we współpracy z Ambasadą Republiki Południowej Afryki. Od tego czasu zyskał pozycję pierwszego i największego afrykańskiego festiwalu filmowego w Europie Środkowo-Wschodniej, prezentując szeroką gamę afrykańskich filmów oraz promując afrykańską kulturę, sztukę i muzykę. Tegoroczna queerowa tematyka Festiwalu wpisuje się w globalną dyskusję o tożsamości i społecznych przemianach. Celem Festiwalu jest ukazanie dekolonialnej i afrofuturystycznej perspektywy, zakłócającej obecnie panujące status quo.

 

Źródło: informacja prasowa

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
POLECAMY TEMATY
Nowy serial "Łowcy skór" jest już dostępny w serwisie MAX
Czteroodcinkowy serial dokumentalny “Łowcy skór” to historia ...
CD PROJEKT RED rozszerza inicjatywę RED Playtesting Program na Stany Zjednoczone
CD PROJEKT RED ogłasza rozszerzenie programu RED Playtesting ...
„To nie mój film” z nagrodą na międzynarodowym festiwalu w Luksemburgu
„To nie mój film” Marii Zbąskiej otrzymał prestiżową nagrodę ...
Festiwal Komedia Stolica: Roześmiany Ursynów
Przez cztery dni Dzielnicowy Ośrodek Kultury Ursynów w Warszawie ...